Залезът на "плоските" чипове
Компютърната индустрия достига границата на възможностите, които й предоставят микропроцесорите в сегашния им вид
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В компютърната индустрия назрява криза, която заплашва да спъне повече от пет десетилетия на прогрес при производството на микрочипове. Този път обаче проблемът не е в патентните войни, както често се случва напоследък. По всичко личи, че сме достигнали границата на физически възможното. Производителите на чипове вече създават интегрални схеми, по-малки от дължината на светлинната вълна, за да правят все по-мощни компютри. Използваните технологии обаче също имат своя лимит. Както изглежда, индустрията, известна със своята находчивост, се нуждае от нов метод да направи схемите по-малки, по-бързи и по възможност по-евтини.
В края на миналата година най-големият производител на микрочипове в света Intel показа първите прототипи на нова архитектура за изграждане на тези сложни елементи – 3D транзистор. Наречени Tri-Gate, при тях от тънката силициева повърхност вече се издига като своеобразна колона от допълнителни слоеве. Така върху сегашната площ на един-единствен микропроцесор могат да се подредят в пъти повече транзистори. Този подход е противоречив – предизвикателството не е само малкото пространство. Транзисторите също така трябва да се включват и изключват бързо и безпроблемно. Много хора в индустрията смятат, че за постигането на тези цели могат да се използват и по-малко драстични методи, казва New York Times.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Квантовият компютър - това е изходът. Той изчислява с квантови битове - кюбитове - вместо с битове. Практическата реализация е много трудна, но като принцип и много грубо казано - един атом ще изпълнява функциите на цял компютър.
До коментар [#1] от "Васил Пенчев": Не само в информатиката,но и в земеделието, енергетиката и здравеопазването се намираме пред драстични изменения.
Може да се оказе,че все още не сме в постиндустриалната ера :-) а само в нейното предверие :-)
Тея ще се поизприщят догато си "отгледат" процесор от нанотръби. Те ако успеят и само няколко нанотръби да създадат така, както ги искат ще е голям успех към момента, камо ли цял процесор.
Между другото имам един съвет към авторите на научните статии. В България все още има Университети, както и Академия на науките, в които има много учени, с които вероятно бихте могил да сте си от взаимна полза. Не друго, но превода на статията ви е много калпав. Хората, които са в занаята със сигурност биха могли да ви помогнат за един по-добър и достоверен превод. Пък и вярвам, че и вие ще измислите как да им се реванширате. Не казвам, че е лесно да се превежда тясно специализиран текст, но със сигурност не е невъзможно.
Нещата се случват докато си говорим))
nometer-carbon-nanotube-transistor-puts-silicon/
http://www.engadget.com/2012/01/28/ibm-builds-9-na
До коментар [#1] от "Васил Пенчев":
Дай го насам, от 80те на 20 век само говорят за него, резултат - близо до никакъв....спомням си как тогава японците правеха процесори от галиев арсенид и гонеха един гигахерц - а ето ни сега тук с добрия стар силиций и няколко гигахерца....явно където може -става, ама не става навсякъде....
IBM вече има процесор направен от графен!Следващите чипове ще бъдат точно от този материал!
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#7] от "tari_1984":
Не съм спец, но грфена не бяха ли въглеродни нанотръби? А и кто започнат да казват тоз това има, онзи онова - ми имат ли го така щото да го види, пипне и тества човек? Айде за пазара няма да питам. :)
До коментар [#8] от "ДАКС":
http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_nanotube
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход