ARMed and dangerous*
ARM чиповете са първата реална заплаха за микропроцесорния голиат Intel
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако има нещо, което наистина спъва развитието на мобилните технологии, това безспорно е факторът "консумация на енергия". Той е свързан не само с мощността на батериите, но и с това колко ток харчи съответното преносимо устройство. А и ако искаме то да е наистина мобилно, енергоизточникът му също трябва да е колкото се може по-компактен. Тоест това, което производителите на смартфони, таблети, нетбуци, лаптопи и т.н. могат да направят, е да използват максимално енергоспестяващ хардуер.
Този факт е на път да промени правилата на играта при производството на микропроцесори, където до момента имаше един непоклатим лидер - Intel. Американският технологичен голиат държи около 79% от пазара на чипове за PC съвместими компютри, генерира $43.6 млрд. приходи за 2010 г., от които $11.6 млрд. са нетна печалба. Останалите около 20% от бизнеса се падат на конкурента AMD.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
Факторът "консумация на енергия".
Неслучайно и при е-четците ги ползват:
http://www.reader.bg/useful/item/125.html
Така като им гледам приходите най-много интел да хвърлят някоя троха и да ги купят.
Интересно защо гиганти като АМД и Интел не успяват да са конкурентни на собствения си пазар - процесорите.
На времето /80-те години/ АйБиЕм направи голямата грешка, че не се захвана сериозно с РС-тата и софтуера за тях.
Единствено Ейпъл е на предния фронт на технологиите, но доста голям пакет от акции са собственост на Майкрософт.
Който е работил на МакОС Х няма да погледне друга платформа.
Интересно защо гиганти като АМД и Интел не успяват да са конкурентни на собствения си пазар - процесорите.
-----------
Кой каза, че не са конкурентни? Може би пазара на играчки /смартфони, нетбуци, таблети и т.н./ не им е приоритет. Интел имат горчив опит с Атом процесорите. Поне за мен са недоизпипана работа.
Както казахме в предишния брой - айде да не погребваме РС-то преди да сме видели Фотошоп и Аутокад за телефони/таблети/електронн и игри и подобните им :)
До коментар [#4] от "1024":
Твърдо ме съмнява най-бързо развиващия се пазар да не им е приоритет. Пък и въпросните играчки ядат точно от пазарния дял на ПЦ.
До коментар [#3] от "Captain Shakespeare":
Майкрософт нямат акции в Епъл.
До коментар [#3] от "Captain Shakespeare":
Защо им обяснявате на "Джамлък" феновете? Нито ще ви разберат, нито ще вникнат даже в това, което им казвате. Това е разликата в операционните системи (в главите ни). Едната мисли и създава, а другата - прави шум и тарапана.
И защо никъде в статията не се споменава за новите процесори на "Ябълката"?! Те също имат амбицията да отхапят голям залък от пазара.
До коментар [#3] от "Captain Shakespeare":
Не искам да се заяждам или да започвам флейм, но точно с osx имам горчив опит. За най-малката дреболия, която умните глави са решили, че не е нужно да включват, трябва да компилираш и оправяш зависимости все едно е 95 година и си седнал на Slackware 2.
За по-нормална употреба е ок, но в момента, в който искаш да човъркаш малко повече започва да ти излиза през носа. Но иначе да - предпочитам го пред Windows.
До коментар [#7] от "kakawida":
Само да отбележа, че Apple също са една от фирмите, които правят процесори на базата на архитектура, разработена от ARM Holdings. Такъв е случаят с чиповете A4 и A5, които се използват в iPhone, iPod Touch и iPad.
Интел произвеждаше собствени АРМ (лицензирани от АРМ) чипове, но реши, че в тях няма бъдеще и ги продаде на Марвел, точно преди пазарът да избухне нагоре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.