// K2: Бизнесът / Технологии
Microsoft влезе в пост-XP епохата
Софтуерният гигант спира да поддържа най-хитовата си операционна система и се фокусира върху последната версия на платформата и мобилните устройства
Инфографика |
Последните дни обаче са съдбовни за Microsoft по много причини. Преди седмица компанията обяви, че ще направи всички версии на операционната си система безплатни за мобилни устройства с размери на екрана под девет инча. Решението е рязка промяна на бизнес модела, който стоеше в основата на успеха на Бил Гейтс и Windows през последните четири десетилетия. Освен това в деня на края на XP компанията пуска новото обновление на последната версия на операционната си система Windows 8.1, който ще има за цел да оптимизира допълнително интерфейса за сензорни екрани, така че да се ползва по-лесно и от традиционната комбинация от мишка и клавиатура.
"Опит" или "преживяване"?
Името на Windows XP е вдъхновено от английската дума "Experience" (опит, преживяване). Платформата е представена официално на 25 октомври 2001 г., като получава положителни отзиви и за по-малко от пет години намира място в над 400 млн. компютъра по света. По данни на компанията Net Applications Windows XP остава най-широко използваната версия на операционната система до август 2012 г., когато Windows 7 я изпреварва. Към март тази година изследователската фирма я поставя втора по пазарен дял, като XP е инсталирана на близо 28% от компютрите по света (виж графиката). Това я поставя в близо два пъти повече устройства спрямо най-новата версия Windows 8, на която Microsoft залага големи надежди да пробие както на пазара за персонални компютри, така и при таблетите.
Смесени чувства
"Краят на една епоха" в момента важи с пълна сила за прекратяването на поддръжката на XP. Microsoft се опитват да затворят напълно тази страница от историята си и да ориентират потребителите към Windows 8. Стремежът към създаването на хибридна платформа, която да съчетава функционалността и работния капацитет на традиционния Windows с простотата на мобилните приложения и лесното ползване на сензорния екран се оказва предизвикателство, с което компанията от Редмънд за момента не се справя по най-идеалния начин. Windows 8 не успя да осигури пробив на Microsoft при таблетите, а същевременно обърка повечето РС потребители заради липсата на иконични функционалности, като Start менюто например.
По първия проблем софтуерният гигант предприема драстични мерки. Компанията ще предоставя на производителите на мобилни устройства безплатно използване на платформата за смартфони Windows Phone и тази за таблети Windows 8 RT (версията за мобилни процесори ARM). Досега софтуерният гигант изискваше лицензионна такса от 5 до 15 долара за всеки таблет или смартфон, на който е инсталирана неговата операционна система. Компанията се опитваше да повтори бизнес модела при персоналните компютри, който десетилетия наред й носеше успех. Всички производители приспадат тази лицензионна такса към крайната цена на устройствата. Този модел вече не работи ефективно, след като безплатният Android на Google наложи пълна доминация при смартфоните с над 75% пазарен дял. На противоположния полюс е Windows Phone на Microsoft, който държи едва 3% от умните телефони, продадени през изминалата година. При таблетите Android и Apple си поделят продажбите, като Windows държи 2% от този пазар, показват данните от изследователската фирма Gartner. Очакванията са с този ход Microsoft да направи платформите по-привлекателни както за производителите, така и за потребителите.
Компанията от Редмънд се опитва да поправи и втория проблем, като направи Windows 8 по-интуитивна за хората, които използват компютри. Една от основните критики към Windows 8 от самото начало е промененият интерфейс и практичността му при използване с клавиатура и мишка. Именно затова новият стартов екран остава недолюбван от компютърните потребители, които масово го заобикалят и разчитат само на традиционния десктоп. Windows 8.1 Update внася леки промени в интерфейса. Бутоните за търсене и включване/изключване на компютъра се извеждат на началния екран до профилната снимка. В таскбара (основната лента в традиционния интерфейс) пък вече ще могат да се "закачат" иконки за бърз достъп както до обикновени програми, така и до приложения от новия интерфейс. Таскбарът става достъпен по всяко време за потребителите с мишка, като поставят курсора й в долната част на екрана.
Така буквално в рамките на няколко дни Microsoft направи няколко крачки в опит да си върне мястото сред големите иноватори в Силициевата долина.
Приходи post-mortem* Прекратяване на поддръжката означава, че софтуерният гигант повече няма да пуска софтуерни обновления за Windows XP независимо от версията или сериозността на открития проблем. Въпреки това операционната система ще продължи да генерира приходи за компанията. Изключение се прави само за корпорациите и правителствата, които все още не са преминали към по-нова версия на Windows. Те ще имат възможността да получават допълнителна поддръжка и софтуерни обновления за сигурността на платформата, ако си платят. Вече няколко държавни администрации по света са се възползвали от тази възможност. Британският парламент например ще плати над 5.6 млн. паунда, за да получи поддръжка на Windows XP за още една година, съобщава онлайн изданието ZDNet. Холандското правителство също се възползва от тази възможност, като сделката се оценява на милиони евро, без да се назовава точна сума. Става дума за между 34 и 40 хил. машини с инсталирана Windows XP, които използват държавните служители, съобщава Dutch News. Microsoft предупреждава, че постепенно цените за продължаващите услуги за XP ще стават все по-високи. Поддръжка ще има до януари 2016 г. и за версията Windows XP Embedded. Тя се използва в много банкомати по света. Дотогава банките ще трябва да преминат на по-нова платформа. По този начин се разсейват опасенията, че банкоматите ще станат лесна мишена на хакерски атаки. * post-mortem (лат.) - след смъртта |
Още по темата
Microsoft надмина с малко очакванията на Уолстрийт
Софтуерният гигант отчете по-малък спад на печалбата
27 апр 2014Microsoft преобразява и Windows Phone
Новата версия ще направи мобилната платформа на софтуерния гигант по-конкурентна в борбата й срещу iOS и Android
15 апр 2014Google, Amazon и Yahoo с нов опит да навлязат в онлайн телевизията
Различните им идеи за пътя към успеха може да се окажат далеч от търсеното от потребителите
9 апр 2014Microsoft прави Windows безплатен за мобилни устройства
Софтуерният гигант се надява по този начин да увеличи дела си при смартфоните и таблетите
3 апр 2014Microsoft Office идва и за Apple iPad
Този ход на софтуерния гигант може да му донесе над 2 млрд. долара нови приходи
19 мар 2014Sony изпреварва Microsoft във войната на конзолите
PlayStation 4 има почти двойно повече продажби спрямо Xbox One
4 мар 2014Размитите граници на мобилния свят
Световният конгрес в Барселона показа преплитането на все повече индустрии в една обща екосистема
28 фев 2014Предефиниране на мобилното пространство
Технологичният конгрес в Барселона наблегна на умните аксесоари, лавина от смартфони и надпревара при мобилните процесори
25 фев 2014Операционната система на Google ще се опита да превземе и пазара на персонални компютри
31 яну 2014Microsoft подготвя Windows 9 през 2015 г.
Софтуерният гигант ще се опита да върне блясъка на своята РС операционна система и да изправи свиващия се пазар за персонални компютри
14 яну 2014
Главният технически директор на Milestone Systems пред "Капитал"
13 дек 2019, 1235 прочитания

Мобилният интернет и подходящият софтуер дават възможност да се работи пълноценно навсякъде
13 дек 2019, 1387 прочитания
14 дек 2019, 1801 прочитания
14 дек 2019, 1295 прочитания
14 дек 2019, 1159 прочитания
14 дек 2019, 1139 прочитания
15 дек 2019, 374 прочитания
Различните им идеи за пътя към успеха може да се окажат далеч от търсеното от потребителите