Когато Google задава въпросите...
Интернет гигантът ревизира прословутите си интервюта за работа, тестващи креативността
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Технологичните компании от Силициевата долина често обичат да напомнят, че са различни от останалия корпоративен свят. Макар че са един от двигателите на американската икономика, най-често при тях няма да се сблъскате с огромни хангари, разделени на малки кубични пространства, където затормозени хора трескаво се трудят зад бюра. Офисите в тази част на Калифорния изглеждат по начин, който рядко може да се види другаде – като се започне от билярдните маси, мине се през по-екзотични неща като стени за катерене и се стигне до наистина необичайните неща, като например огромна пързалка от последния етаж на сградата до партера. Дали това е резултат от по-неформалната среда, в която са се родили тези компании, или пък е мистичен план за повишаване на производителността – това е трудно да се каже.
Една от компаниите, които прилагат тези подобни с голям ентусиазъм, е онлайн гигантът Google. Из технологичните среди в САЩ се носят митове за това какво получават служителите на най-голямата интернет компания срещу усърдието си (музикално студио, чести екскурзии, подаръци и други бонуси). Онлайн корпорацията обаче е също толкова известна и с това колко трудно е да започнеш работа в нея. Процесът по наемане на нови служители е изключително тежък, а съдбата на някои кандидати е предварително определена от фактори, които са извън техния контрол, разказва авторитетното издание Business Insider.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Typo: Според Гейл Макдауъл, автор на книгата "Google автобиографията" (The Google Resume), провеждал интервюта за работа в компанията
Къде е проблема на тези въпроси? Карат те да дадеш неординарен отговор.
"неординарен" ? ;-)
До коментар [#1] от "Amoravis":
Ам-ми!… напълно закономерно следствие на "колегата Петрова". :-)
"…Гейл Макдауъл, автор на… , провеждал интервюта за…"
…И хоп:
"…в статия в своя сайт Technology Woman авторката…" :-)
Не стига, че woman, 'ми и авторКА! :-)
Това са стандартни въпроси за позициите софтуеърен инженер, както и мърчандайзер. Би следвало да се очаква, че кандидатите вече имат опит с подобни казуси и отговорите не би трябвало да ги затруднят. От друга страна, голяма част от тематиката отразява познания в областта на професионалният жаргон от 80-те години, както и актуален фолклор най-често употребяван в средата на миналия век.
На няколко места в интернет въпросите са разделени дори на секции за начинаещи и напреднали. Някои от по-интересните отговори са:
N2. по долар на квадратен метър или какъвто и да е отговор с конкретност.
N3. каквото е сегашното съотношение, прибл. 50% на 50%, при положение, че не се ползват генетични средства, а само случайност.
N4. въпросът бива свеждан за по-лесно до това, колко са експертите в Чикаго и съответно предлагат решение: (5,000,000 жители в Чикаго) / (2 човека в домакинство) × (1 пиано/20 домакинства) × (1 акордиране за година) = 125,000 акордирания на година.
(50 седмици в годината)×(5 дневна р.седмица)×(8 часа на ден)делено(1 акордиране на пиано е 2 часа) = 1000 акордирания за година на акордьор.
(125,000 акордирания за година в Чикаго) / (1000 акордирания за година на един акордьо) = 125 акордьори в Чикаго.
N5. овалните форми са с най-добра издръжливост на носене (най-голяма сигурност от строителна гледна точка).
N8. DEADBEEF било известна стойност използвана при писане на Асемблер и повечето компютърно образовани би следвало да отговорят, защото било част от стандартното обучение.
N9. бил се движил по дървен кей, който пропаднал и потопил автомобилът си.
Има и някои глупави отговори, като например N15 отговорът е "ще опита да счупи мотора". Къде по-интелигентно е да се наведе за да е под нивото на самият режещ блендер. Ако не се лъжа в "Индиана Джоунс" имаше такъв трик.
До коментар [#5] от "straw_sec":
N4 Аз първо бих изискал дефиниция що е то експерт.
Въпросите не са трудни, но са малко ненужни ако човекът ги очаква и се е подготвил. Баш грешни отговори няма, просто демонстрират за кое по напред мисли даден кандидат.
Истината е, че дават алгоритмични задачи, които са решими в рамките на 30-40 мин. Преди и след това малко общи приказки за екипа, леко технологични въпроси, кандидатът също пита накрая нещо (това е много важено). И цялото това умножено по 6 пъти.
...Първо, Google предпочитат хора, завършили елитен университет от така наречената Ivy League – "Харвард", "Принстън", "Йейл" и т.н......
Нека някой от Интеграл и Дерби го прочете за да разберат, че като подготвят документите на кандидат студентите има значение в кой университет учиш. Ако си в първите съответно ти се откриват и по-сериозни шансове за в бъдеще. Защото поне за Европа, разходите за година зависят от страната която си избрал, а не от рейтинга на Университета.
За "12) Имате осем топки с еднакъв размер..."
1. Мерене: топки 1,2,3 срещу 4,5,6.
1.1. Ако са с равно тегло - значи -или 7 или 8 е по-тежката, с второто теглене се намира.
1.2. Ако 1+2+3 са по тежки от 4+5+6 следва 2.1. Мерене 1 срещу 2
2.1.1. ако са равни топка 3 е търсената
2.1.2. Ако 1 срещу 2 не са равни - по-тежката е търсената
Само нея реших :/
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.