"Петролът" на интернет
Големите информационни масиви (Big Data) са сред двигателите на световната икономика
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В съвсем близко бъдеще анализът на данните в големите информационни масиви (Big Data) вероятно ще бъде нещото, което ще разделя успешните компании от тези, които са обречени на неуспех. Световната икономика и все повече компании ще разчитат на него, за да генерират растеж, единодушни са почти всички консултантски компании. Финансовият гигант Goldman Sachs например ги определя като една от технологиите, които ще трансформират сегашните пазари и ще създадат нова бизнес ниша. Очакванията и надеждите към т.нар. Big Data са толкова големи, че някои специалисти ги приемат за надценени.
Същевременно това понятие остава неразбрано за по-широката аудитория. Така цялата дискусия относно истинските възможности и потенциал на информационните масиви в момента се провежда единствено сред тясно ориентирани професионалисти. Същевременно големите IT корпорации и държавни институции по света влагат милиарди долари в обработката им. Едните с цел подобряване на бизнес възможностите си, другите – в името на националната сигурност.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
В статията нищо не се споменава за руските ВIG Data. Има мново добри такива, а и са напълно безплатни. Например: 7ba.ru / rol.ru / и мн. др.
Публикувано през m.capital.bg
Цитат: "Понятието Big Data започва да се формира в началото на XXI век, когато..."
Начи-и... ако бях гл. редактор на "Капитал" щях да забраня достъпа до Уикипедия. Заради нея всички журналисти стават мързеливи и забравят да проверят източниците на факти.
Понятието "big data" за пръв път се споменава през 1997 в доклада "Application-Controlled Demand Paging for Out-of-Core Visualization", прочетен на 8-та Конференция по визуализация, организирана от IEEE. Има го свободно достъпен в Интернет.
През пролетта на 1998 понятието е повторено. На годишната конференция на асоциацията USENIX е показана презентация озаглавена "Big Data and the Next Wave of InfraStress".
Обаче всичко това започва да се формира като идея повече от 20 години по-рано, когато през 1975 японското министерство на пощите и телекомуникациите започва да засича информационния поток в Япония - Information Flow Census (иначе самата идея да се направи това е предложена още през 1969). Тогава установяват, че предлагането на информация започва да изпреварва търсенето.
В отчета на преброяването се казва горе-долу следното: "... търсенето на информация предложена от масмедиите, които са еднопосочна комуникация е в застой, докато търсенето на информация предлагана по лични телекомуникационни канали, характеризирано като двупосочна комуникация драстично се увеличава... Нашето общество се движи към нов стадий, в който по-голям приоритет ще има сегментираната детайлизирана информация, която ще посреща индивидуалните нужди, вместо конвенционалната масова информация."
Представяте ли си? Това е писано 15 години преди някой въобще да предложи създаването на World Wide Web. А Вие ми говорите за началото на XXI век.
Малко по-късно през 1980 на Четвъртия симпозиум на IEEE за информационните носители Ървин Тьомсланд казва следното: "Тези от нас, свързани със запаметяващите устройства отдавна са разбрали, че Първият закон на Паркинсън може да се перифразира да се опише нашата индустрия: "Обемът на данните се разширява до запълване на наличното пространство".
Накратко: тенденцията за формиране на "big data" са били разбирани отдавна, а не в началото на XXI век. Ако искате да пишете добри анализи по-добре забравете за справките в Уикипедия!
До коментар [#2] от "tamada":
Детайли, детайли, които не са ключови за съдържанието на статията, която е с фокус върху бъдещето.
Гореща тема е, но това не означава непременно, че Big Data е фантастика. За повечето сложни технологии и алгоритми зад Google и SAS има и алтернативи с отворен код, като Hadoop например. Доколкото знам Facebook и Yahoo! ползват именно тази платформа. Твърде е сложна за разбиране и за извличане на някакви реални ползи, ако не си софтуерен инженер, но винаги може да се обърнете към някоя от безплатните програми като Cloudera примерно, които превеждат всичко на човешки език. Няколко часа след работно време задълбаване в нещата имат потенциала за направят чудеса.
Днешните времена малко погрешно се приемат за ерата на информацията. По-скоро сме в ерата на данните, а ерата на информацията тепърва предстои.
[quote#3:"alex2"]"Детайли, детайли, които не са ключови за съдържанието на статията, която е с фокус върху бъдещето."[/quote]
Като изключим увода, цялата първа половина на статията се опитва да разкаже историята на "big data" до днешни дни.
Въпросът е: ако един автор не може да намери леснодостъпни факти дори за близката история, то как да му вярваме за бъдещето, което може да се анализира само по откъслечни данни, спорни прогнози, слухове и ирационални вярвания?
До коментар [#5] от "tamada":
Оо, то е патент на Капиталовите писачи да пишат за неща,от които си мислят, че разбират, но всъщност не разбират ни най малко. и съм забелязал, ч най често в коментарите ги опровергават хора, които са най дълбоко в материала. Затова и ги чета, не за неумелото им преписване от нета, а като дразнител за коментари от умни и запознати с материята хора.
Капитал, данните не се анализират от програмисти, а от математици и статистици!
Повечето компании и организации не могат да се справят със small data, какво остава с big data. И основната пречка за това не е технологическа, а това, че нямат умения да анализират данни и/или предпочитат да взимат решения въз основа на опит и интуацията дори и когато данните показват друго. Ще има доста опозиция. Служителите и особено мениджърите ще се почувстват заплашени, когато данните покажат, че техни решения са били грешни и в бъдеще могат да бъдат изместени от подобни технологии. В крайна сметка този тип технологии ще доближат мениджмънта и работата като цяло до науката където учените правят изводи въз основа на факти и данни, а не на ограничения им личен опит и шесто чувство.
Проблема на т.нар. Биг Дейта е че далеч не е съвсем толкова Биг.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.