Как ще платите: с Nokia или iPhone?
Защо технологичните анализатори говорят за мобилните разплащания в сегашно време, а реално почти никой не ги ползва
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Чухте ли вече за новите програмируеми стикери на Samsung, наречени TecTiles? Става дума за квадратни лепенки, които могат да бъдат настроени така, че да задават команда за вашия смартфон всеки път, когато го доближите до тях. Например можете да сложите TecTiles в автомобила си. Така няма да е нужно всеки път да въвеждате настройките за шофиране на своя смартфон, а ще трябва само да го доближите за секунда до лепенката.
Идеята на Samsung изглежда любопитна и, образно казано, доразвива концепцията за QR кодовете. Зад нея обаче се крие далеч по-амбициозна цел. С разработването на този продукт и неговото налагане сред потребителите корейската корпорация се надява да си осигури място на пазара на мобилни разплащания. Един от основните проблеми пред него е, че потребителите трудно се научават да използват нови начини за разплащане. Те са свикнали да боравят с магнитни карти и да въвеждат кодове, но не да плащат директно чрез своя телефон. От Samsung вярват, че TecTiles са първата крачка към промяната на тези навици.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
35 коментара
Според мен причината да не навлизат тези разплащания е, че не улесняват особено заплащането. Каква е разликата дали ще платя с карта или с телефон?
Преди 6 месеса Сони Мобайл показа подобна концепция за новите си телефони.
Дали няма да видим дежаву на Патентния парадокс между "Ябълката" и "Трите звезди"?
До коментар [#1] от "|":
Напротив, много улесняват а и повишават сигурността в случай когато са защитени с асиметрична криптография, но баницата е твърде голяма за да бъде разделена на 2-3 парчета. А иначе идеите за мобилните плащания като универсално средство за разплащане засега увисват навсякъде по света поради лакомията на пазарните играчи (изключение е само с Япония с обща национална система от 2004 г). За съжаление същото стана и със СЕП, българския проект за универасален мобилен портфейл, който работи за всички потребители независимо от банката, мобилния оператор или производителя на мобилното устройство. Въпреки успешния си технически старт, пазарното развитие на проект е поставен в крио фаза от българските банки и мобилни оператори.
Въпреки това, няма съмнение че в следващите години всичко ние ще сме свидетели на постепенната им еволюция в електронните пари на 21 век.
Браво на автора за професионалния му анализ за последните развития в областта!
До коментар [#3] от "pinkglass":
Ами мен лично сигурността на транзакциите изобщо не ме вълнува. Ако някой се опита да използва картата ми без разрешение, обаждам се в банката и транзакцията изчезва.
една тукашна верижка за хранителни стоки (stop and shop) има епс за андроид и айфон... инсталиргаш епът, логваш се с клиентския си номер (дават го на нясто за 2 минути и за без кинти)... и тръгваш на шопинг... сканираш баркодът на продукта с телефоня... и ръгаш у количката... като си готов, на излизане има автоматични каси, гдето скаканиргаш един qr код... и воала - сметката е толку и толку, как искаш да я палтиш... ако си линкнал кредитна карта с клиентският номер (само ако искаш), тапваш по телефончето и заминаваш... ако не, ше требва да изчакаш (ако има опашка), та да тръкнеш карта... ако нема кво да питаш, мое да напазаруваш без да видиш очите на жив продавач... :)
До коментар [#5] от "tucker case":
А как се процедира с насипните стоки, например плодове? Отдавна не съм пазарувал в Stop&Shop, но навремето нямаха теглилки, които да печатат етикет с баркод.
До коментар [#6] от "|":
Този проблем е решен вече.
До коментар [#7] от "Ariman":
Не питам дали е решен, а как е решен.
Мобилната транзакция е най-сигурна! Например ако се наложи да платиш с карта в таксиметрова кола, ПОС терминала може да скимира картата, (понеже шофьора и без друго е криминален щом е шофьор на такси) докато за сега е милион пъти по-трудно да се скимира мобилен криптиран интернет протокол.
Публикувано през m.capital.bg
[quote#4:"|"]...транзакцията изчезва[/quote]
Като цяло съм съгласен, с изключението, че ако картата е скимирана на АТМ нейде и транзакцията се е случила в Етиопия или Доминиканската Република, банката не може да направи особено много за изчезването на транзакцията.
Чрез NFC нещата се променят доста от тази гледна точка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.