// Бизнес / Технологии и наука
Игра на тролове
Как т.нар. патентни тролове пречат на конкуренцията и печелят милиарди с минимални усилия
Патентните войни са неизменна част от света на технологиите. Всяка компания ревностно защитава своите разработки и това е напълно нормално. Но през последните години се забелязва бум на т.нар. патентни тролове. Това са компании и хора, които изкупуват патенти не за да разработят продукти на базата на тях, а само да изнудват или да съдят други фирми за крупни суми. Обикновено те изчакват, докато "нарушителят" на патента реализира успех на пазара, и след това изискват плащането на огромна лицензна такса. Когато получат отказ, завеждат дело.
Доскоро подобни практики бяха част от арсенала предимно на по-малки компании. Сега обаче все по-големи имена се включват в тях. Те дори доразвиват утвърдените вече тактики, за да си осигурят още по-лесни пари.
Печели милиарди, без да работиш
Една от класическите форми на "патентен трол" е т.нар. непрактикуваща компания. Това е фирма, чиято единствена дейност е изкупуването на патенти. След това това тя търси начини да ги монетизира чрез отдаването на лицензи и съдебни дела.
Най-успешната подобна компания в момента е Acacia. По дани на проф. Фелдман тя е реализирала близо $100 млн. само за първото тримесечие на 2012 г. Но тази сума е миниатюрна на фона на общите приходи от "патентно тролстване". Проучване на Джеймс Бесен и Майкъл Мюрер от Бостънския университет показва, че през 2011 г. непрактикуващите компании са "заработили" общо не по-малко от $29 млрд. В тази сума не са включени индиректните разходи на потърпевшите фирми като преразпределение на ресурси, забавяне на нови продукти, загуба на пазарен дял и т.н. Често тези загуби са още по-големи и с по-траен ефект, отколкото самото плащане на лиценз или съдебно споразумение.
Изследването на Бостънския университет открива и друг притеснителен за бизнеса момент. "Патентните тролове" на практика вече не прощават на никого. Макар над 50% от общата сума действително да е заплатена от големи технологични компании, по-голямата част от подсъдимите вече са малки и средни фирми. Това показва, че "патентните тролове" са проблем за всички сегменти на бизнеса.
Парадоксът е, че непрактикуващите компании възникват предимно като помощници именно на малкия и средния бизнес в защитата на патентите му от посегателство от по-големите имена в бранша. Сега обаче това обаче не е точно така. Над 6000 компании са били дадени под съд от "патентните тролове" само през 2011 г. и естествено по-голямата част са от малкия и средния бизнес.
Консолидиране на патентите
Възможността за милиардни печалби с минимални усилия е особено атрактивна за всяка компания. Затова не е изненада, че този тип тактики вече се използват и от редовните жертви на "патентните тролове". Миналата година например Apple, Microsoft, RIM, Sony и Ericsson похарчиха общо над $4.5 млрд., за да изкупят над 6000 от патентите на Nortel Networks. Компаниите обаче не поделиха патентите помежду си, а ги обединиха в обща фирма, наречена Rockstar Consortium. Тази компания се занимава само със "защитата" на тези патенти и по думите на нейния генерален директор Джон Веши вече е започнала преговори за отдаването на лицензни права. Приходите от тези лицензи ще се поделят между акционерите на компанията. Погледнато в дългосрочен план, това може да се окаже една доста доходоносна инвестиция.
Още по темата
Apple и Google започнаха наддаване за патентите на Kodak
Банкрутиралата компания за фототехника се надява да покрие дълговете си чрез продажбата на интелектуална собственост
8 авг 2012Microsoft спешно преименува Metro-интерфейса на Windows 8
Софтуерният гигант взел решението след "дискусии с важен европейски партньор"
3 авг 2012Претенциите на малка компания за правата над "целия интерактивен интернет" разпалиха дебата за вредите от технологичните патенти
24 фев 2012Facebook базираната система за коментари повишава качеството на дискусиите и увеличава трафика на сайтовете, в които е интегрирана
26 авг 2011Патентната война не трябва да ни изненадва
Независимият бизнес и телеком анализатор Хорас Дедиу пред "Капитал"
19 авг 2011Apple се готви да се откаже от Samsung като доставчик на чипове
29 юли 2011
13 март 2019
София Ивент Център
capital.bg/fintech
Annual FinTech Summit
Теми в програмата:
- Тенденции и двигатели за растеж на финтех индустрията
- PSD2 и възможностите за бизнеса
- Мобилни плащания и дигитални портфейли
- Кои са последните технологични иновации на пазара
- InsureTech: дигиталната трансформация в застраховането
- Международно сътрудничество и възможности за растеж на екосистемата


Криейтив директорът на BBC, отговарящ за потребителското преживяване, пред "Капитал"
19 фев 2019, 1163 прочитания

Huawei увеличава инвестициите в развойна дейност
11 фев 2019, 2026 прочитания
19 фев 2019, 3166 прочитания
20 фев 2019, 2406 прочитания
19 фев 2019, 2290 прочитания
19 фев 2019, 2031 прочитания
19 фев 2019, 1919 прочитания
Стажове, стипендии, конкурси (18 - 24 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Рекламодателите отделят все повече средства за онлайн маркетинг