В битка за бронзовия медал
Поглъщайки ресурсите на Nokia, Microsoft ще се опита да наложи Windows Phone като трета мобилна екосистема
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мобилната битка на Nokia като че ли приключва. Това слага край на цяла една епоха в телекомуникационната индустрия. Сблъсъкът обаче тепърва предстои за Microsoft, която ще използват пълните ресурси на финландците - смартфони, брандове и услуги, за да се опитат да изравнят силите във войната с Apple, Google и Samsung. С покупката на най-апетитната част от Nokia технологичният гигант от Редмънт предприема рисков ход, като директно се захваща с производство на телефони.
Преквалифицирането на компанията от основно софтуерна в разработчик на продукти и услуги обаче крие рискове и поставя под въпрос досегашния бизнес модел, който тя използва при разпространението на основните си продукти и най-вече на своята перла в короната – операционната система Windows. Купуването на мобилния бизнес на Nokia за 5.4 млрд. евро също така ще ограничи потенциалното преструктуриране на Microsoft, което трябва да се случи при следващия изпълнителен директор след Стив Балмър. В този контекст трябва да се отбележи, че покрай сделката в Редмънт се завръща вече бившият ръководител на Nokia Стивън Елоп, който е един от най-спряганите варианти да замести Балмър. Елоп не успя да спечели битката за смартфон пазара с Nokia, но му се отдаде възможност да я продължи в Microsoft. Дори и да не стане изпълнителен директор, той ще отговаря за новия мобилен бизнес на технологичния гигант.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Би било интересно изследване, кой и как успя да сложи Стивън Елоп начело на Нокия, който директно я застреля в двата крака и поднесе на тепсия на Майкрософт.
Жалко за Нокия ...
Питам се ако Гугъл вземат да затворят Андроид и да продават само техните Моторола...
Ейпъл и Майкрософт са точно в този модел, а и Ябълката печели доста добре.
Супер, айде сега Майкрософт да кажат как да си инсталивам widnows phone върху боклучавия Симбиан.
Иначе вече имам толкова много накупени програми за Андроид, че не виждам какво ще ме накара да ги зарежа и да мина на Нокия като едно време. Тея пичове ги чака толкова тежко пазарно време, че си нямат и идея с какво се захващат.
Аз им желая все пак успех де, колкото повече конкуренция, толкова по-ниски цени и повече облаги за наше величество потребителите :)
Има огромен пазар, който чака. Никой не гледа развиващите се страни в анализите и оценките, а този пазар е в пъти по-голям от развитите. М$ имат страхотна възможност да го заемат с евтини смартфони като 520. И там не биха предпочели Андроид, просто защото нямат техническата грамотност и за тях елементарният интерфейс на Уиндоуса е голям плюс. За развития свят технологиите са ежедневие и техническата грамотност е нещо нормално, в развиващите страни е коренно различно. Там може да пробие евтино и елементарно устройство. Не казвам, че Андроид не може да бъде опростен, дори има такива модели смартфони вече с режим "баба" директно от производителя. Но на тези нови пазари всички ОС имат равен начален старт.
Иначе М$ владееха пазара преди Симбиан, но производителите като HTC, Qtek и подобни не съумяха да представят конкурентен хардуер на навлезлите Нокиа със Симбиан и след това iPhone и Гугъл с Андроид.
Каквото и да си говорят всички, М$ нямаха достатъчно контрол над производителите тогава и Уиндоус Мобайл беше победена, след това Нокия със Симбиан, които я закъсаха, защото пък не успяха да развият достатъчно добре Симбиан за да се справи с Епъл и Гугъл. М$ успяха да направят най-логичното. Като двете компании загубили най-много от пазара да се обединят преди да са фалирали. Нокия нямаше голям шанс така или иначе, виждаше се преди изобщо да започнат Лумия. М$ просто им помогнаха да се задържат още малко за да подготвят почвата за да се слеят. На М$ им трябва контрол над хардуера за да си върнат пазара, когато нямаха такъв ги наритаха новите играчи.Нокия се славят с качеството си за разлика от Самсунг, които всички знаят, че са супер мощни накачулени с неща, но кекави и пластмасови играчки. Всичката им е такава, не само телефоните. Нокия на времето имаха персонални компютри, монитори, периферия и всички им се възхищаваха, защото бяха рядкост, бяха качествени и всеки гледаше на тях като произведение на изкуството. По-високият клас на телефоните им в момента все още са символ за солидно качество, който ги е държал в ръцете си и ги е ползвал ще потвърди без да се замисли. Но тромавата им реакция на положението и интересите на пазара ги изхвърли от групата. Това беше сериозна грешка и Елоп успя да направи най-доброто в случая, успя да стабилизира компанията за да може да се продаде на максимална цена.
Ако бяха се мъчили още самопоединично и М$ и Нокия щяха да загубят състезанието. Сега Нокия се отърват от бремето, а М$ имат по-голям шанс да се върнат.
Майкрософт наистина бяха попаднали в странна ситуация, но според мен не реагираха правилно на нея и сега ще им се върне. Според мен вместо да се обвързват тясно с Нокиа трябваше да заложат на модела на Андроид и да работят с повече с различни производители и то особено набиращите скорост китайски производители като ZTE, Huawei, които вече се наложиха на азиатския пазар, както и ЗОПО и други, които да произведат по-евтини устройства с windows phone и след това да работят с операторите да ги предоставят със субсидия, така че повече хора да се изкушат да вземат такъв, а самите Майкрософт да се съсредоточат върху развитието на екосистемата на windows phone и приложенията за него. Защото и сега никой няма да си купи телефон "Майкрософт", ако за него няма подходящия софтуер, а именно там е силата на редмъндци и трябваше да заложат на това, а не на продажбата на устройства. Само че тяхната политика на "затворен" код не може да се съчетае с моите предположения.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.