PC в задния джоб
Създателите на Ubuntu Edge демонстрират нагледно как световете на добрия стар персонален компютър и мобилните устройства скоро ще се слеят
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За смъртта на персоналния компютър през последните няколко години се говори толкова много, че идеята сякаш се е превърнала в самоочевидност. Съдейки по цифрите за срива в продажбите на PC-съвместимите машини, технологичната индустрия като че ли наистина в момента преживява нещо като катарзис. Ако трябва да сме прецизни обаче, терминът post-PC епоха всъщност е рекламен слоган, налаган от технологичния гигант Apple някъде от 2007 г. С него компанията се опитва да ни убеди, че управляваните от Windows машини са на път да отидат в историята и да бъдат заменени от малки преносими устройства, които имат строго специфични функции. Въпросната идея витае във въздуха още от 1999 г., макар и под друго име - "PC Plus". Неин автор е тогавашният изпълнителен директор на Microsoft Бил Гейтс. Той предвижда, че в близко бъдеще персоналният компютър ще съществува заедно с други интелигентни устройства, безпрепятствено ще се синхронизира с тях данните си, а потребителят ще има достъп до своята информация във всеки един момент и на всяко едно място, където му потрябва.
Това, което се случва в реалността, разбира се, е някакъв среден вариант между двата хипотетични сценария. Той няма много общо нито с компютърния апокалипсис, предричан от Apple, нито с PC-центричното бъдеще, пророкувано от Бил Гейтс. Да, продажбите на таблети бележат експлозивен ръст и според прогноза на анализаторската компания Garthner още през 2015 г. ще надминат тези на настолни системи и лаптопи, взети заедно. Да, още през тази година броят на пласираните телефони ще надмине шест пъти продажбите на компютри, които от своя страна се сриват с 10.6 процента в сравнение с 2012 г. Когато обаче става дума за работа, а не за консумация на мултимедийно съдържание, концепцията на доброто старо PC с голям екран, клавиатура и мишка като че ли си остава безалтернативна. Това обаче, изглежда, не важи с такава сила за компютърната операционна система, властвала необезпокоявано почти три десетилетия – вездесъщия Windows...
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
38 коментара
Ubuntu (ОС-а) е дзвер.
Проблемите обаче на този "компютър" ще са свързани с това което можеш да правиш с него. Софтуера за Ubuntu е все далече още от "сериозната" работа в областта на КАД-системите и графичния дизайн (поне на 50%), но във всички останали области е подходящ
До коментар [#1] от "За мен? Само 20%.":
Убунту е "не мога да си инсталирам Дебиан" на некакво африканско наречие.
Убунто е доста добро, като за без пари.
Наистина стандартния еквивалент на MS Office (Libre office) има много "трески за дялкане", но въпреки това поддържа доста файлови формати и е безплатен!
По отношение на графичния дизайн- на всички препоръчвам две добри програми, които ползвам ежедневно:
- GIMP за растерна графика
- Inkskape Vector, както подсказва името- за вектор
Според мен- платформите като Ubuntu, заедно с програмното обезпечаване за тях са едно от хубавите неща- който може (и желае) - плаща, който не може (или не иска да плаща), но не желае да бъде пират- ползва linux базираните системи.
При всичките си недостатъци - Ubunto (ползвам LTS версия) истината за мен е, че Ubunto се инсталира доста лесно, има всички варианти на клавиатурните подредби на кирилица, и задоволителна поддръжка на хардуер.
С инсталиран web сървър (apache) и MySql, след едногодишна работа системата ми стартира така както и при първоначалната инсталация!
Пожелавам на екипа на Ubuntu - на добър час, успех в начинанието, усъвършенстване на office приложенията, подобряване на интеграцията между тях, повече игри (важно за популяризацията) и не на последно място- да запазят бързия режим на първоначално зареждане, за да не станат герой в историята за лаптопа, ламповото радио и още нещо....
http://ivan.haralanov.com/42-lamp-windows
конкуренцията е добро нещо !
Това въобще не е нова концепция. ASUS имат от 2012 година продук в серийно производство: ASUS PadFone, вече има и ASUS PadFone 2.
Това е мобилен телефон който влиза в док станция в която има едкран, батерия и различни портове. Може да се добави и клавиатура.
За справка това видео: http://www.youtube.com/watch?v=-gjxrjKzfr0
Също и Моторола имат подобна концепция.. ock-500-PRO/77653,en_US,pd.html
Наричат я Lapdock и е от известно време на пазара. Ето и линк, ако ви е интересно какво представлява:
http://www.motorola.com/us/consumers/Motorola-Lapd
Разликата спрямо идеята описана в статията е, че настоящите dock-станции използват мобилната ОС- Андроид, докато Canonical предлагат да се използва настолна операционна система като Ubuntu.
Големият проблем обаче е, че хората трудно отвикват от навиците си и трудно ще мигрират от продуктите на Microsoft към други, без да виждат реални предимства.. (ценовото преимущество видимо не оказва огромно влияние)
Ползвам Убунту от 2005-та година. На последък - само него за собствените си задачи. Иначе всекидневно сред клиенти всички Уиндоус ОС от ХР нагоре. Убунту десктоп машина рестартирам средно един път на месец. Уиндоус почти всеки ден.
Но тук въпроса е в мечтите и постигането им. Екипа на Каноникъл са ненадминати в това си умение. Тръгнаха с хъс и сега са няколко години и пред Ейпъл и пред Майкрософт. Като разликата се увеличава.
[quote#6:"iceman91"](ценовото преимущество видимо не оказва огромно влияние) [/quote]
Докато има Замунда, Pirate Bay и т.н. очевидно няма да е фактор :) Което задава сериозният въпрос за кого всъщност са от полза те.
Айнщайн е казал, че с развитието на" информатиката" ще се роди поколение от идиоти ! Особено сега, като си със служебната тройка pc ipade i iphone, фирмата ти може да те полага на формации и тестове, колкото си иска, като те следи, да не се отклониш от маршрута, като имаш служебни посещения... Няма значение какъв ти е поста и колко получаваш ! Просто ставаш роб на тази система...
[quote#7:"plf"]Убунту десктоп машина рестартирам средно един път на месец[/quote]
Блазе ти- аз на стационарния волю-неволю- от излизането на 12 04 - 31 пъти, толкова пъти ми е спирал тока през това време.
Иначе за Дневник - разгеле,
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.