Хрониките на един междупланетарен пътешественик
Роботизираната лаборатория Curiosity навърши една година от кацането си на Марс


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В продължение на десетилетия Марс представлява особен интерес за астрономите. През годините е имало множество мисии до Червената планета, които отговориха на доста от въпросите на специалистите, но и същевременно зададоха много нови неизвестни. Преди една година на Марс кацна роботизираната лаборатория Curiosity, която трябва веднъж завинаги да разгадае основните загадки на планетата. И тя успя да направи това за впечатляващо кратко време.
Макар мисията на Curiosity да е с официална продължителност от две земни години, марсоходът вече може да се похвали с много ключови открития. Въпреки неизбежните проблеми някои от които дори заплашиха мисията, екипът на американската космическа агенция (NASA) успя да ги преодолее за кратко време. Така Curiosity отбеляза своя първи официален рожден ден с песен в буквалния смисъл на думата. Тъй като учените смятат за рожден ден на робота кацането му на Марс, на 5 август той получи инструкции да "изпее" песента за "честит рожден ден" чрез вибрации с един от своите изследователски модули.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Добра статия за "Curiosity". Само една поправка, че основната цел на следващата мисия на новия Марсоход през 2020г., според официални лица от НАСА, ще бъде намиране на следи от съществувал в миналото живот на Марс.
Ако не е НАСА, ще си умрем в невежество за загадките и устройството на слънчевата система и космоса като цяло. Искаше ми се свободните ресурси на света да се хвърлят в тази насока, а не за войни и оръжия... А едно световно космическо обединение за в бъдеще може наистина да превърне 21-ви век във века на космическите (епохални) открития...
Повече такива новини да има
[quote#2:"geordgeo"]Ако не е НАСА, ще си умрем в невежество за загадките и устройството на слънчевата система и космоса като цяло. Искаше ми се свободните ресурси на света да се хвърлят в тази насока, а не за войни и оръжия... А едно световно космическо обединение за в бъдеще може наистина да превърне 21-ви век във века на космическите (епохални) открития...[/quote]
Подкрепям с цялото си сърце и душа.
Ама про3дите войници к'во ще правят?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.