Новият брой:
Какво се случва в държавата

Сивата планета

Роувърът Curiosity потвърди, че на Марс е имало условия за живот. Технически проблеми обаче забавят мисията на марсохода.

Оказва се, че в древ- ността по всяка веро- ятност Марс е бил сив, а не червен.
Оказва се, че в древ- ността по всяка веро- ятност Марс е бил сив, а не червен.
Оказва се, че в древ- ността по всяка веро- ятност Марс е бил сив, а не червен.    ©  Reuters
Оказва се, че в древ- ността по всяка веро- ятност Марс е бил сив, а не червен.    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Когато в началото на миналия август подвижната роботизирана лаборатория Curiosity успешно кацна на повърхността на Марс, едва ли някой ясно си е давал сметка на какво точно ще се натъкне 900-килограмовият роувър. Сега, когато мисията на марсохода е вече в разгара си, еуфорията на изследователите нараства буквално с всеки изминал ден. Най-голямото откритие, което учените направиха, беше ясното потвърждение на теорията, че на Марс действително е имало условия за живот. Разбира се, има и лоша новина. И тя е, че мисията не върви точно по предварителния план заради технически проблеми.

Още от самото начало мисията на Curiosity беше изпълнена с рискове. Например използваната технология за "примарсяване" - така нареченият небесен кран, беше уникална по рода си и изключително трудна за изпълнение. Въпреки това Curiosity се озова на повърхността на Червената планета без сериозни щети и започна мисията си по предварителен план. През последните седмици обаче два технически проблема смущават съня на специалистите от NASA, които се опитват да намерят бързо и ефективно решение. За момента проблемите не са особено сериозни, но доведоха до известно забавяне на мисията, което ще трябва да бъде наваксано.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    sofianec avatar :-|
    Софиянец
    • + 27

    Винаги се вълнувам от новини за космически открития. Жалко е, че човечеството хвърля толкова пари и усилия в безсмислени глупости тук на земята (като военни операции), вместо да се концентрира в изучаването на Космоса, където може да открие безгранично знание..

    Нередност?
  • 2
    t_ avatar :-|
    t_
    • + 4

    Мхм, ако се концентрирахме да създаваме, къде щяхме да сме...

    Нередност?
  • 3
    desolater avatar :-|
    Desolater
    • - 2
    • + 5

    До коментар [#1] от "Софиянец":

    Винаги съм се интересувал от космоса, но напоследък съм съгласен че не може да гледаш към космоса след като не си си оправил планетата. Тоест да харчиш милиарди за космически и физически изследвания и в същото време 1/3 от населението да гладува или да няма чиста вода.

    Нередност?
Нов коментар