IT индустрията поиска от Барак Обама реформа на разузнаването на САЩ
Ръководителите на 15 технологични компании, сред които Apple, Microsoft, Google, Yahoo, Facebook, Twitter и др. се обявиха против практиките на NSA да следи интернет трафика


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Американският президент Барак Обама се срещна с директорите на водещите технологични компании в САЩ във вторник, за да обсъдят две на пръв поглед различни теми – неуспешния интернет сайт, свързан със здравната реформа на страната, и следенето на интернет трафика на Агенцията за национална сигурност (NSA). Фокусът бързо беше преместен към втората точка, по която IT гигантите, сред които Google, Apple, Microsoft, Facebook и др., изразиха своите опасения, че действията на службите подкопават доверието на потребителите към услугите, които дружествата предлагат.
"Оценяваме възможността да споделим директно с президента нашите принципи относно следенето на трафика и да призовем за агресивна реформа на разузнаването", пишат в общо изявление IT директорите, цитирано от Reuters. Конкретни подробности и резултати от срещата не бяха обявени.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
И Обама им каза "ще видим", като миналата седмица потвърди правото на НАС да събира информация, но по-внимателно.
Основната грижа на ИТ корпорациите е " ... загриженост, че в момента се предлагат закони, като например в Бразилия, според които част или цялата информация, генерирана от местните потребители, не трябва да напуска пределите на страната." , т.е. огромните разходи които ще трябва да се направят от тези корпорации за един такъв модел на разкъсване на Интернет услугите.
До коментар [#1] от "daskal1":
Разходите са за потребителите, не за корпорациите. Като бразилското правителство иска да си прави собствен интернет то бразилците ще си плащат под една или друга форма. Когато френското правителство иска да обложи тубата, накрая пак ще плащат френските потребители.
Корпорациите се притесняват че разкъсването на нета ще позволи избуяването на локални алтернативи на големите - като вконтакт=руски фейсбук, баиду= китайски гугъл и т.н. И тези местни алтернативи ще изземат потребители и оборот от щатските компании.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход