🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Мобилният летописец

Смартфон приложението Saga автоматично ще следи целия ви живот

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Почти всеки от нас се е сблъсквал с дилемата дали да използва камера, фотоапарат или друго устройство по време на вълнуващо приключение, или просто да му се наслади истински, без да се разсейва с разнообразни джаджи. От едната страна е незабравимото усещане, а от другата - възможността да разполагаме с визуални спомени от събитието за години напред.

Смартфонът може да бъде удобен помощник в подобни ситуации. Поне така смятат от компанията A.R.O., която е създател на приложението Saga. То е безплатно и се предлага за мобилните платформи Android и iOS. Използва сензорите и всички останали функции на умните мобилни телефони и автоматично води подробен журнал за всяка дейност или събитие във вашия живот. И го прави постоянно, без нуждата от вашата намеса.

Решение на неочакван проблем

Saga всъщност не е чак толкова ново приложение. То се появи за пръв път още през миналата година. Тогава обаче не успя да спечели подкрепата на потребителите и си навлече критики, защото изтощаваше батерията на смартфона за отрицателно време. Причината беше, че изискваше постоянно включен GPS, като координатите на потребителя се засичаха през няколко минути. За да решат този проблем, създателите на Saga прекратяват разпространението на приложението и го връщат на чертожната дъска. 

Идеята е приложението да започне да се ориентира в околната среда, без да използва GPS. Програмистите на Saga преработват софтуера така, че да може да засича местоположението, като използва всички останали функции, сензори и технологии на мобилното устройство. Чрез сензора за светлина на вградената камера например Saga може да разбере дали се намира на открито или е в помещение. Микрофонът може да анализира околния шум и да преценка дали потребителят все още се намира в офиса, или е отишъл в кафенето, коментира пред онлайн изданието GigaOm съоснователят на A.R.O. Анди Хикъл.

Приложението също така се самообучава в процеса на работа. То "свиква" с навиците на потребителя и ще знае кога той спи, кога е прекарал няколко часа в офиса, кога отива за сутрешния си фитнес и т.н. Всичко това позволява на Saga да използва сензорите за кратко и само за да потвърди, че човекът действително извършва въпросната дейност. GPS и другите функции, които изискват повече енергия, ще се използват много по-рядко и за кратко. Това дава възможност на Saga да работи постоянно и неограничено, без да влияе осезаемо на батерията и без да снижава ефикасността на мобилното устройство. Този метод на анализ на случващото се осигурява и по-голяма прецизност при определянето на активността на човека, коментира Хикъл.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    rewind avatar :-P
    Todor Tanev
    • + 5

    Nice try, NSA :)

    Нередност?
Нов коментар