The Pirate Bay: 10 години в дълбоките води на интернет
По случай юбилея си популярният торент тракер пусна собствен браузър, който да заобиколи блокирането на сайта в някои държави


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Създателите на торент тракера The Pirate Bay надали са вярвали, че интернет страницата, която администрират, ще успее да се задържи във виртуалното пространство цели десет години. Особено предвид предизвикателствата, на които сайтът и хората зад него бяха подложени през годините и които са достойни за романа на Робърт Луис Стивънсън "Островът на съкровищата" или за продължение на филмовата поредица "Карибски пирати". В периода от 2003 г., когато The Pirate Bay е основан, досега той е обект на хакерски атаки, редица съдебни искове, блокиран е в редица държави, а създателите получават осъдителни присъди за нарушаване на авторски права през 2009 г. През този период торент тракерът трябваше да смени няколко пъти домейна си, за да може да бъде сигурен, че няма да бъде затворен, както и мести сървърите си в различни държави.
Най-новата инициатива, която The Pirate Bay предприема, за да избегне ограничението на властите, е пускането на собствен браузър. Начинанието беше обявено по случай годишнината и идеята е чрез него потребителите да могат да избегнат наложеното от някои страни филтриране на сайта. Затова не е изненада, че заради всички тези премеждия The Pirate Bay се превърна в символ на свободната P2P обмяна на файлове и на софтуерното пиратство по света. Именно поради това той оправдава собствения си слоган "Най-издържливият торент сайт в Галактиката". Неговите създатели вдъхновиха много хора с идеите, които защитават, и положиха основите за основаването на пиратските партии в Европа, които успяха да влязат в някои национални парламенти, включително изпратиха представители в Европейския парламент.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Мда, борбата продължава.
Поздравявам ги, да са живи и здрави.
Тях точно не ги ползвам, но им желая дълъг живот.
Не само пуснаха собствен браузър, ами и организираха юбилейно парти в Стокхолм с цел финансиране,
Честит им юбилей и да продължават все така с работата си - покрай тях идеята за свободното споделяне на информация получава най-голям тласък.
Ще тря
Ще трябва компромис с авторските права .Например да важат до 5 години. Иначе авторите нищо няма да изкарат с напредване на комуникациите и новите технологии
P.S. Дневник въведете отново бутон за корекции на постингите,че вече без да си посочил' Изпращане' с един случаен Enter се публикуват ...
Само така :-) Те доказват че е възможно да се пребориш със системата по един или друг начин.
браво на пиратите ,едно добро начинание в нашия скучен живот
До коментар [#6] от "Dr_Doolittle":
Че трябва да има компромис трябва. Ама не авторски права и на наследници и правнуци. Сайта Читанка работи с 2 години давност, с идеята че ако една книга не е купена до две години едва ли някой ще я купи (свършиха соц. викторините и ударниците да могат да раздават отлежали книги).
Филмите им издават двд-та след максимум 6 месеца. Какво е това вечни авторски права?! И най-вече американските, чието качество е рядко над средното.
А иначе да са живи и здрави Пиратите до 100 и повече години.
в тази посока, съвсем наскоро гледах или четох, не помня, покъртитетелния плач на един БГ носител на авторски права, който призоваваше, че на Българоя не й бил трябвал толкова бърз интернет, че трябвало да се намали административно скоростта 3-4 пъти, като по този начин, сме щели да се справим с пиратството.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход