

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Една от най-популярните заблуди за интернет гласи, че той ни позволява да изразяваме себе си анонимно. По ирония на съдбата този мит е една от основните двигателни сили на първоначалния подем на глобалната мрежа. Да разбере кой се крие зад дадения псевдоним всъщност е много по-лесно, отколкото се предполагаше. Оказва се, че дейността ни в интернет може да бъде сравнена с живот в стъклена къща.
Доказателството дойде преди около месец, след като бившият системен администратор към американската Агенция за национална сигурност (NSA) Едуард Сноудън разкри съществуването на секретната програма PRISM. Нейната основна цел е да събира информация за всеки заподозрян чуждестранен гражданин, който в дадения момент не се намира на територията на САЩ. Практически това превръща в потенциална цел абсолютно всеки жител на планетата, който не е американец и не се намира в САЩ. Системата дава възможност за следене на пълната му интернет активност, при това в реално време. И поне от гледна точка на щатската юрисдикция това е напълно законно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Изроди!
ЕU обаче се очертава да ги накаже за това че са подслушвали техни дипломати :)
Нищо ново под слънцето.
Винаги е имало следене и винаги ще има, разликата е само в мащаба.
Ако някой иска да не бъде следен от PRISM и многото други подобни системи, то просто трябва да забрави за всякакви електронни форми на комуникация и обмен на информация, да пътува само с обществени превозни средства, и да пътува предимно по вода за да намали броя на границите които пресича.
"Технологиите, които носим в джоба си"
На едно място прочетох, че за да може дадено електронно устройство да получи разрешение за продажба в САЩ, производителите трябва на хардуерно ниво да вградят възможност за контрол на устройството.
За БГ - преди 10-на години един приятел работеше в техническия отдел на една от службите. Та той ми рече, че всеки закупен от службата компютър, телефон, или друго ел.устройство, преди да влезе в употреба минава през техния отдел. Там се разглобява, схемите се проверяват и ако трябва някои елементи се отстраняват.
До коментар [#3] от "1024":
"всеки закупен от службата компютър, телефон, или друго ел. устройство" или подарен от Западна страна, защото изпращача получава цялата инфо, която преминава през даденото устройство.(?!)
И все пак е по евтино отколкото всеки девети да е доносник на ДС.
И сигурно по-обективно.
До коментар [#3] от "1024":
По принцип всяка централизирана комуникационна система може съвсем законно да бъде подслушвана през напълно легален интерфейс който доставчика е задължен да инсталира и поддържа за службите. Така е навсякъде по света, включително в българия. Може сам да прочетете това изискване в лиценза на всички оператори за гласови услуги. Отделно някои устройства си имат специални режими, отново съвсем законно. Например службите могат да активират микрофона на всеки мобилен телефон във всеки момент.
Разбира се , има си и противодействия. Но е напълно невъзможно ей така някакъв техник да отвори един телефон, да махне един чип и воала - няма подслушване.
До коментар [#2] от "BlueWater":
За всяка система си има и противодействие. Така е били от памтивека, така и ще бъде. Всъщност въпроса е дали има смисъл в използването му.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.