Разкъсана облачност над Маунтън Вю
Онлайн гигантът Google атакува бързорастящия пазар на "облачно" съхранение на данни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Със сигурност се е случвало да забравите своето USB, бързайки за работа или за среща. Да, онова USB, на което бяхте записали файловете, които ви трябват точно сега. Едва ли има офисен човек, който да не е попадал в този конфузен сценарий... А колко по-добре би било, ако имахте достъп до най-важната си информация по всяко време и навсякъде.
Закономерното повторение на подобни ситуации накарало студента от Масачузетския технологичен институт (MIT) Дрю Хъстън да създаде на пръв поглед невзрачната онлайн услуга DropBox през вече далечната 2007 г. Идеята била проста: потребителят получава дисково пространство на отдалечен сървър в интернет и така има достъп до своите данни от най-различни дигитални устройства, независимо дали става дума за стационарен компютър, лаптоп, таблет, смартфон или нещо друго. Единственото нужно нещо е стационарна или мобилна връзка към интернет...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Нека цъфтят сто цветя, нека си съперничат сто школи!
Дън Сяопин
И като си кача данните на сървър под чуждо управление какво ми гарантира че няма да изтекат някъде?
До коментар [#2] от "damianrm":
Факта че си ги качил да чужд сървър означава че вече са изтекли. Предполагам че питаш как да предотвратиш споделянето им с конкуренцията ?
гугъл и сега предлагат ъплоуд на файлове в техния Офис пакет, но едва ли имат с какви успехи да се похвалят
нека опитат допълнително да ни обримчат в "инегрираната услуга", няма лошо
Направо съм шокиран как неща които ги могат Линуксите, Юниксите , та дори и Ундойсите от зората на компютрите се представят като някаква супер идея. Всеки може да си направи такъв сървър и да си влиза в него от цял свят. Единственото условие е да има реално ИП. Още по готините екстри на Линуксите са че през този сървър може да влезеш във вътрешната мрежа на фирмата и да си бачкаш отдалечено на който компютър искаш, примерно от морето както ми се наложи миналото лято.
До коментар [#5] от "tel_112":
Тези услуги са за хората, които нямат представа как да си го направят това сами. За съжаление, те са огромното мнозинство.
Но понякога има и други съображения. Аз например си поддържам сървър достъпен по интернет, но интернет доставчика ми силно ограничава скоростта на достъп до ИП-то ми от чужбина. Интересното е, че ако аз инициирам връзката с чужбина и "бутам" данните натам, скоростта е доста прилична. Но ако инициирам връзката от чужбина и "тегля" от там скоростта е ужасяващо ниска. И в двата случая данните пътуват в една и съща посока, така че явно става въпрос за умишлено ограничение. Но нека не се отплесваме.
[quote#5:"tel_112"]Направо съм шокиран как неща които ги могат Линуксите, Юниксите , та дори и Ундойсите от зората на компютрите се представят като някаква супер идея. Всеки може да си направи такъв сървър и да си влиза в него от цял свят. [/quote]
А аз направо се учудвам как при толкова доморасли специалисти, способни на какво ли не, единственият известен българин в компютърните науки е Джон Атанасов. Останалите биха могли да напишат Windows (познавах един в МЕИ, който почти беше написал Windows 3.1 и се чидеше как така го е събрал на половин дискета, а оригиналния бил на 7), Facebook (по едно време всеки пускаше блог и беше оператор на IRC канал) или поне ICQ. И никой не разбра, че известни са не инженерите, а хората с търговки нюх - Стив Возняк създаде Apple и Apple II, но Стив Джобс е човека, който издигна фирмата на върха; Бил Гейтс не е гениален програмист, а всъщност купува MS-DOS за 75к и го продава нa IBM за 2 милиона.
Е, давайте, творете, какво чакате? Нали сме нация техническа? То не е като да вдигнеш ftp сървър, да си качваш файловете през браузер, и да се хвалиш, че на теб ти е лесно, номера е да направиш продукт, за който хората да са навити да дават пари....
[quote#6:"Калник"]интернет доставчика ми силно ограничава скоростта на достъп до ИП-то ми от чужбина. Интересното е, че ако аз инициирам връзката с чужбина и "бутам" данните натам, скоростта е доста прилична. Но ако инициирам връзката от чужбина и "тегля" от там скоростта е ужасяващо ниска. И в двата случая данните пътуват в една и съща посока[/quote]
Ами не пътуват в една и съща посока - когато качваш от чужбина за доставчика на практика е download, а когато сваляш - upload на международен трафик. Ако си си купил сървър - прочети внимателно условията за хостинга. А ако това ти е домашното PC, виж дали не си с асиметрична линия (примерно - ADSL или нещо подобно, например на Blizoo интернета), където трафика е 3:1 или нещо подобно, то е нормално да ти се случва такова нещо - всеки е издупил торентите до дупка и вдига рейтинг.
Може да прозвуча като невежа, понеже не съм специалист в тази област, но тази облачна функция не може ли да се изпълнява и от обикновения ти и-мейл?!?!?! Просто си качвам нещо, което ме интересува в момента на мейла, тоест изпращам си го на себе си и то е на чуждо дисково пространство и когато съм на друго място в пространството или съм си "забравил флашката" просто си отварям мейла и си го свалям.....
Моля просветлете ме
[quote#2:"damianrm"]И като си кача данните на сървър под чуждо управление какво ми гарантира че няма да изтекат някъде?[/quote]
Криптирай ги с парола
До коментар [#8] от "nikolai":
Въпрос на удобство, докс.бг е нещо подобно, на това което ще предложат Гугъл, въпросът е, че те ще предложат много повече, отколкото една флашка може да даде.
А относно важните данни, ми тях просто не ги качвайте онлайн.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.