Технологичното "дело на века" между Oracle и Google започна
Залозите и за двете компании са огромни и могат да доведат до обезщетения в размер на милиони долари


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Започна съдебният спор между две от най-големите корпорации в областта на софтуера Oracle и Google. Мнозина анализатори на технологичната индустрия описват делото като "съдебната битка на века" що се отнася до технологиите, пише вестник "Гардиън".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Oracle са тъпаци, които вместо да направят нещо смислено се чудят кой за какво да съдят, че да изкарат някой долар.
Ок имат добра база данни, но са дотам от години.
Ако ползваш нечия технология, редно е да си плащаш. Ако Apple, Microsoft, Nokia и всичко други, които ползваи java са си платили, a Google - не, тогава действително Oracle имат право. Тук въпросът, всъщност е как и колко печели Google от Android. В случай, че излезе това и други подобни нему плащания, Android ще стане скъп, заедно с него и всички устройства, които го ползват. За удоволствие на Apple.
Казват, че не си сериозен играч на ИТ пазара ако Оракъл не са те осъдили за поне 100 милиона долара. Познавайки начина, по който работи компания на Елисън се учудвам, че това дело идва чак сега.
[quote#2:"jonson"]Тук въпросът, всъщност е как и колко печели Google от Android. [/quote]
Печалбите и приходите на Гугъл от Андроид не са толкова големи, по притеснително е, че ще излезе друга истина, че Андроида нито е "отворен и свободен" и нито е безплатен, двата крайъгълни камъка върху, които им се гради маркетинговата стратегия.
До коментар [#2] от "jonson":
Интересното в случая според мен е, че Oracle купува Sun през 2010, а Android има от преди това, което означава, че ако Sun не са си потърсили правата сами, може би Oracle просто търсят медийно внимание, след като осраха OpenOffice.
До коментар [#4] от "normandy":
Android Е отворен и свободен, без значение от изхода на делото. Android е с отворен код, всеки може да работи по него и да го променя, за разлика от конкурентите iOS и Windows Phone. Това е все едно да кажеш, че Linux не е свободна ОС, защото Micrsoft успяват да ги осъдят за някакъв патент за интерфейс примерно.
[quote#6:"Никола"]Android Е отворен и свободен, без значение от изхода на делото. [/quote]
Андроида е толкова отворен и свободен колкото и българин през комунизма. На хартия е напълно свободен, но напрактика не толкова.
Жега за гугъл
Писна ми от тия.
Да бяха купили те Сън.
Както е записано в статията
"Oracle придобиха правата върху Java, след като купи Sun Microsystems за 7.3 млрд. долара през януари 2010 г.
Скоро след сделката, през август 2010 г. Oracle заведе дело срещу Google за обезщетения в размер на 6.1 млрд. долара. "
До коментар [#8] от "kiril petrov":
Прав си - платената цена за Sun е 7.3 милярда, а ако осъдят Гугъл за 6.1 млрд. те ще щяха да са "вътре" само с 800 мил. долара, но да си имат Java :-))))
Извинявам се за грешката: не 800 мил. а 1.2 млрд. :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.