Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Тайванският мастодонт Foxconn стана синоним на евтиното технологично производство. Гигантът изработва и сглобява части за най-големите ИТ компании от САЩ, Европа и Азия. Списъкът с нейните клиенти е дълъг и включва корпорации като Apple, Sony, Nokia, Nintendo, Acer, Samsung, Toshiba и др. Повечето нейни производствени мощности са съсредоточени в Китай, където има затворени комплекси със стотици хиляди работници. Размахът, с който Foxconn сглобява близо 40% от световната потребителска електроника, й печели неофициалния прякор Фабриката на света.
Носенето на тази корона обаче се оказва нелека задача. През годините тайванският производител се сблъсква с различни предизвикателства – самоубийства на депресирани от претоварване служители, стачки за по-високи заплати, одити за условията на труд... Повечето от тези злощастни събития се случват в огромните комплекси на компанията в Китай. Именно там се намират повечето от всичките 1.2 млн. служители на Foxconn. Това е една от причините ръководството да започне да разглежда и други дестинации за разполагане на своите производствени мощности.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
заменете в статията работни с робски места и ще сте на прав път.
Експлоатацията на човешкия труд е жестока. Всичко идва от лакомията на големите корпорации. Искат на ниска себестойност да получат продукт. Гледайте този филм http://www.dokumentalni.com/?p=917 , там всичко е показано. Цялата поквара идва от факта ,че всичко става с протекцията на китайските власти.
" През годините тайванският производител се сблъсква с различни предизвикателства – самоубийства на депресирани от претоварване служители, стачки за по-високи заплати, одити за условията на труд.." - Хайде-хайде, голям проблем за компанията. Ръководството в виновно за самоубийствата и стачките. То не може само да изгърбват от работа служителите че и да трябва да им даваш пори после.
няма нищо лошо в робския труд, стига да е ниско платен и тежък :)
[quote#4:"Rage Against"]няма нищо лошо в робския труд, стига да е ниско платен и тежък[/quote]
и друг да го работи.
Аз пък мислех че Македонците са се разбрали с тайванците да ги признаят за държава и те да им барнат една фабричка :)
Даже бяха заградили и дворно място някъде около скопие :)
До коментар [#2] от "sensi":
Много благодаря за линка, филма е наистина потресаващ, макар че повечето неща са (полу)известни си струва гледането.
До коментар [#6] от "aussie":
Е то цяла БЮРМ е по-малка от средното китайско село ...
До коментар [#3] от "amnesia_":
ото в виновно за самоубийствата и стачките. То не може само да изгърбват от работа служителите че и да трябва да им даваш пори после.[/quote]
[quote#3:"amnesia_"]Ръководств
Мислиш ли че ако Foxconn вдигне цените ще има поръчки? Днес тези работници се конкурират с роботи. Проблема е далеч по-сложен от "лошите работодатели". Все пак никой не е виновен че Китай и Индия са по един милиард на територия колкото 1/3 от ЕС и при това повече от половината не става за земеделие. А трябва нещо и да се яде. Я виж какво става при арабите! Твърде много сме, това е големия проблем, другото е следствие.
До коментар [#9] от "misho73":
Коя карта гледаш като казваш, че Китай са 1/3 от територията на ЕС?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.