// Бизнес / Технологии и наука
Новата долина, но не Силициева
София и други европейски градове стават все по-разпознаваеми за технологични инвеститори и бизнес ангели, стана ясно на Digitalk 2014
Няма нужда от копиране
За възхода на тази индустрия в България говорят сухите цифри - според управляващия партньор на NEVEQ Павел Езекиев в страната има 300 стартиращи компании, три основни инвеститорски партньора, които да им помагат, и предвидени десетки милиони евро за финансиране. Именно местните фондове са сочени за една от основните причини за наблюдавания бум. Само LAUNCHub и Eleven, които заработиха преди две години, са инвестирали 6 млн. евро в над 100 компании и са привлекли допълнително още 6 млн. евро капиталовложения. Всъщност за много от големите западни фондове подобна местна база е изключително важна за бъдещите им инвестиционни решения. Според Дан Лупу от водещата европейска инвестиционна компания Earlybird фондове като LAUNCHub и Eleven са променили тотално средата в България и вероятно ще бъдат копирани в други държави от региона, защото предприемачите първо трябва да търсят местно финансиране, преди да преминат към западни фондове за рискови инвестиции. Пример в тази посока е компанията Flipps, която неотдавна привлече финансиране за 2.4 млн. долара от Earlybird и предприемача от Силициевата долина Тим Дрейпър. Тази инвестиция нямаше да стане факт без първоначалното seed финансиране за 200 000 евро от LAUNCHub.
"Много, много, много трудно е да напишем чек на стартираща компания от регион, който не познаваме добре", казва и друг рисков инвеститор - директорът в Qualcomm Ventures Джейсън Бол (виж интервюто). Според него програми като LAUNCHub и Eleven са своеобразен контрол на качеството.
Технологии без маркетинг
Друго предизвикателство пред българските стартиращи компании е да се научат да се продават по-добре. Технологичният опит е налице, но от маркетингова гледна точка изоставането спрямо други региони е сериозно. "Най-добрите ни предприемачи обикновено са и най-добрите продавачи", казва Дафина Тончева, инвестиционен партньор във фонда от Силициевата долина USVP, която беше сред най-търсените гости на Digitalk 2014. Тя има опит както в технологичната индустрия (работила е като софтуерен инженер в Microsoft), така и в рисковите инвестиции. За Тончева дори и със средно ниво на технологиите, но по-добър маркетинг, шансът за успех е по-добър отколкото с отличен продукт, но лош маркетинг.
Все пак решение за липсата на маркетингови умения има и то се крие в трупането на опит и чрез изграждане на контакти из Европа и света. Тончева дава за пример Израел, която е успяла да създаде много успешна екосистема на стартъпи, макар чисто географски да е в по-неизгодна позиция. "Това може да се случи и тук, защото има много иновативни неща", заяви Тончева на Digitalk 2014.
Скоростта на иновациите
Въпреки разбираемата нужда от маркетинг на продукта основна движеща сила за стартъпите си остават новите технологии и иновациите. А те вече трансформират индустриите и самите хора много по-бързо, отколкото преди няколко века и дори преди две десетилетия. Вече една технология се налага за няколко години, докато преди е отнемала десетки. Според дигиталния футурист Пол Пападимитриу на електричеството е отнело 45 години през XIX век, за да добие популярност сред хората, а персоналният компютър е направил това за 16 години.
В момента новите технологии не само се възприемат по-бързо, но и се заменят със същото темпо. Това се налага поради две причини – в един момент те остават на заден план, тоест вече не са в центъра на вниманието или просто се намира нова иновация, която да промени изоснови пазара. До 2015 г. се очаква интернет потребителите да достигнат 3 млрд. души, а годишно се създават 52 млн. уебсайта и се публикуват 15 млн. нови книги. Достъпността и мащабите на съдържание и технологии водят до тяхното поевтиняване, което засилва процеса по подмяната им, смята Пападимитриу. Освен това иновациите стават толкова много, че вече е много трудно да бъдат проследени, допълва той.
Мобилно разместване на пластовете
В момента всичко се пренася към мобилното пространство, като там има много голямо разместване при тези технологии, коментира Пападимитриу. В момента по света има около 1.5 млрд. РС-та и 3 млрд. смартфони. Близо един милиард души докосват за пръв път интернет технологиите и мощта на компютърната техника именно чрез мобилните си устройства.
Персоналните компютри, вече не могат напълно да отговорят на името си. Защото те се ползват вкъщи, понякога от цялото семейство или на работа за служебни цели. Смартфонът от своя страна постепенно се превърна в почти интимен партньор на човека.
"РС-та вече не са персонални устройства, докато смартфонът е винаги с мен. Вече се шегуваме, че умните телефони ще станат повече от четките за зъби", коментира Крис Шабо, директор "Международни връзки с разработчици" в Twitter.
Смартфонът предлага инструменти като мобилния номер, геолокацията, синхронизацията със социални мрежи, мейли и други облачни услуги. Покрай цялата тази информация той е новото средство за онлайн идентификация, допълва Шабо.
Вече е мит, че развиващите се държави възприемат иновациите по-бавно от развитите. Например в Китай няма начин да се построят достатъчно търговски центрове, които да поемат интереса на хората, а и не е рентабилно. Затова за повечето китайци онлайн пазаруването е основен начин за придобиване на стоки. Набира популярност и пазаруването чрез сканиране на QR код от рекламен банер - в метрото например. Чрез използването на различни услуги сканирането на подобен код може автоматично да извърши покупката, разплащането и да посочи адрес за доставка. Затова онлайн платформи като TaoBao, китайският аналог на Amazon и част от групата на Alibaba, както и системата за е-разплащания Alipay процъфтяват в региона. Но промените не стават само в Китай. Примери за подобни иновации могат да бъдат дадени и в Африка - в Кения основният начин за разплащания става по мобилни телефони, чрез системата M-Pesa. Тя започва като стартираща компания и в момента е един от успешните примери за предприемачество на континента.
Все повече се забелязва тенденцията, че иновациите не се градят само върху една технология, а всичко става на слоеве – смартфонът е основният пласт, над него надграждаме приложенията, а след това Over The Top услугите. Мобилното пространство оказва все по-голямо влияние върху ритейла. Заплахата за тях е Amazon, а тя се очаква да нарасне два пъти през следващите три години и три пъти след това. Все повече търговци вече намаляват своето влияние и дори изчезват. Трансформацията в търговията води до изчезването на големи и утвърдени марки, като например Blockbuster, коментира Фрейзър Дейвидсън, директор на Javelin Group.
Простотата е гениална
Тази клиширана фраза е в основата на почти всеки успешен стартиращ проект за мобилни устройства. Две такива начинания са вече наложените играчи Uber и Hotel Tonight. Първото е приложение за намиране и повикване на такси. То става все по-популярно в големите градове по света. "Създадохме продукт, който е лесен и бърз за ползване, и затова постигнахме този успех", обяви на DigitalK 2014 Джамбу Паланиапан, ръководител по разширяване на бизнеса на Uber за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА). Приложението е достъпно в 35 държави в над 110 града по света. При излизането на нови пазари компанията не просто пуска софтуера и услугата в страната, а и се опитва да вземе предвид какво може да се добави във всеки регион. В Лондон например се дават по-големи възможности за избор на шофьори, а в Москва можеш да си поръчаш Maybach. Uber предоставя и на обикновените хора да се включат и да станат шофьори, които да превозват потребители. Така в един момент около приложението се създават малки бизнеси и цяло общество, което е обединено от идеята за превоза на хора и не само. Паланиапан загатна за потенциала в разширяване към превоза на стоки и други логистични услуги. Един от действащите примери е, че в САЩ чрез Uber можеш да си поръчаш да пристигнат на определен адрес и така популярните камиончета за продажба на сладолед.
Hotel Tonight е мобилно приложение за избор и резервации на хотели и също разчита на простата, бърза и лесна работа със софтуера, като подобно на Uber може да се ползва само на мобилни устройства. Управляващият директор за ЕМЕА Хедър Лайсмън обяви, че поради големия брой приложения за смартфони в онлайн магазините, за да успее една стартираща компания, трябва да може да се позиционира по-добре от останалите. В нишата за хотелски резервации по нейни думи има 1 млн. апликации. Простотата трябва да бъде запазена дори при описанието на продукта в онлайн магазина, според нея то не трябва да надвишава пет думи.
На свободна практика
Мобилните технологии и интернет не са краят на технологичните открития и IT еволюция. Всъщност те просто поставят основата на следващата голяма вълна иновации, смята Крис Шабо от Twitter. Думите му бяха подкрепени и от футуриста Пол Пападимитриу. Според него технологичните нововъведения променят радикално някои наши фундаментални представи. Като например доверието в институциите и традиционното ни разбиране за работа и професии. Правителството обещава да предостави образование, което да гарантира работа, нещо което все повече не се изпълнява. Така наблюдава срив в доверието към институциите. За сметка на това социалните мрежи помагат всичко да се води по-прозрачно и открито. Технологичният прогрес, непрекъснатата свързаност и информационният поток ще засилят наличието на специалисти на свободна практика. Когато на някоя компания й е необходимо да се свърши определена работа, тя ще си я поиска от подобни експерти. Проблемите все повече ще се решават с основаването на стартъпи. Доста от настоящите професии ще започнат да изчезват заради автоматизацията на процесите. Роботите, компютрите и софтуерът постепенно ще заменят около 47% от занаятите по света. За сметка на това хората ще започнат да мислят по-латерално – как да създадат даден продукт, какъв екип ще им е необходим и т.н.
"Единственото нещо, което компютърът няма да замени, са емоциите", обяви Пападимитриу.
Пътят е нагоре
Поводите за оптимизъм не са малко, като се има предвид очакваната нужда от все повече стартъпи, които да запълват определени ниши. Като стартъп център, който тепърва се развива, пътят пред София все още е единствено нагоре. "Всички вече сме ученици и искаме да учим нови неща по нови начини", казва Любен Пампулов, съосновател и съдружник в GSV Asset Management.
Стартъп средата тук тепърва ще се оформя и за българския предприемач е важно да приеме възможността за провал и да разбере, че той е важен за успеха.
Още по темата
Футурологът Герд Леонард: Професиите на бъдещето още не са измислени
Известният лектор гостува в България по покана на Ernst & Young
25 яну 2017Облачните продукти и бизнес софтуерът увеличиха приходите на Microsoft
Оптимизацията на технологичния гигант при интегрирането на мобилното звено на Nokia понижи печалбата до 4.5 млрд. долара през третото тримесечие
26 окт 2014Eleven търси поредните компании, в които да инвестира
Между 10 и 15 проекта ще получат финансиране в осмия прозорец за кандидатстване, който фондът за дялово инвестиране организира
19 окт 2014Deloitte Fast 50: "Мнемоника" и "Империя онлайн" са сред най-динамичните IT компании в региона
Лидер в класацията е унгарската фирма Szallas.hu с ръст на приходите от 2259% за пет години
16 окт 2014Интернет гигантът придобива силни позиции в стриймването на игри онлайн, след като купи Twitch.tv
16 сеп 2014Amazon ще се бори за лидерската позиция в Китай
Компанията започна работа в зоната за свободна търговия в Шанхай
24 авг 2014Големите банки стават излишни в Силициевата долина
Технологичните сделки вече не са базирани на фактори, които финансовите институции могат да моделират
24 авг 2014Българско-датска компания беше номинирана за start up на годината
Американската Evernote оцени високо приложението на Swipes
21 авг 2014Uber си навлича гнева на все повече конкуренти и таксиметрови компании
13 авг 2014Uber подготвя навлизане в България
Американската компания за предлагане на шофьори търси генерален мениджър, ръководител по логистиката и дейността и софтуерен инженер в София
6 авг 2014Млади идеи за пътуващи и още нещо
Инвестиционният фонд Eleven представи девет от последните си инвестиции
4 авг 2014Дан Лупу: Бизнес уменията са големият проблем в региона
Партньорът в Earlybird Venture Capital пред "Капитал"
4 юли 2014Огненото начало на Amazon Fire
Първият умен телефон на онлайн търговеца доразвива разработките на конкуренти
20 юни 2014На гребена на футболната вълна
Българският проект viblast за лесен видеострийминг на живо набира стремглаво скорост и като клиенти, и като инвеститори
13 юни 2014Дафина Тончева: България ме научи как да успея
Партньорът във фонда от Силициевата долина USVP пред в. "Капитал"
6 юни 2014От ниженето на тютюн до Силициевата долина
Дафина Тончева беше един от най-търсените лектори на Digitalk 2014
1 юни 2014DigitalK 2014: Предприемачите трябва да са смели и свободни
В България има изградена общност на стартиращи компании, но за да има екосистема, трябва младите бизнесмени да действат, а не да чакат
1 юни 2014Джейсън Бол: Има логика да инвестираме тук само ако някой местен вече го е направил
Директорът в Qualcomm Ventures Europe пред "Капитал"
30 май 2014DigitalK 2014: Идва следващата голяма вълна иновации
Мобилните технологии и интернет поставят основата на следващия бум за нови компании
29 май 2014Digital|K 2013: Престраши се да бъдеш наивен
Една от най-големите пречки пред повечето предприемачи е липсата на достатъчна мотивация и вяра в успеха
7 юни 2013
11 април 2019г.
Sofia Event Center
capital.bg/ecommerce
Конференция Стратегии за електронна търговия
Акценти в програмата:
- Тенденции при онлайн пазаруването и нови бизнес модели в ерата на онлайн търговията
- Иновативни услуги и ритейл стратегии
- Бъдещето на физическите магазини и кои са най-добрите магазини в Европа
- Как компаниите да предоставят най-доброто дигитално и физическо преживяване на своите клиенти
- Как технологиите променят начина, по който пазаруваме
- Нови форми на електронни разплащания
- Иновации в логистиката при електронната търговия
- Нарастващата значимост на маркетплейс платформите и какво следва за тях


Huawei увеличава инвестициите в развойна дейност
11 фев 2019, 1861 прочитания

Бивш служител на ЦРУ и телевизионен водещ
11 фев 2019, 1609 прочитания
17 фев 2019, 2815 прочитания
17 фев 2019, 1845 прочитания
17 фев 2019, 1760 прочитания
17 фев 2019, 1434 прочитания
17 фев 2019, 1394 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
В България има изградена общност на стартиращи компании, но за да има екосистема, трябва младите бизнесмени да действат, а не да чакат