Дилемата на BitCoin
Държавните власти в САЩ се опитват да наложат регулации на виртуалната валута
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Почти всяка политическа идеология поне на теория иска да създаде перфектното общество. Този съвършен образ обикновено се обозначава с термина утопия, произлизащ от едноименния трактат на Томас Мор. Когато обаче някоя идеология и визията за постигането й се сблъскат с реалността, почти веднага изпъкват нейните недостатъци. Рано или късно това винаги се случва. Затова "утопия" се използва и като нарицателно за перфектния свят, който няма как да съществува.
Подобна е ситуацията и с виртуалната валута BitCoin. Идеята за създаването й е утопична - да се създаде разплащателно средство, което да бъде лишено от недостатъците на физическите пари. Един саморегулиращ се организъм, при който не е необходимо съществуването и намесата на регулиращи институции, като централни банки. BitCoin е полуанонимна, децентрализирана и подчинена на законите на математиката, а не толкова на икономиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
по-скоро - Далаверата на БитКойн
До коментар [#1] от "bestbuy":
Съгласен. Аз първоначално като научих за "Биткойн" преди около две години - бях много запален, следях какво се случва. Сега, убеден съм, това нещо ще изгърми рано или късно макар че изглежда "кул" и "хип". Не само заради контрола който регулаторите се опитват да наложат, но и поради възможността системата яко да се манипулира от опитни програмисти. Не че традиционната парична система не се манипулира, но все пак е далеч по-питомна.
За пояснение на чугунените глави дето са наблъскали минуси на горните два коментара: "Биткойн" е сравнително лесно да се удари тъй като при преминаване в реалния (за разлика от биткойновия свят) - даден еквивалент на "Биткойн" се обменя в реална валута по приемлив и за двете страни курс. Т. е. става дума за обикновена финансова операция която подлежи на всички законови регулации и изисквания. Когато навсякъде по света във всички възможни транзакции участниците в тях са готови да приемат "Биткойн" разплащане без обмяна в реална валута по същия начин както сега се приемат, примерно, долари, евра и франкове - тогава и "Биткойн" ще се превърне в равнопоставено разплащателно средство. Това изглежда ли ви да стане скоро?
До коментар [#3] от "zumz":
Не се пали толкова. Сложих ти минус заради твърдението, че е "лесно да се манипулира от опитни програмисти", а не заради мнението ти за стойността на самата валутата и това, че може да изгърми. Основният проблем на биткойна го изтъкваш във вторият си коментар и си напълно прав в това отношение. Всички традиционни валути са базирани на пазарната сила на държавата, в която се издава тази валута (долар, евро, йена и т.н.) и най-вече от реалният продукт, който тази държава създава (като БВП). В случая с биткойн реално не съществува продукт, който се произвежда и се разчита единствено на добрата воля на търговци, които решават да приемат плащания в биткойн.
До коментар [#2] от "zumz":
"яко да се манипулира от опитни програмисти", който да "попрограмират" малко и айде...хахаха...глупости.
До коментар [#3] от "zumz":
Не могат да се манипулират или спрат или следят (почти), точно това им е силата. И понеже не е ясно как ще реагират хората ако властите решат да им посегнат, се чудят какво точно да направят.
И какво лошо има в един свободен пазар без измислени манипулации и регулации с неясни цели. Ако този контрол беше толкова ефикасен и справедлив защо финансовата картина в целия свят е толкова мрачна? А за използването на биткойн за незаконни дейности - те са се вършили пак толкова успешно и преди биткойн.
Банковото лоби в УСА е силно застрашено от биткойните, затова си е наело апарат от агенции и регулировчици, иначе...ще търпи милиарди загуби....
Лонг лив биткойн !!!
Никакви алтернативни валути не са приемливи, нито допустими, освен базираните на икономическата адекватност на основателите им.
Които се опита, по каквито и да било причини даги създава е обречен на внезапна, но непредизвестена смърт.
Що се отнася то обвиненията за пране на пари в един сайт бяха написали така:
"американските долари са банкнотите, по които на-често се намират следи от кокаин, но това не е причина да има искания за забрана на американските долари като валута".
[quote#6:"dramaliev"]И какво лошо има в един свободен пазар без измислени манипулации и регулации с неясни цели. [/quote]
Голямата депресия през 1923-та мисля че показва много ясно какво се случва на един нерегулиран пазар. Скорошния бум от 14$ на 260$ и спад на 100$ показва какво се случва с биткоините на един точно така нерегулиран пазар.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.