Направи си сам автомат
Триизмерното принтиране може да промени начина на разпространение на оръжие и да отслаби контрола
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"По време на военен конфликт девет от десет жертви са убити с огнестрелно оръжие. Това са истинските оръжия за масово поразяване, а не ядрените ракети, които мирно седят в силозите си." Репликата, макар и леко перифразирана, е на агент Валънтайн от култовия филм "Цар на войната". Лентата разказва за безскрупулния търговец на оръжие Юри Орлов, чийто прототип е легендарният контрабандист от украински произход Виктор Бут. Съвсем скоро обаче може да се окаже, че хора като Бут спешно ще трябва да се преквалифицират, защото професията им е останала в миналото...
Макар че официално не са водили бойни действия на своя територия от времето на сблъсъка между Севера и Юга, населението на САЩ държи по домовете си арсенал, достатъчен за провеждането на малка война. Малкото градче Нютаун в щата Кънектикът обаче разбуни духовете относно либералните правила за притежание на огнестрелно оръжие. На 14 декември 20-годишният Адам Ланза открива огън в начално училище и убива 27 души, от които 18 са деца на между 5 и 10 години. Трагедията е една от най-големите от подобен род в историята на САЩ и един от няколкото случая на масови убийства в страната за изминалата година. Тя катализира дебат сред обществото, политиците и институциите относно регулацията и разрешителния режим за продажбата и притежаването на огнестрелни оръжия. Темата е чувствителна за американците, защото правото всеки гражданин да може да носи оръжие, за да се защитава, е записано във втората поправка на конституцията на страната. Поради тази причина купуването на пистолет или дори на щурмова пушка в САЩ е сравнително лесно. Човек дори може да си поръча огнестрелно оръжие по интернет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Виктор Бут официално е руски офицер-преводач, в последствие бизнесмен - търговец на оръжие, като изпълнява поръчки и за ЦРУ. И той, както и Нориега, Садам, Бен Ладин и ред други на определен етап стана неуправляем и опасен и се оказа в затвора като престъпник. Има време да учи арабски...
"почти всички части, необходими за сглобяването на функционираща карабина, могат да се купят свободно само срещу лична карта."
в САЩ няма "лични карти", а ID не се превежда така...
Високотехнологични ментета...
Не съм се интересувал и ще питам тук. Колко струва един такъв принтер? :-) Едва ли е като да си купи човек лазерен или мастилен принтер. :-) Колко хора могат да си го позволят, че и да тръгнат да си произвеждат оръжия? :-) Доста се шуми за тези принтери напоследък, да не би някаква скрита рекламна кампания да е започнала? :-)
До коментар [#4] от "primaxm":
Зададе правилния въпрос:)
Най-ниските класове тръгват от $ 1000, мисля, но те са основно за моделиране от полимери без някакви сериозни якостни качества. Иначе има и модели за по над $ 100 000, които вече влизат в графата production printing. Но както и да го въртиш, все още по-изгодно е да сдобиеш на черно каквото и да ти трябва пуцащо без спиране.
И, да, уважаеми авторе, не превеждайте безогледно Машабъл, Техкрънч или Уайърд - така се стига до смешки като "по-мощен възпламенителен заряд" (ъ?), "щурмова пушка" (assault rifle) и "долна част на цевната кутия" ("lower receiver"). И следващият път си направете справка точно какъв процент от детайлите на съвременните автоматични оръжия се изработват от полимери - пробвайте например P 90, SCAR, G 46, M 14 EBR и споменатата М-4 включително (за пистолети като Glock дори няма нужда да отваряме дума). Защото сте на още капка мързел от това да си помисля, че не уважавате интелекта на читателите си.
[quote#4:"primaxm"]Колко струва един такъв принтер? :-)[/quote]
от 500$.
До коментар [#5] от "machineready":
За $100 000 ще купиш 3Д фреза в добро състояние без проблем от някой онлайн магазин за употребявани машини. След това ще можеш да правиш ракетни части :)
Ползата от 3Д принтера е че можеш да правиш прилични модели за класическо леене, без използването на квалифицирана работна ръка.
До коментар [#2] от "Longanlon":
Би ли пояснил с какво точно коментарът ти допринесе към материала? Аман от безцелно лутащи се в интернет бастуни.
Тая статия направо ме хвърли в оркестъра... Значи всемето, в коеот нормалните хора могат да въведат адекватни закони ограничаващи масовите убийства е сведено до седмици...
След това може да сме свидетели на всякакви кретенщини по улиците на света..
До коментар [#8] от "trollador":
Допринесе с изясняването, че статията е превод при това неточен. А Вашият коментар с какво допринесе по тази логика? Аман... ще викаш на селските си, бастун!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход