Моят умен шопинг асистент
Мобилните приложения, които улесняват пазаруването, се развиват експлозивно


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Претъпкани магазини, големи отстъпки, тълпи от превъзбудени потребители. С две думи - коледният сезон наближава, а заедно с него и безкрайното обикаляне по молове в търсене на най-добрите подаръци за вас и вашите близки. В България размерите на потребителската лудост в последните месеци на годината все още не достигат нивата в САЩ и отчасти в Западна Европа. С навлизането на все повече молове обаче негативните изживявания от сблъсъка с озверелите за отстъпки тълпи стават все по-осезаеми.
Как да направим така, че пазаруването дори в най-натоварените дни да не се отразява зле на нервната ни система? В САЩ, Южна Корея и няколко европейски държави решението вече е съвсем видимо. То се нарича
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Използват слабостите на хората за по-висока печалба...
Оплачете се в Европейската Комисия за картел: [email protected] Може ли някой да каже защо цените на мобилен интернет са сред най-високите в страна с ниски доходи?
...Мобилният интернет е сред основните развития в света, а това го възпрепиятства? Няма тарифи между мобилните оператори, остава да е картел!
КРС е нормално да мълчи, но защо ги прикрива ЕК. В европа при над 2 пъти повече доходи - по-ниски цени?
компания мобилен интернет БВП/човек ЕС=100
Водафон 5.00 паунда/ 500 МБ // БВП/човекЕС:ВБ=100: 114
Мтел 19.90 лева / 512 МБ // БВП/човек ЕС:БГ=100: 44
Глобул 14.90 лева / 512 МБ // БВП/човек ЕС:БГ=100: 44
"Претъпкани магазини, големи отстъпки, тълпи от превъзбудени потребители. С две думи - коледният сезон наближава, а заедно с него и безкрайното обикаляне по молове в търсене на най-добрите подаръци за вас и вашите близки."
Това се случва на не повече от 5% от населението на страната. За щастие бесният консумеризъм не е популярен в България и подобни приложения и практики са неадекватни на нашия пазар.
До коментар [#2] от "georgi2025":
Какво е общото между нивата на доходите и цената на мобилния интернет? Цените и мегабайтите, които обявявате са абсолютно неверни.
До коментар [#4] от "Eric Cartman":
Доходите са основен компонент за търсенето, което е по ниско при по- ниски доходи. Предлагането също не е на по-високи цени при по-ниски разходи за заплати в бг. тогава компания, която прадава на два пазара Европейска държава и Бг трябва да предложи по ниски цени на пазара с по-ниски доходи - бг. Но когато в европа регулатора може да регулира, там има конкуренция, а не монопол както в подкупената бг, и цените в по-развитите и богати държави са по-ниски.
Посо4ените цени са от сайтовете на компаниите преди дни. Това важи и за лихвите на банките.
До коментар [#5] от "georgi2025":
Мобилният интернет е услуга, която се ползва предимно от хора с доходи над средните, които живеят в големите градове, така че сравнението с БВП е нелепо. Мобилният интернет не е като киселото мляко, и съответно има по-ниска еластичност. Цените, които посочвате за българските оператори са за 1GB. Цената на 2GB на Vodafone е 15 паунда, което е горе долу същата цена.
До коментар [#6] от "Eric Cartman":
цените, които посо4вам са верни за предплатен мобилен интернет.
Мобилния интернет не е лукс, а нововъведение. Над 50 % от някои западни страни имат смартфони и сигурно по-малък процент ядат кисело мляко.
Про4ети OCW MIT Хаусман да видиш картелите в сащ, колко благоденствие отнемат от икономиката със забавяне на нововъведения с картели - милярди, затова и глобите са стотици милоини.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.