Треска за битове
Генерирането на виртуалната валута Bitcoin се превръща в доходоносен бизнес
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Виртуалната валута Bitcoin постепенно се превърна във финансов феномен. През последните седмици стойността й спрямо долара достигна рекордни нива, покачваше се с невероятни темпове, след което се срина. Множество анализатори алармираха за оформянето на своеобразен пазарен балон. Техните прогнози се оправдаха и от рекордните $264 за един Bitcoin стойността им спадна до около $40.
След кратък период на нестабилност нивата на виртуалната валута отново постепенно започват да се покачват. През последните дни те варират в рамките $120 - 140 за един Bitcoin. Купуването на дигитални монети с реални пари обаче не е единственият начин да се сдобием с тях. Виртуалната валута може да се генерира практически от нищото благодарение на процес, наречен миньорство. Именно той в момента може да се окаже доходоносен бизнес, особено ако обменните курсове и интересът към Bitcoin се запазят високи. Печалбата обаче не е гарантирана.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
До къде ли ще стигне биткойна ?
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "Trollfest":
До никъде. След като се появат други подобни да зарибят гийковете тия залязват.
Хахахаха, спекулата достигна и виртуалната валута. Мани, който може, ще спечели много, не от миньорство, а от търговия на биткоини с реална валута.
Биткойна е сбъдната мечта за справедливост и независимост, математиката и отворен код, няма печатане на пари... Криптовалутите ще конкурират монопола на банките при разплащания, както и при съхранение на стойност...
Мъдростта на мрежата с/у алчността на банкстерите
До коментар [#4] от "Makc":
И ти май си влязал в едноименния филм.
Онова е само филм - художествена измислица и нищо повече.
До коментар [#5] от "k_":
А ти предполагам че харесваш филма "Количествени Улеснения", след
успеха на първа част, последва втора и накрая стана сериал по 40 млрд месечно....
Ха-ха-ха ФЕД печати, ама няма инфлация! Защо ли? Ами отписват се кредити, национализация на макс-въпреки новото значение на тази дума... Активи, бизнеси сменят собствениците... Не ти ли писна от смяна на правилата...
Единственото с което съм съгласен с теб е че БТК е игра за Батковци
До коментар [#6] от "Makc":
Гийка като му влезе мухата в главата, няма оправия.
Сред ИТ тата са най-големите балъци и е най-лесно да им изпразниш джобовете, защото са склонни да фантазират, че и си вярват на фантазиите.
Единственото по което се формира цената на биткойн валутата е каква част от биткойн икономиката е в движение или с други думи какво количество биткойн единици са в обръщение. А при първоначална цена от порядъка на няколко цента и при настояща цена флуктуираща от 30 до 260$ смятам не е учудващо, че над 90% от валутата стои по биткойн "сметките" на притежателите й.
За момента единствените подходящи приложения са преводи и дарения. Ако се опитам да изпратя 100$ на някого в Европа посредством компания за парични преводи, ще трябва да се простя с голяма част от личните си данни и вероятно ще платя от порядъка на 10-20$ за самия превод. С биткойн ще излезе от порядъка на 0.05% от стойността на транзакцията. Естествено на цената на добавената сложност при извършването на въпросната транзакция, въпреки че е малко спорно с оглед работното време на компаниите за парични преводи ;) С даренията е още по-сладко - ако искам да даря 10$ на Уикипедия или Мозила, просто откривам биткойн адреса на официалната им страница и изпращам 10$ по курса на биткойн валутата в момента - в случая 0.0862 биткойн цента. Ако някой вече не го е подменил умишлено, разбира се, което е една не лоша идея за съвременните виртуални мафиоти :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.