Лаптоп вместо суперкомпютър
Нов алгоритъм повишава в пъти ефективността на персоналните компютри при обработка на данни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Представете си ситуация, при която вашият лаптоп може да изчислява големи масиви от информация по-бързо от суперкомпютър. Не, това не е футуристична визия за бъдещето. Това е реалност. Днес.
Всичко това е възможно благодарение на учените и студентите от екипа Select Lab на университета Carnegie Mellon в Питсбърг, САЩ. Те са създали иновативен софтуерен алгоритъм, който използва наличния хардуер в обикновените компютри по революционен начин, съобщава онлайн изданието Technology Review.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Звучи повече от чудесно! Подобно мащабно оптимизиране на работата определено ще има и значителен екологичен ефект.
Графите имат широко приложение и в електротехниката - с тях могат да се анализират процесите в електрическите вериги, както и редица други процеси в електротехниката и механиката. Изобщо всякакви процеси могат да се представят с графи. Ще проверя дали тази програма може да се приложи и в тези области... :)
Ох... 6GB данни (пък дори и компресирани) са малък размер от данни.
Алгоритмите за обхождане на графи не се разпареляват лесно, нормално е на 1000 компютъра да отнема повече време, просто защото 99% от времето се губи в бавната комуникация между сървърите.
Решаваме частни математически проблеми и се бием в гърдите. Браво, супер, но теория на графите е просто една малка част от математиката и не всичко се описва с нея. Я да видим, как ще предскажат прогнозата за времето (стандартна цел за която се купуват суперкомпютрите) или моделиране на флуиди или процеси в ядрени централи (друга стандартна цел, за която се купуват суперкомпютрите) - всичко от описаното са или модели, които нямат нищо общо с графите, или хаотични процеси, които поне със съвременната математика не се подават на прогнозиране.
До коментар [#4] от "epoc":
Съгласен съм с горното, но пък можем да се ползва за да решим проблема, кои "независими блогъри" трябва да напишат няколко хубави неща за нас за да се харесаме на много хора (освен за политика се отнася и за частни фирми и техните продукти).
Хардуерът скоро ще стигне до физическите си ограничения, но от софтуера има да се изстисква още много.
[quote#4:"epoc"]моделиране на флуиди или процеси в ядрени централи ... нямат нищо общо с графите[/quote]
да бе, верно ли?
До коментар [#6] от "gligi":
Абсолютно "верно", нямат ама съвсем нищо с графите. Други въпроси?
Твърдите дискове изживяват последните си години - тяхното място вече се заема от памети/макар скъпи за сега/ чиято скорост на достъп е равна на тази , която я имат сегашните ОП , а в същото време обемите им са огромни.
Всъщност техния праобраз , ние отдавна държим в ръцете си - USB Flashe Drive или т.н. "флашка".
Изработването на HD-вете изисква също така и невероятни точности , защото става дума за механични движения /въртене и премествания/.
При новите памети тези проблеми отпадат. Ето защо при бойните изчислителни комплекси , които сега се въвеждат във ВВС , ВМФ и друг вид бойни състави , твърдите дискове въобще липсват.
По този начин до голяма степен се обезмислят усилията за изготвяне на програмно осигуряване даващо възможност за -
"" създаване на ред, който оптимизира подготвянето на данните, изпращането им до процесора за изчисление и записването обратно в твърдия диск.""
До коментар [#8] от "Николай_1":
Това приложение може да е следващата крачка - за увеличаване бързодействието на новите памети.
Капитал, интересна статия, но не разбрах нищо за метода на изчисляване освен, че програмите ще работят "асинхронно" или "паралелно", а тези две понятия някак се самоизключват...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.