Шефът ми е компютър... буквално
Алгоритмите за разпределяне на задачи сред работниците набират популярност
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мислите си, че прекият ви началник страда от липса на социален живот, защото постоянно е по петите ви? След няколко години може да си спомняте за него с приятна носталгия. Напредъкът на технологиите води до това, че скоро те не само ще са ключов елемент за успешната ни работа. Те ще ни казват какво да вършим и ще разпределят задачите сред персонала. Това не е прогноза, а реалност, макар и все още в ранна фаза.
Методът за разпределяне на раздробена на малки части работа сред голям брой изпълнители, които обикновено са външни за дадена организация, се нарича краудсорсинг (crowdsourcing). През последните няколко години все повече компании предлагат и най-новата мода в краудсорсинга – алгоритъм или изкуствен интелект да подбира задачите, да ги разпределя сред персонала и след това да приема резултатите. Така работодателите са значително по-облагодетелствани, защото не трябва да плащат на мениджъри и директори, които да вършат същата работа. Разбиването на задачите на малки порции и даването им на хора, намерени по интернет, също допълнително занижава разходите за компаниите. Те не трябва да търсят офис пространство, да наемат нови и нови служители и да плащат осигуровки и големи заплати.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Капиталистите искат да направят и персонала роботи.
Публикувано през m.capital.bg
Май "Матрицата" ще се окаже пророчески филм. Според мен технологиите в крайна сметка ще ни убият като човечество.
А нещо за компютър - любовник няма ли да измислят съвсем да ни улеснят живота?
http://www.marshallbrain.com/manna1.htm
П.П. Дали е ирония, че трябва да въведа код за да изпратя този коментар ;)
До коментар [#3] от "rewind":
Аз пък го прочетох след електронен превод, въобще изобщо, гадинките настъпват.
"Стефани Хамилтън, жителка на Ямайка и служителка в пристанищните власти, споделя пред Technology Review, че си изкарва допълнителни пари с помощта на подобни услуги. Тя казва, че за 16 изпълнени задачи е заработила 85 цента."
Умопомрачителна сума!!!
Работата на инженера е да оставя хората, които цял живот работят нещо монотонно безработни, а компютрите са само инструмент, макар и много сложен. На мениджъра пък работата му е да решава нововъзникващи проблеми. Това обаче включва идентифицирането и формулировката на този проблем/задача. Границата на възможностите на машините е точно някъде тук и е добре известно, че има граници в технологиите, които с плавна промяна не могат да бъдат достигнати. Който както иска да го разбира.
До коментар [#2] от "krismin":
Технологиите са единствено инструмент. Начинът по който хората ги карат да действат, се ражда преди това в човешкия биологичен мозък. Неправилното боравене от страна на човека с технологиите, е това което може да го затрие, а не самите технологии. И без технологии, човечеството самó може да се затрие.
До коментар [#7] от "chyene":
Абсолютно ясно ми е, че технологиите не възникват от самосебе си. Излишно е да ми обясняваш очевидното.
Въпросът е какво ще правим ние хората, ако технологиите изземат всичките ни функции? На мен тази перспектива не ми харесва. Но на там вървим. Интересно какво ще е след 25 години? Пълно господство на компютрите? И кой какво и как ще контролира?
[quote#8:"krismin"]"Въпросъ е какво ще правим ние хората, ако технологиите изземат всичките ни функции?... след 25 години?"[/quote]
Пълно господство не може да настъпи дори и след 250 години. Как ще вземат всичките ни функции?
Ще измислят сами нови продукти ли? Как ще ги разработят, вкарат в производство и развият маркетингова стратегия?
Ще поддържат реда по улиците и шосетата ли? При първото природно бедствие или голям пожар ще се издънят.
Ще излязат на улицата да правят добри репортажи или ще пишат аналитични статии? Как ще оценят коя новина е интересна?
Ще направят архитектура и построят сграда ли? Как ще съберат биометрични и климатични данни за даден регион? Пък и трябва да е не само функционална, а и да се вписва в някаква среда.
Ще сготвят вкусно ястие вместо нас ли? Зеленчуците, месото и рибата никога няма да станат унифицирани по форма и съдържание.
Обучение; изкуства; дизайн; маркетинг и реклама; месопреработка и агрокултури; алкохолна индустрия; медицина; проучвания и анализи от най-различен тип; нови компютърни програми за промишлеността или забавление; нови машини за дадено производство... има един куп неща, които компютрите никога няма да могат да свършат сами.
Дори един ден да се появи мощен изкуствен интелект, способен да оцени предметите и събитията, които вижда през видеокамера; дори и да разполага със съвършени датчици, които да вземат и анализират проби от това и онова, той много рядко ще може да взема правилни решения свързани с хората.
За бизнеса винаги най-ценният капитал ще бъдат хората. Можеш да програмираш повтарящи се действия и неквалифициран труд, но това няма да ти даде предимство пред конкуренцията, защото тя ще прави същото.
Най-малкото - бизнес се прави, когато имаш потребители, а компютрите никога няма да извадят пари за да ти платят стоката. Ще го направи техният собственик, който е човек като теб и мен. :)
А ако този съвършен интелект неочаквано развие жажда за власт и започне да контролира всички, то човекът пък ще измисли начин за противодействие. Не може да се появи машина, която да има толкова потенциал за мръсни номера, колкото човешкия мозък. :)
До коментар [#1] от "dragozow":
Докато комунистите го направиха на идиоти.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.