Пробуждането на разсеяния програмист
Хакерските атаки и пробиви в сигурността може да доведат до създаването на автоматизирани системи за проверка на написания код
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Софтуерът не е сигурен. Това е тъжната реалност, която все повече започва да изпъква на фона на всички разкрития за проблеми в най-различни платформи. Компании и специалисти търсят най-разнообразни решения, но засега без особени резултати. Което провокира появата на ново, по-нетрадиционно предложение, което цели съставянето на методи, които да накарат програмистите да обръщат повече внимание на качеството на своите приложения.
Само преди няколко седмици еBay например обяви, че е жертва на хакерска атака, която е компрометирала данните на много потребители. Тя помоли своите 145 млн. клиенти да сменят паролите си за всеки случай. Пак тази пролет беше открит и сериозен проблем в сигурността на стандарта за криптиране на интернет трафика OpenSSL. Пробивът, наречен Heartbleed, практически позволяваше на хакерите да заобикалят системите за сигурност и ако са достатъчно търпеливи, да изтеглят малки блокчета с информация, които след това могат да "сглобят". Съвсем наскоро беше открита уязвимост и в протокола TLS. Оказва се, че и двете грешки са дело на един и същ програмист и са съществували още от самото създаване на софтуера преди повече от 15 години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Толкова празноглава статия за програмиране и създаване на код отдавна не бях чел.
Тъпа е да ,но последните 3 изречения са много важни.Жалко че в Бг няма бизнес за това....
автоматизирани системи има от години. Проблема е, че тези системи са добри основно в тестванет на сигурност на приложения
http://en.wikipedia.org/wiki/Fortify_Software
Тестването на софтуер от много ниско ниво като опенССЛ е много трудна работа. Автоматичното сканиране в най-добрия случай изкарва толкова много фалшиви позитивни резултати, че се обезмисля практически. Хората са единственото решение, хората са и проблема
Има и разни процесни рамки с спорна степен на успех.
Единственият начин за 100% сигурност е да си хвърлим лаптопа в Дунава
членуване пак , сори
"трябва да се разработи и система, която да извършва проверки на софтуера"
системи има, но предвид контекста, очевидно някой си въобразява че е възможна автоматизирана проверка на всичко и още по-очевидно че никога не е бил в софтуерната индустрия по какъвто и да е начин освен може би писане на простотии
"единни стандарти при писането на софтуер"
:))))))))))))))))))))))))
А аз съм за строги, дори смъртни наказания за хакери-злодеи вместо вербуването им за ЦРУ или други сходни организации в нашата страна.
Топ 10 проблеми на софтуера . Забележете че #1 е предотвратен от нашия човек :-)
-ten-most-infamous-software-bugs-of-all-time/
The duty officer for the system, one Lt Col Stanislav Petrov, intercepted the messages and flagged them as faulty, stopping the near-apocalypse.
http://www.sundoginteractive.com/sunblog/posts/top
Автора явно е получавал диви оргазми докато е писал тази невероятно глупава статия. Такива системи има от повече от 20 години, ама нещат да ги ползват, че струват пари.
Ама разбира се с колежанско образование/техникум няма как човек да ги знае тези неща.
А над всеки програмист стоят поне по 3-4 мениджъра, които гледат да гонят дедлайните и да пестят пари само и само да са най-великите. Затова единствените читави софтуери се пишат или за летищата или за управление на пътния трафик в реално време, там, където грешка е равносилно на смъртен случай.
С/С++? Това са езици, които могат да накарат всеки загубеняк или индиец да се изживява като истински програмист. Точно тези езици позволяват не само да се напише всяка глупост, ами и да се компилира и изпълни. Лошото е, че 90% от ОС/приложенията са писани точно от загубеняци, а не от програмисти....
До коментар [#7] от "xyha":
Не е българин а чист руснак. Още е жив, дал е няколко интервюта. Отделно твърди че това не е бил изолиран случаи а масова практика. И затова тая система са я спрели още преди края на студената война.
До коментар [#8] от "epoc":
Айде да не се обиждаме на езици, то ООМ винаги дебне при
езиците от 5 поколение и ефекта е същия като при дереференция на нулата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.