Невидимата заплаха на хардуерните дефекти
Значителна част от проблемите при компютрите се крият в неизправност на оперативната памет или видеокартите, като понякога са маскирани като софтуерни недостатъци
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Компютърният евфемизъм бъг (от английската дума bug – буболечка) идва от времето, когато компютрите са били с размерите на цели стаи. Терминът се популяризира от Грейс Хопър и по-точно това прави нейния разказ, в който описва проблем с машината Mark II (разработен през 1947 г.). Един ден компютърът спрял без каквато и да е видима причина, При направената проверка се оказало, че нощна пеперуда се заклещила в едно от релетата. След като внимателно била премахната, компютърът заработва отново, без да дава грешки.
Терминът бъг все повече се използва за илюстриране на само на софтуерни проблеми. През последните години все повече се налага мнение, че по-голямата част от случаите, свързани със забавяне и забиване на компютрите, се дължи главно на проблеми в програмите или на плъзналите в глобалната мрежа вируси. Но като всякакъв тип техника, особено прецизна и изчислителна, тя също се износва или пък дава дефекти. Много често зад проблеми, които си мислим, че са софтуерни, стоят неизправности в хардуера. Така бъгът в системата всъщност може да се окаже, ако не пеперуда, заклещена в реле, поне дефектен или износен компонент.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Накратко - ако не е софтуерно то ще е хардуерно (и обратно)
Що за глупости?!
"Това става чрез използването на коригиращ код, който възстановява данните от допуснатите "меки грешки". Той обаче не може да компенсира по-сериозните физически дефекти. Подобни механизми все пак са налични за високотехнологичните суперкомпютри и големи сървърни машини."
НЯМА сървър ползващ нормална памет. Това което ползваме в домашните си компютри не може да се инсталира дори в евтин сървър от 300-400 паунда, там се ползва единствено ECC memory, за по-добрите сървъри дори REG. Всеки нормален интернет потребител може да ползва гугъл, да не говорим колко лесно е да се провери с поръчване на сървър от дел - конфигуратора си показва типа памет.
Домашните пц-та които отдават под наем хецнер като сървъри са друга бира - те ползват евтин хардуер с i5 и i7 процесори и декстоп рам вместо Xeon и ECC памет.
Хората пишещи тези статии отваряли ли са някога сървър?! :)
s/бъщата/бащата/
До коментар [#2] от "pavelbg":
Освен простия ECC има chipkill и т.н. и т.н. Статията е напълно безмислена, преписана от някой който няма никаква идея какво превежда.
"Негов своеобразен баща е компютърния пионер Грейс Хопър и по-точно негов е разказът..."
Грейс Хопър (Grace Hopper), г-н Арнаудов, е жена. Термините bug и debugging не са въведени от нея в употреба, което тя потвърждава в свое интервю. Допуска се, че въпросната случка с молеца допринася за възприемането и широкото разпространение на тази терминология в контекста на изчислителната техника (не казвам екектронноизчислителна, защото по това време тя основно е електромеханична). Ако това е така, за това трябва да бъдат държани отговорни и хората от нейния екип, обслужващи Harvard Mark II.
Етимологията на тези термини все още не е напълно изяснен, но никой не може да се оплаче от липса на литература по този въпрос.
Всъщност Грейс Хопър е жена: http://en.wikipedia.org/wiki/Grace_Hopper
Оперативната памет е RAM.
DRAM е само един от видовете.
До коментар [#6] от "dax":
"Терминът се популяризира от Грейс Хопър и по-точно това прави НЕЙНИЯ разказ, в който описва проблем с машината Mark II (разработен през 1947 г.)"
Напразно обвинявате човека - написал го е още във второто изречение.
Зонирането на света драги ,зонирането на света по качествени зони .
България ,източна европа не попада дори на картите за доставка.
Тук пристига най големият високотехнологичен отпадък който е квалифициран като неприемлив в качествено отношение за зона 1 .
Затова ако имате възможност купувайте си електроника от зона 1 за да ви е мирна главата не че няма възможност да изхори но в качествено отношение е на светлинни години от това което продава и техномаркет и всички в източна европа .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.