Студена война в Космоса
Охладнелите отношения между САЩ и Русия може да имат сериозно отражение върху изследването на околоземното пространство


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Украинската криза обтегна сериозно отношенията между САЩ и Русия. Най-сериозната политическа криза между Изтока и Запада обаче има и един изненадващ за повечето хора страничен ефект. Като част от готвените санкции срещу Моска в началото на месеца американската космическа агенция NASA обяви, че ще прекрати по-голямата част от комуникациите си с руските си колеги. Решението обаче ще има крайно негативно отражение върху научната дейност не само на Русия.
Както повечето други мащабни проекти в сферата на науката, много космически мисии всъщност се разработват от големи мултинационални екипи. Дадените програми например може да са оглавявани или финансирани от NASA, но участие да имат специалисти от цял свят, включително и много руснаци, както и руски технологии. Докато украинската криза беше в своя зародиш, ръководството на NASA уверяваше, че "земната" политика няма да повлияе на космическите отношения. Въпреки това в началото на април т.г. агенцията все пак обяви, че прекратява връзките си с Русия и налага строги ограничения на своите служители. Единственото изключение е продължаване на съвместната работа, необходима за поддържането на Международната космическа станция (МКС).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
26 коментара
"Източници от ЕКА споделят, че европейските учени разглеждат случващото се като "морско вълнение" - на повърхността, където е политиката, е бурно, но в дълбокото, където е бизнесът, нещата продължават постарому."
Много жалко за тези европейски учени, които сигурно биха работили и с нацистка Германия на хитлер издигнат тогава от немския бизнес.
Малко е наивно да смятаме, че НАСА чак сега осъзнава колко са проектите с руско участие. Не се ли сещате, че всяко, дори и дребното коопериране с руснаците минава през безброй преговори, държавни регулации, засягат се интереси на американски фирми и т.н. Всеки в НАСА и сред нейните доставчици е наясно какво е руското участие в американските програми.
Добра и балансирана статия за състоянието на космическите агенции. Много жалко, че някои дребни, най-вече дребнави, политици върнаха риториката на студената война и поставят капризите си на първо място. А в такива важни проекти би трябвало цялата ни планета да си сътрудничи...
Ако американците и европейците решат да не си сътрудничат с руснаците, вероятно китайците или индийците не биха имали нищо против. През миналата година руснаците са направили половината от изстрелванията на ракети, отделно с руски двигатели са изстреляни половината от американските ракети. Модифицирана руска ракета и специална стартова площадка са заели нишата на средните носители в Куру. При пилотируемите експедиции нещата също са с около 50% руско влияние. За изминалата и идващата година руският космически бюджет е по-голям от този на ЕКА, при това без да се отчитат доста по-ниските разходи в Русия (т.е. по паритетна покупателна способност той е значително по-голям). Безумие е да се стига до изолация само заради това, че руснаците са тръгнали да си прибират...другите руснаци, останали в някаква измислена държава, плод на сталинистко-комунистическо политическо наследство...
[quote#3:"Велислав"]Много жалко, че някои дребни, най-вече дребнави, политици върнаха риториката на студената война и поставят капризите си на първо място.[/quote]
Верно е, че са дребни. И президентът, и първият министър.
Дали е чак такава загуба? Имаме ли нужда от МОСКВИЧ-и в космоса?
След подкупите в Австрия, много клиенти си тръгват от Телеком Австрия. Спадът на посещенията на страниците им е значим според http://www.alexa.com/ в България, Хърватия, Австрия. Кой знае къде е обикалял Хохехер.
Преди имаха по 1.35 мрд приходи - година напред около 600 млн се очакват. Явно клиентите оценяват високите сметки по-време на криза. А и клиентите какво ще правят с 2-годишни договори ако си тръгнат от Мтел.
в световен мащаб wi-fi нараства бързо до пазар за млрди. Днес разговорите и съобщенията трябва да се криптират (поне VPN securitykiss.com например) и така става безплатно и сигурно.
До коментар [#6] от "today":
Нещо по "умно" не можахте да" родите " !
Факта ,че мразите руснаците няма да ги измести от лидерското им място в овладяване на космоса и мисля ,че е по достойно да ги поздравите за това отколкото да злобеете в безсилието и незнанието си !
Леко лято и весели празници !
Добра статия ,макар и болезнена за някои !
След разпада на ссср светът се изхитри да използва руското космическо честолюбие и им прехвърли черната и скъпа работа по двигателите. След политическия провал на Пуцин е много вероятно да навлезат частни инвеститори стига да има някаква рентабилност в бизнеса. Ако това стане руснаците ще отпаднат и от космическия, както отпаднаха от авиационния, автомобилния, битовата техника и т.н. За талантливите винаги ще има научни центрове за изява.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.