Марсиански хроники за любопитни
Роувърът Curiosity е първият голям тест за това готова ли е NASA за епохата след совалките
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Щатската космическа агенция NASA навлиза в решителната фаза от най-амбициозния проект, който провежда от десетилетия насам. Той трябва да докаже, че краят на програмата Space Shuttle не бележи залеза на американската космическа мощ и че след превръщането на околоземното пространство в рутина агенцията поема към по-далечни хоризонти.
Ако всичко всичко се развива нормално, в събота NASA ще изстреля към Червената планета безпилотния апарат Mars Sciense Laboratory, който ще измине разстояние от над 560 млн. километра, за да проведе серия изследователски експерименти. Космическият кораб трябва да влезе в орбита около Марс някъде през август догодина и да изстреля към повърхността на планетата автоматизиран роувър, наречен Curiosity (Любопитство).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Доста глуповато.Космическата мощ н аСАЩ просто не подлежи на коментар.Да не говорим за Марс, където има само един апарат на ЕСА и (да ги броим ли ...от Маринер насам..), още по-малко за Далечните планети: 8 апарати?, а четерите, които напуснаха или напускат слънчевата система: 2 Пайаниър и 2 Вояджър....
Не бива да се пише безотговорно
Капитал малко сте прекалили със драматичния сюжет в тази статия. САЩ изобщо не са в залязваща фаза на космическата си мощ, този проект е естествено продължение на дългогодишната програма на НАСА за изследване на Марс. Тя започна през 90-те години с първите роувъри, после се изгради система от сателити за комуникация и картиране в орбита около червената планета, после дойдоха още роувъри, още сателити.. сега идва и този робот от ново поколение... Presence_of_shallow_subsurface_water_ice
Наличието на вода на Марс отдавна не е хипотеза освен това, още преди няколко години присъствието й беше доказано в взетите и анализирани почвени проби, изследвани от Phoenix lander през 2008-ма година..
ето , зачетете се малко, има интересни неща за още статии ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_(spacecraft)#
на бас, че там има живот?
п.п. може и да е елементарен, ама много от нас са такива и пак сме си добре :)
"САЩ вече не могат да си позволят да финансират NASA"
!?!?
Това е доста подвеждащо изречение. Дебатът винаги е бил в какви начинания на НАСА да се инвестира, а не дали.
В крайна сметка целта е в един момент космическите операции да се само издържат. Т.е. да могат сами да си синтезират кислород, вода, да добиват руди и да произвеждат резервни части на място.
По принцип най-Големият проблем за космологията в момента е скъпото изтрелване на и приземяване на апарати. Особено приземяването коства цялата апаратура. Затова въпроса е да се открие технология за евтино и сигурно качване и смъкване на товари в орбита.
За това и стратегията на НАСА е новите кораби да се правят от няколко частни компании за да се получи конкуренция и да се вдигне качеството и ефективността. При държавната НАСА проблема е, че винаги има опцията раздуване на бюджет. При частна компания това по-трудно би ставало.
Дано издържи теста, това е само от полза за науката!
Уточнител,
не си погледнал Уики-материала за совалките.
Въпреки че всеки полет е скъп, те имат огромно предимство пред "евтините" носители - двойно по-голям полезен товар (в ниска орбита)
hellwitch
Ще видим дали "Space X" ще оправдаят надеждите като частна космическа компания.
Ще поемат някой товари за ниска орбита. Но големите космически роботи (над 30 тона) са прекалено големи за техния носител.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.