Star Wars в сегашно време
САЩ разработва бойни лазери, които да предпазват самолетите им от ракетни нападения


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Лазерите са неизменна част от всяка научнофантастична творба, независимо дали става дума за книга или филм. Затова е съвсем нормално, че идеята за нанасяне на удар със скоростта на светлината предизвиква и интереса на военните. Оскарът в тази област принадлежи на Роналд Рейгън - последният американски президент от времето на студената война, който се опита да стартира мащабна програма, наречена "Звездни войни". Целта й беше изграждане на орбитална лазерна защита, която да унищожава вражеските ракети при опит за нанасяне на ядрен удар. Проектът така и не се случи на практика, но експериментите с различни компоненти от него продължаха и след края на противопоставянето между СССР и САЩ. Лазерите се използват масово и в момента, но най-вече за насочване на "умни" бомби и ракети, за измерване на разстояние и други пасивни дейности. Доскоро поради различни технически ограничения те не можеха да се използват като оръжия за активно поразяване.
През изминалата седмица обаче Отбранителната агенция за перспективни изследвания на САЩ (DARPA) обяви, че следващата година планира да проведе тестове и стрелба по бойни цели с компактния лазер HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System). Изпитанията ще бъдат осъществени чрез стационарни установки, но бъдещите планове са американските военновъздушни сили да монтират системата на различни бойни самолети.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Нищо ново в Пиндостан. Това е точно книгата на Алексей Толстой „Хиперболоидът на инженер Гарин“ и филмът към нея: http://youtu.be/5IXrSolry1U.
Може и да е като в книгата, ама хиперболоидът на инженер Гарин го няма пък HELLADS горе доле работят. Пиндостан викаш.. търсих таз митична страна по хиляди географски атласи. Само в червените я намерих хахахах
...още колко ли далечсме от функциониращ джедайски меч?!
:-)
трябват още проекти за да се оправдае военния бюджет...
До коментар [#3] от "2.5":
Мичио Каку във Физика на невъзможното разглежда проблема с джедайския меч. И аз чакам да го решат. Искам моя да е яркозелен.
Малко станиол и лазерите стават безполезни. Да не говорим, че има и други, още по-евтини решения...
Тази технология по никакъв начин не е насочена срещу големите играчи, а срещу талибани, бунтовници и всякаква там сволоч...
До коментар [#6] от "Dalt":
Тъкмо си мислех, че вече ще правят ракетите с огледални повърхности, но ти явно си ме изпреварил :)
До коментар [#6] от "Dalt":
Викаш полираме ракетата и отклоняваме 150 киловата лъч да върви на майната си.. Хайде малко по-сериозно. Това не ти е слънчево зайце.
До коментар [#8] от "ugi":
150-те КВ не са малко, но проблема е, че се повлияват от какво ли не. От мъгла и разни цветни филтри, та дори и до огледала или фолио...Разбира се горното е много общо, но отразява всъщност генералния проблем при лазерите...А какво ще изберат за да защитят ракетите, самолетите и другите подобни на нас с теб ни остава само да гадаем, хрупайки пуканките....
Днес лазери, утре може наистина да си сглобят и цяла Звезда на смъртта :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.