Мисията възможна
Марсоходът "Любопитство" преживя критичните "седем минути ужас" и кацна успешно на автопилот


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Първата и най-трудна фаза на един от най-амбициозните програми на Американската космическа агенция (NASA) се увенча с успех тази сутрин. Някъде около 8.30 българско време марсоходът "Любопитство" (Curiosity) преживя "7-те минути на ужаса" и се приземи успешно. Въпросният критичен период от полета обхваща времето от навлизането в марсианската атмосфера до кацането.
"Любопитство" обаче извърши операцията перфектно и дори предаде и първите снимки от Марс паралелно с проверката на всички системи. Това е началото на двугодишната мисия на марсохода, който ще търси доказателства дали някога Марс е била обитаема и дали планетата има условия за живот.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
не е особено добра идея този превод "Любопитство" имената не се превеждат
До коментар [#1] от "voxy":
Като предложил на колегите да преведем името, ще се опитам да защитя тази си идея. Съгласен съм, че имената по-често досега не се превеждат. Примерите са много - корабът на Дарвин не е "Зайчар", а "Бийгъл"; совалката е "Дискавъри", не "Откритие" и прочее.
Когато имената не се превеждат обаче се губи голяма част от смисъла им. Дори и да знаеш какво означава думата, приемаш названието повече като лично име. Когато то не е особено хубаво (корабът "Союз", например) няма чак такова значение. Случаят с "Любопитство" обаче е друг. Според мен името на апарата е подбрано изключително добре. Кажете на глас двата варианта - "марсохода "Любопитство" и "марсохода "Кюриозити" и ще видите, че първото звучи много по-хубаво. Носи смисъл и прави цялата история да изглежда по-близка и истинска.
Съгласен съм с аргумента, че досега винаги се е правило другояче, но правилата могат да бъдат променяни. Все пак, ако всички правеха както се е правело винаги, марсоходът "Любопитство" никога нямаше да стигне толкова далече.
Това са най-добре похарчените пари за последните 10-ина години от страна на САЩ.
До коментар [#2] от "Алексей Лазаров":
убеди ме за Curiosity, думата не звучи особено добре на български отделно значението й не може да се усети достатъчно, докато Дискавъри си е шес
Щом успяха толкова сложни маневри, до 10-на години трябва да чакаме киборги и Скайнет :–)
Киборгите са тук:) ......а Скайнет...ще разберем скоро, май:-)
До коментар [#6] от "semirko":
Скайнет не съществува. Скайнет е измислица, хората няма причина да се плащат от Скайнет. Това не е автоматично генерирано съобщение. Move along Sir!
Поздравления за успеха!
В това има много повече смисъл, отколкото в създаването на оръжия и ситуации да се използват.
Едно голямо "Браво" от мен! Повече думи са излишни!
НАСА имат пълното право да празнуват!
1-во - Успешно кацане при толкова сложен начин!
2-ро - Официално разрешение от Скопие за изследване на тази изконна Македонска земя
3-то - ДАНС арестува и изчисти всички съмнителни същества, както и доказателствата, че някога са съществували
4-то - Настрана от базика, браво!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.