Билет до Луната
Ветерани от NASA подготвят комерсиални полети до естествения спътник на Земята
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако не сте запознат с историята на американските железници, едва ли сте чували израза Golden Spike. Терминът се ражда в далечната 1869 г., когато на официална церемония е поставен последният елемент от първата трансконтинентална железопътна мрежа в САЩ, позволяваща бърз превоз на хора и товари между източното и западното крайбрежие. Въпросният клин наистина е отлят от злато и се пази се в музейната експозиция на Станфордския университет. С годините той става символ на последвалата революция в транспортната индустрия.
Golden Spike Co. е наименованието и на стартираща компания, която има не по-малко амбициозни планове. Тя си е поставила на пръв поглед фантастичната цел да направи следващата преломна стъпка в историята на транспорта – този път на междупланетно ниво. Създаването на фирмата бе публично обявено в началото на декември и съвпадна с 40-ата годишнина от изстрелването на космическия кораб Apollo 17 – последната пилотирана експедиция на САЩ до Луната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
И най-накрая вместо да се чудим къде да заровим разни радиоактивни отпадъци може да ги пращаме на пътешествие в космоса.
До коментар [#1] от "milkonoj":
Ами!
направо към "термоядрените пещи" на Слънцето
Речено - сторено. А ние си имаме други дертове, доста по-земни...
Хайде, "Капитал", жълтеете ... това е от серията приказки на Бъз Олдрин за редовните полети до Марс. Не е ли пределно ясно, че каквото направиха американците между 1969-72 беше по-скоро изключение отколкото правило. По принцип ракета с екипаж може да се изпрати до Луната и сега предполагам за около 500 милиона (с връщане) ако не се вземат предвид рисковите фактори. Проблемът и оскъпяването идват именно от тях - многостепенното подсигуряване срещу разхерметизиране, технически повреди, малфункции и друго на оборудването. При полетите на "Аполо" рисковият фактор за фатална повреда/малфункция е бил 1:7, направо е чудо, че нищо не се е случило по време на 6-те експедиции като изключим, разбира се, "Аполо 13". 1:7 е факторът когато зад гърба ти стои НАСА с бюджет от 56 милиарда долара (1969 г. долари). А днес кой стои?
[quote#4:"zumz"]..... А днес кой стои?[/quote]
И предлагаш да хвърляме камъни по Икар, само защото той смее да полети?
Ехххх, дребни човечета, понякога ми се иска да си стоите само дОма до бъклицата и парчето сланина/а и аз ги обичам и двете неща :) /
Сигурно преди време такива като теб са стояли на кея, гледали са как Магелан се отправя в океана и са мърморили "Кому е нужно бе, кой ша плаща? " а след завръщането на кораба му са били всред първите ентусиазирани посрещачи :)
До коментар [#4] от "zumz":
Уточнявам, технологията на ракетите не е мръднала много, но всичко друго буквално избухна, така че ще седят нови, не скъпи и умни устройства.
Месец след обявлението новината стигна и до България. Ще речеш че с кораб и дилижанс е пътувала от Америка.
Планът е по скоро мечта, отколкото реално осъществим. Държавите, които искат космически престиж, ще го направят сами, а няма да наемат SpaceX. Всъщност, кой вече иска такъв престиж и то на тази цена? Може би само китайците, но те си имат собствена програма и ракети.
РЕДОВНИ полети до Луната няма да има, докато финансовата сметка не излезе. Никой няма да иде до там само за големите медийни заглавия или ако го направи (Китай например) ще е като с Аполо - всяко чудо за три дни.
Забравете.
[quote#1:"milkonoj"]И най-накрая вместо да се чудим къде да заровим разни радиоактивни отпадъци може да ги пращаме на пътешествие в космоса.[/quote]
То като стъпят хората на Луната и там ще го направят като "селски кенеф". Заразата (хората) ще се разпространи и по-нататък, а?
Докато не се разработи принципно нова технология за изстрелване и използване на апарати за многократно използване, всяко подобно начинание ще бъде твърде скъпо и с минимална възвръщаемост. Дори и проектите за добив на ценни метали от астероиди излизат твърде скъпи.
Човек е толкова голям , колкото са мечтите му !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.