Странният съюзник на разузнавача
Компанията Palantir, оказваща незаменима помощ на американските тайни служби, продължава да се развива по своя странен и уникален начин
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Организации с размерите на ЦРУ и ФБР разполагат с огромни количества информация, която съхраняват в хиляди различни бази данни. Всеки от тези масиви си има своите особености – картите не могат да бъдат представени в текстов вид, аудиофайловете няма как да бъдат показани като снимки. Изваждането на някаква обща картина от всичката тази информация може да отнеме години. Тук в подкрепа на безпомощните пред лавината от данни шпиони и агенти се притича една доста странна група хора – екипът на една от най-горещите компании в Силициевата долина, наречена Palantir. Техният едноименен продукт улеснява организирането на различни набори от факти, като комбинира записите на всевъзможни бази данни чрез един-единствен софтуерен продукт.
Списъкът от клиенти на Palantir включва Министерството на отбраната на САЩ, ЦРУ, ФБР, различните подразделения на американската армия, военновъздушни сили и морска пехота, полицейските управления на Ню Йорк и Лос Анджелис, както и растящ брой от финансови институции, опитващи се да засекат банкови измами. Компанията е реализирала продажби в размер на 250 млн. долара само през тази година и обмисля възможността за излизане на борсата.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Има смисъл да се види видеото на Алекс Карп, ръководител на фирмата (http://www.palantirtech.com/) за да се разбере философията на дейността и.
М/у другото, Палантир е термин от книгата на Д. Р.Р. Толкин (във филма "Господарят на Пристена" ползван от магьосника Саруман) означаващ в груб превод "виждащ камък" или "виждащ отдалеч".
[quote#1:"daskal1"]М/у другото, Палантир е термин от книгата на Д. Р.Р. Толкин (във филма "Господарят на Пристена" ползван от магьосника Саруман) означаващ в груб превод "виждащ камък" или "виждащ отдалеч". [/quote]
Да беше попрочел книгата, че да занеш, че палантирите са повече от един. И не само Саруман ги ползва.
А иначе фирмата е с доста интересен модел - продажби за 250 милиона, а таван на заплатите от 127 хиляди. Те да не са наистина секта?
Извинете за намесата ми, ув. Ерос,
но в пост № 1 колегата само обяснява и превежда думата Палантир.
Той не казва нищо за броя на палантирите.
Да, наистина и друг герой ги ползва(кралят-самоубиец).
Поздрави
Странен, ама съюзник!
До коментар [#4] от "tsonkooo":
Съюзник, ама странен! :)
Чудесен пример за един от видовете мениджмънт, колкото и да е специфичен характерът на работата там. Браво, Капитал.
Чудесно написана публикация, макар и прекалено изгладена - една реплика към профаните - нищо в тази област не изглежда такова, за каквото се представя, който е чел /и разбрал/ Алиса в Огледалния Свят може да се ориентира защо е така; иначе в чисто организационен аспект нещата са пределно прости - огромна инвестиция+персонал с голям съвкупен капацитет, тази формула винаги работи безотказно, но за структури, които могат да я реализират в нейната пълнота, какъвто именно е случая. Иначе, да - заплащането на труда далеч не е най-важното, когато си на място, което те удовлетворява творчески и като работна среда...иначе, който иска да се докосне малко по-близо до тематиката, препоръчвам да изгледа сериала Rubicon...
"Ще ми се да вярвам, че сме построили култура, която служи на по-висша цел.."
Малко странно е да служиш на по-висша цел с разработката на технологии за още по-ефективно следене, слухтене и нарушаване на гражданските права (повечето от които вече съществуват само на книга). Всъщност хич не ми е лесно да си представя по-низша цел.
"Компанията е реализирала продажби в размер на 250 млн. долара само през тази година и обмисля възможността за излизане на борсата." - това четем в началото на статията, а това в края "Въпреки огромните възможности и утрояващите се всяка година приходи засега компанията не предвижда публичната продажба на акции. "Това ще разводни нематериалната мотивация", убеден е Алекс Карп."
Не разбирам много от "излизане на борсата" и "публична продажба на акции" но не си ли противоречат двете твърдения?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.