В началото бе Bitcoin
Интересът към виртуалната валута расте, създавайки лавинообразен ефект, който трудно може да бъде спрян
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Точно в 19 ч. залата за събития в споделеното работно пространство Betahaus в София напомня на жужащ кошер. Присъстващите са предимно млади хора – програмисти, стартиращи предприемачи, финансисти, копачи на виртуални валути и едно черно куче за цвят. Всички (без кучето) са тук, за да научат повече за виртуалните криптовалути – какво представляват, как се "копаят" и какво е бъдещето им. Три часа по-късно ентусиазмът на хората в залата не е намалял ни най-малко, както и въпросите с неясни отговори относно бъдещето на Bitcoin и никнещите като гъби след дъжд негови вариации. Липсата на категорични отговори обаче е запълнена от вдъхновяващия публиката лайтмотив, който гласи, че духът е изпуснат от бутилката и няма връщане назад – нищо не може да спре Bitcoin да промени света, в който живеем. "Подобно на река, която заобикаля препятствията по своя път, Bitcoin не може да бъде спрян", философски обобщават неговите поддръжници.
Bitcoin е протокол за децентрализирана обмяна на собственост в интернет. Според инвеститора с митичен статус в Силициевата долина Марк Андреесен (партньор в рисковия фонд Andreessen Horowitz) той има огромен потенциал. Твърдение, подкрепено с инвестиции за близо 50 млн. долара в компании, разработващи нови услуги, свързани с виртуалната валута.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
40 коментара
"Отговорът и в двата случая не е категоричен, което внася голяма доза хазартност в заниманието"
Мдаа, поредния балон се надува..... амам от ал4ни " инвеститори", и разни други търтеи
Ако на времето изпуснахте "Лайф чойс" сега имате втори шанс за "мега удар".
+Warning+on+Virtual+Currencies.pdf
Ето доклада на Европейския банков орган (ЕБО)
http://www.eba.europa.eu/documents/10180/16136/EBA
Не съм изключително запознат с виртуалната валута, но от това което прочетох и горните коментари оставам с впечатление, че това е поредното нещо, което ще изгърми в един момент, а и доста наподобява мрежовия маркетинг, купувайте машини, инвестирайте в биткойн, така цената на валутата се покачва, но всичко е до един момент.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0 %B8%D1%8F_%D0%BF%D0%BE_%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1 %82%D0%B0
До коментар [#2] от "dnevniklive":
невероятно авторитетния европейски банков член оставаше и да излезе с положително становище за система, която е точно противоположната на съществуващата банкова система. На централни банки по целия свят им треперят партенките да не вземат повечко хора да ползват биткойн, щото тогава банките стават леко излишни. Като лелките навремето в телефонните централи, които ръчно местят кабелите при всяко обаждане. Самият факт че централни банки в китай, индонезия, индия, кипър, сега, европейски регулатори и т.н. излизат с позиция и плюят по биткойн е доказателство че това е нещо сериозно, иначе нямаше да си губят времето с него. Къде спа кипърската централна банка когато се надуваше балона там? Ся изведнъж много загрижени станаха, че и с позиции излизат. Някой да си спомня регулатор да излезе и да предупреди за балона на недвижими имоти в сащ или испания, или банковия сектор в ирландия и исландия? Или някой борсов регулатор в сащ да излезе 99та и да каже на ората да внимават, щото има дот-ком балон?
[quote#3:"6ezlonga"]Не съм изключително запознат с виртуалната валута, но от това което прочетох и горните коментари оставам с впечатление, че това е поредното нещо, което ще изгърми в един момент[/quote]На този свят всичко може да "гръмне". Българският лев гръмна преди 16 години. Аржентинското песо гръмна май цели два пъти за същия период. То и за еврото преди 2 години имаше силни съмнения - всъщност за някои тези съмнения никога не са отминавали.
Единственото сигурно нещо е смъртта, ама това май не я прави особено привлекателна.
Биткойн е експеримент. И като всеки експеримент може да има както позитивен, така и негативен изход. Така, че риск има. Затова инвестициите в биткойн не са за всеки. Аз съм си сложил лимит - във всеки един момент неповече от 5% от спестяванията са ми в биткойни. Не искам да ги губя, но дори и да се случи най-лошото няма да е голяма беда. Но всеки си избира сам.
Два балона си летели и единия казал:
oin-2014-1
- Кактус-с-с-с-с
А другия:
- Късно казваш-ш-ш-ш-
http://www.businessinsider.com/robert-shiller-bitc
До коментар [#8] от "equalizer":
поредната статия на Joe Weisenthal, на който му потичат лигите всеки път като кругман, бернанке или някой като тоя професор псевдо-икономист си отвори устата срещу златото или биткойн. И какво да кажат папагалите сложени там за да бранят интересите на Уолстрийт и ФЕД? Че е много убаво? Джо нещо мълчи като пу*ка всеки път когато златото се покачи, ама иначе като падне с два долара веднага "gold is getting crushed"
Твърде много хора търсят начини за бързо и лесно забогатяване. Колко е цената на един биткойн, колко време ти трябва, за да го "изкопаеш" и за колко време техниката, която ползваш вече не е конкуретноспособна???? "Добиването" е твърде рисково от гледна тока на възръщаемост на инвестицията.
От друга страна драстичните спадове в цената на биткойн от последните месеци твърде многото неизвестни, които и влияят, внасят не малка, а голяма "хазартност".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.