Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато се каже Apple, човек обикновено се сеща за iPod, iPhone, iPad и всякакви други i-абревиатури. В сянката на i-истерията тихомълком се случва една друга технологична революция, катализирана от компанията на Стив Джобс - на преносимите компютри. Пионерът на тази промяна е супертънкият и лек лаптоп MacBook Air. На неговия фон почти всички машини на останалите технологични компании приличат на устройства от каменната ера. MacBook Air до голяма степен предефинира концепцията за преносимия компютър. Идеята е, че в бъдеще той трябва да е много по-компактен, лек, енергоспестяващ и от него да отпаднат всякаква излишна периферия с движещи се части като харддискове и CD/DVD устройства.
След дебюта му през януари 2008 г. MacBook Air се превърна в знаков продукт, който през последната година се радва на специално внимание. Парадоксално е, че за повече от три години нито една хардуерна компания не успява да извади конкурентна машина в този клас. Директорът на HTC за Америка Мартин Фитчър дори определи миналата седмица, че "MacBook Air е як" за разлика от iPhone, който започва да губи имиджовия си статут сред младежите. Продажбите също потвърждават потенциала на лаптопа на Apple. Компанията отчита ръст на продажбите с над 300% през последното тримесечие на 2010 г. на годишна база до 420 хил. бройки. През вторите три месеца на тази година те достигат до 2.5 млн. броя, а очакванията на Apple са за 4.5 млн. продадени машини през третото тримесечие. Впечатляващо, нали?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Всичко, което предлага Епъл, никога не си го купувам, тъй като не мога да проумея за какво ми е (при такава цена). Понеже като съм питал тези, които ги дават тези пари, никога не съм получавал смислен отговор, у мен се оформи хипотезата, че това е "високата мода" в компютрите: купува се не заради употребата, а за обшествен престиж (както измишльотините по модните дефилета не са за носене).
[quote#1:"Васил Пенчев"]Всичко, което предлага Епъл, никога не си го купувам, тъй като не мога да проумея за какво ми е (при такава цена)[/quote]
Имо много плюса и няколко минуса, като цената е едно от тях
ето едно малко сравнение
Ако някога да си е налагало да правиш презентации -
Кейнот-а на Апъла е светлинни години пред Пауарпойнт-а на Майкрософт
А като погледнеш ценово - на Апъл 79$ на Майкрософт 279$
Mac OS X - 39$
МС Уиндолс 7 - 99$
а в крайна сметка MacBook Air струва >999$
До коментар [#2] от "bgvlado":
oftware-the-top-ten-10-134.htm
Ами използвайте Линукс $0 и ОпънОфис $0 :
http://www.presentationmagazine.com/presentation-s
Но ще трябва преди това да си купите три, че и повече пъти по-евтин компютър :) ;)
[quote#3:"Васил Пенчев"]Ами използвайте Линукс $0 и ОпънОфис $0 : [/quote]
От 5 години съм на Убунту - но това е друга тема :)
[quote#1:"Васил Пенчев"] Понеже като съм питал тези, които ги дават тези пари, никога не съм получавал смислен отговор, у мен се оформи хипотезата, че това е "високата мода" в компютрите: купува се не заради употребата, а за обшествен престиж (както измишльотините по модните дефилета не са за носене). [/quote]
Напълно подкрепям. Приложението на устройства като Ipad ми е крайно неясно.Особено като се има предвид цената. Оставам с впечатлението, че повече се пише за тях отколкото се ползват.
За всеки влак си има пътници. Или по-точно - докато има пътници - ще е влак ;)
Единствената причина да си купиш нардуер на епъл е, че искаш да ползваш някакув специален софтуер, който не бачка под нищо друго. Двама мои познати се занимават с музика и за тях ппросто нямаше друга опция. Иначе продуктите им са овърпрайсед и не чак толкова яки и жестоки, колкото се опитват да ги изкарат.
Или са станали жертва на маркетинга им.
Публикувано през m.capital.bg
[quote#2:"bgvlado"]Mac OS X - 39$
ing-to-mac-os-x-snow-leopard
МС Уиндолс 7 - 99$
[/quote]
За това не си особено прав - животът на един Windows е от порядъка на 7 години (според официалния сайт на МС). А MacOS за същото време изкарва 2-3 ъпдейта (Tiger 2005 - $129.95, Леопард 2007 - $129.95, Snow Leopard - $29, Lion - $29,99). За същото време с Windows Vista (2005) ще си все още в периода на поддръжката и ще сваляш само service packs. Така че TCO на Mac OS просто расте с времето на притежаването й, особено пък ако искаш да си с актуалната версия. А ако решиш да правиш ъпгрейд от Vista към Windows 7 ще платиш между $50-100 в зависимост от версията.
За справки съм ползвал сайтове като gizmodo, които са сравнително неутрални. А за разлика от MAC OS, която върви само върху Apple хардуер и е нелегално инсталирането й другаде, Windows работи на произволна машина с x86 съвместим процесор. Така че всеки сам да си прави бюджета.
Ето и още забавни неща за четене:
http://gizmodo.com/5335039/the-real-cost-of-upgrad
П.П. За линукс изобщо нищо не съм коментирал. Лично за мен там всичко зависи от това, за какво се ползва - за интернет и мейл линуксите просто нямат никаква конкуренция. Проблемите започват от момента, в който юзера каже "ииии, ама искам и това....".
До коментар [#9] от "epoc":
Точно!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.