Интернет пред счупване
Какво е онлайн неутралност, защо пак се заговори за нея и колко е важна тя за потребителите и бизнеса
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Спомняте ли си, че в зората на българския интернет имаше едни не особено легални сървъри, от които масово се сваляха музикални и видеофайлове? А помните ли как се появиха те и кой имаше достъп до тях? Не, те не бяха дело на борците против авторските права, а на доставчиците на интернет, които ги използваха, за да привличат нови клиенти. Схемата беше проста, но работеща. Купуваш си интернет от мен и получаваш достъп до този и този сървър със "свободно съдържание". Така потребителите на едни мрежи бяха щастливи, а на други – лишени от възможността да пиратстват на воля, но пък с чиста съвест. Мислите си, че тези времена са безвъзвратно отминали? Е, помислете пак…
Миналата седмица апелативният съд във Вашингтон отхвърли правилата за интернет неутралност на американската Федерална комисия по комуникациите (FCC). Акт, който има потенциал да счупи интернет такъв, какъвто го познаваме днес, да промени драстично съществуващите онлайн бизнес модели и да ни върне частично към ситуация, близка до българската от края на 90-те (само че без елемента на нелегалност).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
...защото повлекат ли крак зад океана, шансът практиката да се пренесе на Стария континент нараства значително....
Шанса е по-скоро целия свят да им скочи и тогава у Американистан ще гледат "Хакери" първа част наживо.
След няколко хиляди знака остава мистерия какво иска да съобщи авторът...
що се заблуждавате така, ми нека доставчика прецени, дали като предлага преференции на сайтове и компании няма да загуби абонати и обратно
Е статията информира за нещо, което се случва в САЩ, само че далеч от вярно е това:
"... защото повлекат ли крак зад океана, шансът практиката да се пренесе на Стария континент нараства значително."
Иначе и ние щяхме да си имаме смешни софтуерни патенти. По-скоро европейския потребител ще има още една причина да се присмива на американците. Да не говорим, че специално в България с толкова много големи и с буквално стотици малки доставчици на Интернет просто такъв проблем няма.
Наистина глупава статия, повтарят се едни и същи неща, в крайна сметка не е ясно какво се цели с нея.
Заглавието е доста глупаво, статията е неясна и некомпетентно написна. Интернет НЕ Е АМЕРИКАНСКА ФИРМА (както казваше Павел Шопов).
Никой не го интересува какво са решили американците, освен самите американци. Законите приети в САЩ не важат в цял свят.
Инернет е децентрализиран по дизайн и изключването една част, която си е въобразила, че може да диктува законите за интернет в цял свят, няма да "счупи" интернета, както е заглавието на тази статия.
До коментар [#3] от "stg":
Ограничава се избора. От друга страна една компания вкарваща ограничения ще има по-малки разходи и по-големи приходи за сметка на тези, които не вкарват ограничения. Което пък изкривява конкуренцията, защото тези, които дават свободен достъп ще са принудени да искат по-високи такси и да изгубят клиенти на тази база.
А останалите ефекти, които може да произлязат от това са описани доста ясно.
[quote#7:"ugi"]защото тези, които дават свободен достъп ще са принудени да искат по-високи такси и да изгубят клиенти на тази база. [/quote]
а клиентите според тебе няма ли да искат свободен достъп ? я пробвай да станеш доставчик у нас с 5 лв такса и орязани торенти да видим колко абонати ще намериш
До коментар [#3] от "stg":
А ако в страната има 3 доставчика и те са се наговорили, при кого ще отидеш? За щастие в България режимът е уникално свободен и всеки може да продава интернет, дори аз мога утре да опъна кабели и да снабдявам съседите. На повечето места обаче не е така. И не се знае дали утре САЩ или ЕС няма да ни натиснат да приемем нов закон, които въвеждат скъпи лицензи или бюрократични изисквания, които само 1-2 фирми могат да прескочат. Примерно в името на борбата с тероризма или за защита на авторските права.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.