Как изглежда IT пазарът на труда в България
Основните проблеми са недостигът на кадри и недостатъчната подготовка на специалистите


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
През последните години в България се забелязва стабилен ръст на IT индустрията и особено в секторите на софтуерни разработки и аутсорсинг. От бранша обаче предупреждават от доста време насам за недостиг на добре подготвени специалисти, което ще окаже негативен ефект на възходящата тенденция. За световните компании, които имат звена в страната, липсата на кадри означава по-трудно разсрастване на дейността и екипа.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
47 коментара
Интересно е как "няма кадри", а пък после отказват на хора с образование и умения, но без опит, и такива обяви седят по половин година че и повече. Напишат 1000 неща че трябва да знаеш за junior позиция + опит (търсим си опитни хора за стаж). Има добри фирми с добри фирмени практики, които си и обучават хората и така се справят с пропастта с образованието, но повечето фирми се правят на велики искат да им работиш за малко пари и да си много можещ. А това да чакаш нещо от университетите е като да чакаш от умрял писмо. В Техническия забраниха курсовете на Телерик, а Унитит и НБУ записват само защото се изкарва лесно. Софийският се откроява с малко по-адекватно управление, но и там не е идеално, защото основно там си преподават математика, а информационните предмети са на заден план. Човек си се готви сам и дипломата нищо не значи. За хората които искат да станат програмисти - направете някакъв малък проект: приложение, игра, каквото ви дойде на акъла. Да е нещо малко и работещо което да сте си изпипали и да сте си направили с мерак. Такова нещо тежи повече дори от чуждестранна диплома.
Позицията, че след университет нашите програмисти са по-неподготвени да започнат веднага работа в сравнение с връстниците си на запад, е дълбоко погрешна. И едните и другите не могат да започнат веднага - трябва време, за да се запознаят с процесите във фирмата, които софтуерът управлява. Просто у нас много фирми очакват, че софтуерът ще им разреши проблемите с магическа пръчка, а то не е така. Нещо, което не върви "на ръка", не върви и с компютър. Тук е разликата - средните европейски фирми си имат традиции и ред и си компютеризират реда. Обучават си дълго новопостъпилите информатици, за да се запознаят добре с процесите, които ще автоматизират. А у нас често ги хвърлят да се оправят сами и им се сърдят, че не са добре подготвени. Но когато компютеризираш хаос, той става хаос парексаланс! Информатиката не въвежда ред, само автоматизира добре подредени процеси.
Хора (не "кадри") има, ама само за който си е заслужил. Точно тия хора избикалят отдалече упоменатите в статията субекти, които упорито си постилат зле с мениджъри стил Мунчо, талантливо създаващи безумен хаос, дето никакви пари не могат го компенсира. На Luxoft и SoftServe, като на едни нови прасета, е още рано да им се радваме ...
В тази статия не се говори за ИТ кадри, а за програмисти, които са частен случай на ИТ кадрите като цяло. И все пак, вярвам че с това управление след 5 години кризата за ИТ кадри (като цяло) ще е като в здравеопазването. Който може се спаси на запад от Белград и продължава да мигрира! Чудя се коя наша съседка ще посегне и на системната интеграция, която открай време се крепи на наиграни проекти с държавната администрация... :)
Ха, а обратното дали не е валидно, а?
Много знания, умения И опит и да ти предлагат заплата малко над средната за бранша? Не, благодаря. HR-ите и мениджърите също трябва малко да си отворят очите. Те определено са по-неподготвеното звено в бранша и даже с невежеството си пречат много. А агенциите за подбор на персонал направо паразитират върху целия сектор и нанасят сериозни поражения и върху работодателите и върху специалистите.
Да не си помислите, че става въпрос само за България :)
[quote#4:"didco"]И все пак, вярвам че с това управление след 5 години кризата за ИТ кадри (като цяло) ще е като в здравеопазването.[/quote]Не съм фен на управлението, но проблемът с кадрите е стар и нито едно правителство не направи нещо съществено да го реши. Всичко опира до реформиране на ВУЗ-овете, ама това не носи политически дивиденти и не се прави.
Ако не друго могат поне да облегчат вноса на кадри от бившия СССР, Сърбия и Македония.
До коментар [#6] от "Николай Николов":
Проблем с кадрите никога не е имало, няма и няма как да има. Има проблем с бизнесмените, които имат свръхочаквания. Естествено е да се наеме човек, който показва познания, разбира кода, може да напише нужните процедури, както и да е наясно с теорията, а такива кадри не е като да липсват. Ама не бил готов да започне работа - воала, разбира се, че е нужно време да навлезе в конкретиката на фирмата, за това са измислени и изпитателните срокове. Ама било разход - ти ся бизнесмен ли си или някакъв одърпан, смрадлив прошляк, който си брои стотинките? (да не говорим, че при наличието на горните условия разхода ще се върне многократно, веднъж човекът като навлезе в материята, така че това си е чисто циганене )
Честно казано ако може никой да не се намесва в ИТ сектора ще е най-добре. Особено държавата.... Да ходят да си реформират тютюна, това го могат, правят го от 30 години.
[quote#2:"сара"]Информатиката не въвежда ред, само автоматизира добре подредени процеси. [/quote]
Отличен коментар - Аз се опитвам вече 20 години да обяснявам това фундаментално правило :).
Но за изброените фирми за "изнесено управление на ИТ процеси" хаоса е манна небесна - по голям хаос, повече обещания и крайната цел - повече печалба.
[quote#2:"сара"]Информатиката не въвежда ред, само автоматизира добре подредени процеси[/quote]
Впечатли ме , отлична теза..
гледам ,че и колегата kiro1234 , пост № 9 също го отчита..
ако не си създадем Процесите , т.е. Базата...
няма софтуер - удачен за управление на Надстройката
Без да съм спец по ИТ мога да кажа , че в ИТ както и навсякъде другаде мениджмънта трябва да гледа от друг ъгъл ...........
не е задължително Добрият мениджър да е бил добър изпълнител , управлението изисква други качества
тогава проблем с кадрите няма да има..а Механизъмът ще работи безотказно
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.