Със SOPA срещу интернет
Два законопроекта, обсъждани от американското правителство, може да положат основите на официалната цензура в глобалната мрежа
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Представете си какво ще се случи, ако дадена организация има възможност да спира онлайн сайтове, да блокира финансирането им, скрива резултати в интернет търсачки и страници в социалните мрежи или да забрани стриймването на видеосъдържание. Без оглед на това какъв е използваният домейн или къде се хоства сайтът. И всички тези правомощия да бъдат гарантирани със закон. Тази хипотетична реалност, сякаш родена от киберпънк разказите за тотален контрол над киберпространството, писани в края на миналия век, съвсем скоро може да се случи наистина на територията на САЩ.
В рамките на тази година американските законодатели започнаха да обсъждат два проекта на нормативни актове, които имат за цел да пресекат разпространението на пиратско съдържание и фалшиви стоки в интернет. Правомощията, които тези законопроекти дават на американската държава, обаче напълно съвпадат с изброените в началото на текста. Което предизвиква съмнения, че те могат да се използват за много по-мрачни цели като цензуриране на мрежата и от страна на САЩ и глобално онлайн следене под претекст, че се защитават авторските права.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Документът Р?!
Мдааа, СОПА-та на глобалният корпоративен интерес надвисва все по-зловещо над главите ни.
Малко остава като че ли и до официалното разграфяване на света не по държавни граници, а по корпоративни такива-държавата Шеврония, АйБиЕмия, МакДоналдосван, Ексонландия.....
Тъмна утопия, но СОПАта ВИНАГИ има два края, да не го забравят.
Капитал да почерпят; откога чакат те и някой законодател да сподели страстта им към онлайн цензурата.
По данни на Търговската камара на САЩ американските компании губят по 135 млрд. долара потенциални приходи годишно от интернет пиратство и фалшиви стоки.
---------------------------------------
Винаги съм обичал загубата на потенциални приходи като довод за цензура и следене :)
Яворе, Колев, пак си проспал събитието!
А на Байду примерно янките ще заповядат ли например да не ми намери да кажем, Замунда?
До коментар [#6] от "plamen2299":
О...в байду отдавна има цензура, само че не е срещу пиратството ;)
Интересно ми е какво е мнението на Явор Колев по закона.
Не може ли да го минете на едно интервю. Със сигурност ще е подготвен по темата и ще каже нещо интересно.
Този Явор Колев трябва да Следи, а не да Спира. Да дава отчет на прокурора и ако той реши - да хваща с белезници и да не пуска. И всичко това обаче - НА ЖИВО. А не във виртуалното пространство. И не 'в защита на мързеливите автори с права' , а в защита на обикновените стресирани от престъпления свои съграждани.
Копирането НЕ ТРЯБВА да е 'ПРЕСТЪПЛЕНИЕ'! Махайте го от Наказателния Кодекс. Трябва такава инициатива и 'СОПА' срещу чл. 172а от НК.
Айде де?! 8)
Накъдето духне вятърът на обществените нагласи, натам и Капитал поема с писанията си. Много сте леки, Капитал, да ви отвява толкова лесно в различна посока. Онзи ден говорите за ООН и борбата на САЩ с онлайн престъпността (не думай) http://www.capital.bg/biznes/tehnologii_i_nauka/20 12/01/13/1744518_internet_v_kruvta/, днес - (най-накрая) стигнахте до опасността от цензура. Хвала, по-добре късно, отколкото никога.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.