Американската Федерална комисия (FCC) по комуникациите разглежда предложения за въвеждане на данък за абонатите на широколентов достъп до интернет. Парите ще се използват за финансиране на Connect America Fund (CAF), чиято цел е да помогне за увеличаването на потребителите с интернет достъп, съобщи The Washington Times.
Всъщност, предложението на FCC е още от април т.г., като вече множество компании и организации са участвали в дискусията и са изпратили своите позиции по темата. Въпреки това, голяма част от детайлите около напредъка на предложението все още не са известни.
"Ако членовете на Конгреса разберат, че FCC иска данък върху широколентовия достъп, ще реагират", казва пред онлайн изданието The Hill Дерек Търнър, директор проучвания на асоциацията Free Press, която е против този данък.
Изданието разкрива още, че вече много от големите технологични компании са изявили подкрепа за данъка. Сред тях са мобилните оператори AT&T и Sprint, както и интернет гигантът Google.
Топ приоритет
Данъкът за широколентовия интернет достъп няма да е прецедент в САЩ. FCC вече има такава такса за потребителите на фиксирани и мобилни телефонни услуги. Парите от нея се превеждат в Universal Service Fund на FCC и се използват за осигуряване на телефонна услуга до всеки жител на страната, ако той желае такава, независимо къде се намира на територията й.
Според Търнър обаче, подобен данък няма да помогне за развитието на интернет достъпа. "Смятам, че данък върху широколентовия достъп, дори и да е долар или два, ще откаже повечето хора от използването на услугите – точно обраното на целите на FCC", казва той пред The Washington Post.
Джулиус Геначовски, председател на FCC, аргументира нуждата от подобен данък с факта, че високоскоростната интернет връзка е от критично значение за успеха на икономиката в XXI-ви век. Разширяването на интернет достъпа е топ приоритет на FCC, казва той пред The Hill.
В САЩ има закон от 1998 г., който забранява на властите да налагат данък върху интернет достъпа. Според FCC обаче, това ще е по-скоро такса за "универсална услуга", а не данък.
Интернет гигантът Google се оказва един от най-големите поддръжници на това предложение. Според компанията е по-добре да има такъв данък, отколкото да се въведе такса за онлайн услуги като Google Voice например.
"Налагането на подобни оферти с нови финансови задължения вероятно ще ограничи иновативните опции за всички клиенти на комуникационни услуги и ще доведе до моментална и продължителна вреда за потребителите, пионерите и иноваторите на интернет услуги", казват от Google.
"За хората, които си мислят за преминаване към широколентов достъп и имат много по-малки доходи или не се нуждаят чак толкова от подобна връзка, този допълнителен долар в цената ще накара милиони от тях да се откажат от услугата", отговаря Търнър.
Според него е малко вероятно FCC да предприеме реални действия преди изборите през ноември т.г. След това обаче, вниманието към този казус ще трябва да се увеличи.
Американската Федерална комисия (FCC) по комуникациите разглежда предложения за въвеждане на данък за абонатите на широколентов достъп до интернет. Парите ще се използват за финансиране на Connect America Fund (CAF), чиято цел е да помогне за увеличаването на потребителите с интернет достъп, съобщи The Washington Times.
Всъщност, предложението на FCC е още от април т.г., като вече множество компании и организации са участвали в дискусията и са изпратили своите позиции по темата. Въпреки това, голяма част от детайлите около напредъка на предложението все още не са известни.
17 коментара
Предложение уникално с идиотиозмът си ! Данъци , данъци , данъци .... върху всичко ....
Поредната "гениална" идея. :(
"Интернет гигантът Google се оказва един от най-големите поддръжници на това предложение. Според компанията е по-добре да има такъв данък, отколкото да се въведе такса за онлайн услуги като Google Voice например.
"Налагането на подобни оферти с нови финансови задължения вероятно ще ограничи иновативните опции за всички клиенти на комуникационни услуги и ще доведе до моментална и продължителна вреда за потребителите, пионерите и иноваторите на интернет услуги", казват от Google."
нещо пак оцапахте превода, последно подкрепят или са против?
До коментар [#3] от "dblajev":
До колкото може да се разбере от смачкания превод, Гугъл иска да има данък, парите от който ще си разпределят големите играчи, а малките ще духат супата.
До коментар [#1] от "niceprson":
До коментар [#2] от "eng.momchil":
Поредните гениални талибани, които не харесват и не искат да плащат данъци, но имат фантастични очаквания от държавата.
Данъците са много хубаво нещо, ако знаеш как да ги позлваш !!
До коментар [#5] от "Patilan":
Айде да не генерелизираш ! Данъците си имат граници , а "държавата" взема данъци от тези които произвеждат , самата тя НЕ произвежда ! Да данъците са хубаво нещо , те са като ножа може да ти помогне да отрежеш нещо , ама може и да убива ! Ако държавата са политиците , не нямам големи очаквания от тях !!!
Май така прокламираната техническа рееволюция в комуникациите и свобода на информацията и словото след окупирай Wall Street започва да тежи на главите на всички костюмчета .То и без това в Сащ инрернетите на Cablevision почват от 120 -150 $ Да ги направят кръгло 500 месечно та да отсеят всички разбирачи :-)
България е втора в света по скорос на интернета след Южна Корея
И както няма данък върху бързия нет не виждам някой да е заронил сълзи
До коментар [#8] от "vesko_dechev":
Ама наистина ли е втора? По коя статистика? Не е ли минус първа? Хехехе. :)
До коментар [#9] от "|":
Не е!
Аз самият бях доста изненадан в уж цивилизованио държави какъв им е нета.А в Африка там са на нивото, на което ние бяхме 2000та
Въобще ние тук сме свикнали да дърпаме един филм за няма и нула време, което съвсем не е така извън България.
Може би населението бяга от действителността във виртуалното пространство?