Учени се натъкнаха на най-стария фосил в света

Микроорганизмът е живеел в безкислородна среда преди 3.4 млрд. години. Находката дава надежди, че може да има живот на Марс.

Снимка на фосилите, направена от екип от Оксфордския университет
Снимка на фосилите, направена от екип от Оксфордския университет
Снимка на фосилите, направена от екип от Оксфордския университет    ©  Reuters
Снимка на фосилите, направена от екип от Оксфордския университет    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Учени откриха най-стария фосил на Земята. Според тях микроскопичната находка е убедително доказателство, че е възможно едноклетъчни организми да са живели в безкислородна среда преди 3.4 млрд. години.

Откритието показва, че животът тогава е бил на основата на сярата. Тоест микроорганизмите са разчитали на сярата вместо на кислорода за оцеляването си и за набавянето на енергия. Тази находка дава надежди, че е възможен живот и на други планети, където нивото на кислорода е ниско или този химичен елемент въобще отсъства.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    weinlock avatar :-|
    weinlock
    • + 11

    Ха, ами че и сега съществуват такива бактерии на Земята. Така наречените хемолитотрофни бактерии, които набявят жизнената си енергия чрез химични процеси. И те продължават да са огромното кооличествоот биомасата, според някои изследвания. По-голямата част от тях живеят в пукнатините на земната кора.
    Лично аз предполагам, че фотосинтезиращите организми са частен случай и наследници на някакви мутирали хемолитотрофни организми.

    Нередност?
  • 2
    bigman avatar :-|
    BGman1
    • + 10

    [quote#1:"weinlock"]Лично аз предполагам, че фотосинтезиращите организми са частен случай и наследници на някакви мутирали хемолитотрофни организми.[/quote]
    И аз предполагам че е мутация и изобщо че в природата е залегнат принципа проба-грешка и естествения подбор на най устойчивия и жизнен организъм да се самовъзпроизвежда на база до сега избегнати грешки в средата в която се развиват...
    И в този ред на мисли допускам че не само на Марс но и на много други планети има някакъв вид живот,макар и не на основата на кислород...

    Нередност?
  • 3
    danailov avatar :-|
    danailov
    • + 11

    Науката все още не може да се отърси от "вълшебното огледало" на нашето собствено отражение. Ние все още сме склонни да оприличаваме всичко на себе си и познатите ни заобикалящи неща и да търсим аналогии и съответствия. Затова и всичко още ни учудва и ни се струва невероятно, но не е далеч времето, когато човечеството ще надрасте този етап. Конкретно върху случая с откритите фосили само може да ни радва, че сериозната наука потвърждава предвижданията на сериозната научна фантастика и че това вече не изглежда фантастично, а една реалност!

    Нередност?
Нов коментар