Дигиталният 007
Британската компания Gamma Group е продала мощен шпионски софтуер в поне 36 държави
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Бийп. Заради ограниченият бюджет на МВР в момента вашият разговор не се записва. Моля, обадете се по-късно. Вашият разговор е важен за нас." Този виц стана популярен след поредния скандал с подслушване на политици в България малко преди парламентарните избори.
В съвременния дигитален свят обаче подслушването и следенето не се ограничават само до контрола на стационарни и мобилни телефони или до окабеляването на помещения с микрофони. Развитието на технологиите и все по-честата употреба на глобалната мрежа за комуникация разшириха обхвата на традиционното схващане за подслушване. Доста хора, които се опасяват, че някой следи техните телефонни разговори, прибягват до различни форми на онлайн кореспонденция като интернет програмите за чат и разговори (Voice over IP – VoIP) или социалните мрежи. Презумпцията е, че в интернет все още можеш да останеш анонимен, че обмяната на криптирани данни е сигурна и че информацията няма да попадне у трети лица.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Хора, които "непрекъснато променят местоположението си, използват криптирани канали за обмен на информация и живеят извън страната".
Могат да са дисиденти, журналисти, наркопласьори, търговци на роби, терористи, пирати, не е крив ножа, а ръката която го държи.
[quote#1:"Ariman"]не е крив ножа, а ръката която го държи. [/quote]
Точно това се казва в края на статията!
"Сега на ход са политиците, които трябва да измислят начин да ограничат злоупотребите с подобни технологии."
Зловеща история. Преди няколко дена на Човек, Когото Познавам му разбиха фейсбука и му изчетоха съобщенията. Човекът, който преодоля защитите любезно обясни, че няма начин на комуникация в интернет, който да не може да бъде разбит (от него). Конкретно преодоляването на фб му е отнело 40 (четиридесет) минути. Край на историята :)
Преди около четири години ми стана интересно дали можеш да четеш разговорите на някой свой абонат в Скайп.
Оказа се,че можеш!!!След дълго ровене в какви ли не сайтове се натъкнах на една програма чрез която е нужно да ти изпратя само един емоткон и вече мога да прочитам какво си си писал със всеки един от твоите абонати.
Любопитството ми стигна само до там и изтрих програмата има неща,които трябва да си останат само между тези,които ги споделят по между си.
До коментар [#3] от "mmiu":
Не е лошо вашия човек на който са му разбили ФБ профила да вземе да се поинтересува от основите на компютърната сигурност. Например какви ОС и браузъри се ползват и какви не ( хинт: никога не си слагате пиратски вин, те затова са без пари защото са заразени), какво значи фишинг и как се предпазваме от него, какво значи сигурна парола ( хинт: 60% от паролите в линкдин се разбиват за 15 мин).
Мога да ви уверя че ако човек знае какво прави, не е чак толкова лесно да бъде изпържен. Е има си начини и хора но те не се занимават с попови лъжички като нас.
До коментар [#5] от "m17":
Напълно съм съгласна, работата е там, че повечето хора ползват пиратски вин, най-разпространените браузъри и т.н. (елементарните неща като сигурна парола не ги коментираме изобщо). Въпросът е, че, доколкото разбирам, дори да полагаш усилия в областта, пак изобщо не си защитен.
Ето например, моят компютър ми го защитават и в момента допълнително ги "криптират", каквото и да значи това, защото имало "снифинг" по провайдърите. Никога няма да разбера какво значи това, но очевидно, че предишната сериозна защита не е достатъчна във времена като сегашните :)
До коментар [#3] от "mmiu":
Всичко опира до "хигиена" на използване на интернет. Въпросният хакер или е имал достъп до личният компютър на жертавата (я скайп вирус, я e-mail) или е използвал "социално инженерство" за да открие паролата. Последният вариант е жертвата да е използвал една и съща парола на всякъде и хакерът да я е взел от някакъв слабо защитен сайт - примерно малките online магазини, които се навъдиха напоследък, обикновено използват готова система/шаблон с отворен код.
До коментар [#6] от "mmiu":
Най-просто снифинк е подслушването на пакетите и данните, които изпраща/получава твоят компютър по мрежата. Обикновено за целта устройството, което подслушва трябва да се намира в същата мрежа/мрежов сегмент. Съмнявам се самият интернет доставчика да го прави въпреки, че има такава възможност. Най-вероятно някой, който ползва същият интернет доставчик в близост (заради условието за същият мрежов сегмент) се прави на майстор и се опитва да прихване пакетите, които пращаш и получаваш.
Не съм сигурен как точно ти криптират връзката, но обикновено това се прави двупосочно - тоест не е достатъчно да криптират пакетите, които изпращаш - трябва и отсрещната страна да може да ги прочете след това. Най-вероятно ти пускат някакъв VPN, през който връзката ти е криптирана. Остава обаче проблема с подслушването в мрежовият сегмент, където се намира този VPN сървър.
[quote#7:"Sinergy"]Последният вариант е жертвата[/quote]
Имах в предвид "третият вариант". Така както съм го написал е все едно, че продължавам за социалното инженерство.
По статията - според Гугъл повечето антивирусни програми вече са добавили FinSpy в дефинициите си и можем леко да си отдъхнем. Не е ясно обаче дали няма нова версия, която все още не се хваща.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.