Сивата планета
Роувърът Curiosity потвърди, че на Марс е имало условия за живот. Технически проблеми обаче забавят мисията на марсохода.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато в началото на миналия август подвижната роботизирана лаборатория Curiosity успешно кацна на повърхността на Марс, едва ли някой ясно си е давал сметка на какво точно ще се натъкне 900-килограмовият роувър. Сега, когато мисията на марсохода е вече в разгара си, еуфорията на изследователите нараства буквално с всеки изминал ден. Най-голямото откритие, което учените направиха, беше ясното потвърждение на теорията, че на Марс действително е имало условия за живот. Разбира се, има и лоша новина. И тя е, че мисията не върви точно по предварителния план заради технически проблеми.
Още от самото начало мисията на Curiosity беше изпълнена с рискове. Например използваната технология за "примарсяване" - така нареченият небесен кран, беше уникална по рода си и изключително трудна за изпълнение. Въпреки това Curiosity се озова на повърхността на Червената планета без сериозни щети и започна мисията си по предварителен план. През последните седмици обаче два технически проблема смущават съня на специалистите от NASA, които се опитват да намерят бързо и ефективно решение. За момента проблемите не са особено сериозни, но доведоха до известно забавяне на мисията, което ще трябва да бъде наваксано.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Винаги се вълнувам от новини за космически открития. Жалко е, че човечеството хвърля толкова пари и усилия в безсмислени глупости тук на земята (като военни операции), вместо да се концентрира в изучаването на Космоса, където може да открие безгранично знание..
Мхм, ако се концентрирахме да създаваме, къде щяхме да сме...
До коментар [#1] от "Софиянец":
Винаги съм се интересувал от космоса, но напоследък съм съгласен че не може да гледаш към космоса след като не си си оправил планетата. Тоест да харчиш милиарди за космически и физически изследвания и в същото време 1/3 от населението да гладува или да няма чиста вода.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.