Новата реалност за Microsoft
Софтуерният гигант е изправен пред предизвикателството на света, в който компютърът губи водещата си роля


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Имаше времена, в които Microsoft диктуваше какво да се случва в технологичния свят. Всички се съобразяваха с операционната система на най-голямата софтуерна компания в света. Тези златни години обаче отминаха. Сега Microsoft е изправена пред едно ново предизвикателство - да се адаптира към света след персоналния компютър. Или по-точно към една реалност, в която компютърът все повече губи позициите си на водещо технологично средство, изместван от преносими устройства като смартфони и таблети.
Всичко това се отнася не само за крайните потребители, а и за бизнес клиентите на компанията. Защото смартфоните и таблетите вече предлагат има-няма същата функционалност като на PC, но с тази разлика, че тя е достъпна навсякъде и често по много по-удобен начин. Всичко това води до ситуация, в която устройствата, базирани на Windows и процесори на Intel (обединени с името Wintel), имат най-ниско пазарно присъствие за последните 20 години. Продажбите на операционната система на Microsoft от своя страна намаляват (макар и с малко) вече две поредни тримесечия паралелно с пазара на компютри, който забавя ръста си отново заради вече споменатите мобилни устройства. Всъщност бизнесът с компютри малко или много расте заради успеха на Apple. Според анализаторите от Canalys ябълковата компания вече е вторият най-голям производител на компютри в света. В момента пред него е само Hewlett-Packard. Тоест изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър има за какво да се притеснява.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
Стив Балмър винаги ми е приличал на Франк от "Всички обичат Реймънд" - http://wwwimage.cbs.com/primetime/everybody_loves_ raymond/images/eray_cast_main.jpg (първия вляво).
Значи преди септември 2012 Google следва да пусне Android и за PC :))
всичко ще е в облака вече ;) а кинекта рулз!
Всъщност, MS отдавна привлича или купува партньори, които да разширяват влиянието им извън традиционния PC свят. Това, че се забавиха с отговор на Iphone и Ipad не е изцяло по тяхна вина, просто Dell и HP ги изоставиха, за да развият таблетите си с различни платформи от Windows Phone. Ако Apple са раят за малките разработчици, MS все още са фаворит и донякъде единствен избор на големите, а големите все още определят накъде се движи света. Между другото, Kinect e приставка към гейм платформата Xbox и е по-революционно нещо от таблета, просто все още малко хора разбират какво е и не говорят за него. А някой спомня ли си за Surface, има нова версия, която е още по-добра.
Смартфоните не могат да заменят лаптопите защото никой няма да се мъчи да малки екранчета и клавиатури. Смартфоните ще си останат удобния помощник. Останалия хардуер ще си остане в домовете и офисите. Облачните услуги за мен са възможност, но не бих си оставил моята информация там. Всички събират информация. Хакерите си остават заплаха. Много е важно услугата да е надеждна. Ще поживеем, ще видим.
Майкрософт сам постави началото на края, когато пропусна и заспа интернет революциията от 90-те години. Докато компаниите видяха възможностите, МС се беше съсредоточил да прави локален десктоп-софтуер. И макар, че дот-ком кризата от 2002 г. изтри много от премиите по акциите на хай-тек компаниите за тези години в секстора се вля огромен капитал, вкл. и от рискови фондове.
Заради това, компании като Гугъл за 8-10 години направиха, това което МС направи за 30. Най-великите мениджъри света получават заплата в милиони месечно, защото виждатт какво ще стане не утре - а на същия ден пет години по-късно.
МС се усети ама късно е вече либе за китка. Гугъл има достатъчно мащаб за да влезе в личната територия на МС операционните системи. Андорид се използва много често при смартфоните, аз съм сигурен че Гугъл ще настъпи и при лаптопите. Просто независимите разработчици на Лнукс:Убунту, Мубунту, Ксубунти и всички останали от семейството на Шака Зулу правеха добър продукт, но нямаха маркетингов бюджет да го наложат. Гугъл е съвсем друга бира.
Настъпват тежки времена за МС.
Ако трябва да бъдем честни има една друга компанмия, която е по-заспала даже и от МС по отношение на интернет възможностите - Нюс Корпорейшън на Мърдок. Аз съм най-големия фен на дъртия Рупърт в България (поне във форума) ама истината е, че той никога не е разбирал интернет компаниите. Може би най-големия медиен инвеститор (оная италианска оперета Берлускони е палячо) така и не пожела да инвестира в интернет компании. Когато най-накрая изля (мъжката, както само той си може) милиони закупувайки такава компания - от торбата с ... извади сещата се какво - купи Май Спейс, компания за която отдавна се знаеше, че залязва. Дори Бобно ( а все пак е певец) беше достатъчно умен, че да купи акции на Фейсбук.
към 7...
Бобно = Боно Ю2
Извинявам се за спелинга.
Едва ли ...
Проблема им е че искат да са най-добри във всичко, естествено не могат. Искат най-добрия месинджър, техния е перфектен, но купиха Skype за да монополизират сегмента. Имат най-продаваната операционна система и офис пакет. При търсачките дишат прахта на Google, те все пак се занимават основно с това. С рекламите също Google ги изпреварва. Gmail е на светлинни години от Hotmail. Мобилната операционна система на Майкрософт е по-скоро екзотика. Колкото до операционната система все още се ползва почти с монополни права. Въпросните таблети и мобилни устройства се ползват по-скоро за удоволствие отколкото за работа където Windows има вероятно над 95% присъствие. Който е създавал екселски таблици на мобилно устройство е наясно че когато става въпрос за работа и удобство PC е ненадминат. Определено пазара на мобилни устройства и приложения ще расте непрекъснато и битката на Google/Apple/Microsoft и компания ще е все по-ожесточена.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.