В очакване на втората крачка
Администрацията на Обама подготвя почвата за пилотирани полети до Луната и отвъд нея


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството...", казва Нийл Армстронг, стъпвайки на Луната на 21 юли 1969 г. За жалост следващата малка стъпка в тази посока се отлага вече няколко десетилетия, след като пилотираните мисии до естествения спътник на Земята приключват с края на американската космическа програма "Аполо" през декември 1972 г.
В момента обаче американската аерокосмическа агенция NASA активно работи по изследователска програма, чиято крайна цел ще е завръщането на Луната и извършване на пилотирани космически полети отвъд нейната орбита. Според източници на онлайн портала за космически изследвания Space.com плановете за това най-вероятно са получили зелена светлина от администрацията на президента Барак Обама още преди няколко месеца. Те обаче не са обявявани заради наскоро приключилите избори и вероятността републиканският кандидат Мит Ромни да ги спечели.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
18 коментара
браво! дано да стане;
60те години се работеше за излизането на човечеството в космоса;
след 80те се работи за банкерите и корпорациите;
има и постижения, но може повече;
"Още през 2010 г. президентът Обама разпореди на NASA да започне подготовката на пилотиран полет до някой от близките астероиди в Слънчевата система, който да се случи до 2025 г. По-далечната цел е експедиция до Марс някъде между 2030 и 2040 г."
Момчиле, това "разпореждане" си беше чиста проба замазване, след уволнението на критичен брой специалисти от същия този Обама ...
Интересно ми е, какви са източниците за тази нова ракета носител + космически кораб?
И ако следиш темата има ли някакво сериозно проучване към момента, потвърждаващо, че човешко същество може да издържи на космическата радиация достатъчно дълго, че да стигне до Марс и да се върне???
Това е страхотна новина! Не бива и не трябва проучването на космоса да спира! Засега имаме само една малка стъпка за човечеството, 40 години обаче не сме отлепили от нея. Нужна е повече енергия!
До коментар [#3] от "Трезвен":
Ами какво да се прави, човека е дебел, стар и уморен от ядене. Ха дано стъп'не пак, 'чунким нявга тръгне на джогинг!
Не знам защо ми слагате минусите, но програмата още не е стартирала а критицизма срещу нея е много сериозен и основателен: riticism
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Launch_System#C
Да не се окаже поредния популизъм на Обама, от който той набързо ще се откаже ???
И още нещо...
Значи САЩ има вече една ракета носител Сатурн 5, която е използвана за програмата Аполо и може да изкарва 100 метрични тона, да се надяваме от следващата 2013 година ще има друга работеща ракета носител Фалкон Хеви, която да може да изкарва 50 тона на много добра цена.
Ако Обама реално иска да направи пилотирана мисия до Марс, защо трябва да се чака чак до 2030 година и да се разработва нова ракетна система, която ще стане оперативна чак след 2020та година???
Ще се радвам, ако някой може да ми отговори на тези въпроси?
Интересен подход. Колкото и да сме вгледани в днешните ни битовизми, технологичния прогрес на космическите технологии трасира утрешния ни път.
До коментар [#6] от "dourmana":
Разумен скептицизъм в предвид финансовото състояние на САЩ и немалкото демагогия на президента...Добри въпроси.
Мисля ,че изследването на Космоса е неизбожно така или иначе , досега това ни е донесло неизброими позитиви в технологично отношение. Идеята е обаче наистина една от големите държави да се захване по-сериозно със следващата крачка : Марс , може би и астероидите...Все още никоя корпорация / за добро или зло / не може да си позволи ресурсите и не разполага с потенциала на някоя от големите държави , особено в случая САЩ
До коментар [#8] от "thepirineagle":
Независимо, дали го харесваме, Маркс има една много добра сентенция, че историята повтаря себе си веднъж като трагедия и след това, като фарс...
Оригинала в случая е Кенеди, с неговото послание към нацията, поставяне стъпването на човешки крак на Луната, като национален приоритет и най-важното с постигането на целта :)))
Повтарянето на историята със Звездните войни на Рейгън е трагедията, а "марсианската" програма на Обама е фарса :(((
Истината е, че нито Обама си поставя такава цел, нито реално я адресира към американския народ, а се опитва само да постигне мотивационния ефект, на база на рефлексия от миналото.
И най-важното е, че съществуващите технологии не позволяват да се обезопаси достатъчно добре космически апарат, който безопасно да закара и върне човек до Марс :(
Което само подсилва трагикомичния ефект на популисткия фарс на Барак Обама ...
И това е причината да обещава нещо, което ще се случи след поне 20 години и в което и той самият едва ли вярва :(((
До коментар [#9] от "dourmana":
Ей , да така е , но въпросът тук не мисля че е само празни обещания , защото инвестициите в подобни проекти изстрелват технологиите в други измерения , независимо дали реален полет ще има след 20 или 30 години :-) Все още трябва да целуваме ръцете на господата от програмите Аполо и другарите от Союз за "тефал" , микровълновите, плазмите ,телекомуникациите / дори LCD-то косвено /
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.