Космическата одисея на Елън Мъск
Годината ще е ключова за SpaceX, която трябва да изстреля девет ракети


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Студената война донесе със себе си и бум на космическите изследвания. Именно надпреварата във въоръжението и технологиите между двете суперсили - САЩ и СССР - доведоха до изстрелването на първите хора в космоса и стъпването на човешки крак на Луната. Падането на Желязната завеса през 1989 г. промени доста аспекти – един от тях е съкращаване на държавните разходи за изследвания на необятния простор отвъд земната атмосфера. Това доведе до коопериране на отделните държави и изграждането на Международната космическа станция (МКС). Въпреки намаленото финансиране държавните институции останаха монополисти в тази сфера, независимо дали става въпрос за САЩ или Русия. Изследването на космоса продължава да се свързва с националната сигурност и това ограничава достъпа на частни компании, като основните играчи са представителите на военнопромишления комплекс. Но този модел вече започва да се пропуква, като вече има няколко частни инициативи, които работят по предоставянето на пълна услуга - изстрелването в орбита на хора и товари, а след време и към Луната и Марс.
Милиардерът и технологичен предприемач Елън Мъск е едно от тези изключения и неговата компания SpaceX вече предоставя реални услуги - на първо време по изнасянето на товари в космоса, а вече е на крачка и от изпращането на хора със своите ракети и апарати. Независимо от успехите на Мъск и договорите му с НАСА, той се сблъсква и със суровата реалност, която поставя военните корпорации пред опитите на предприемачите, когато става въпрос за осигуряването на по-крупни държавни поръчки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Илон, а не Елън.
Елън е женско име.
Няча значение как се произнася. Човекът е машина.
Публикувано през m.capital.bg
Този човек е от друга планета. Прекланям се пред размаха на проектите му (автомобилите Тесла, Спейс Екс, ПейПал и др.) и хъса и волята с които успява да ги реализира ! Успех Илон !
Тесла е едно, а серийни пускове на ракети без проблеми - съвсем друго
Едва ли може да се надява да му дадат шпионските сателити - за това Фалкон-а няма силица.
Но ако хване ТВ-сателитите - удря 9 от 10.
"Договорът е за 400 млн. долара, като според Мъск това е четири пъти стойността, която SpaceX може да предложи, и двойно по-скъпо, отколкото останалите държави осъществяват изстрелвания на ракети. "
От къде идва корупцията :-) .
Ако имаше повечко такива предприемачи, нещата щяха да са съвсем други. :))
Да пожелаем успех на Спейсх и на всички останали.
Но г-н Арнаудов, може ли толкова грешки в една статия? Първо Спейсх далеч не е първата частна компания извеждаща спътници. Първия полет на Фалкон 9 не е през 2012-та. Дали първия полет полет през тази година е през май? Че и още има.
И между другото термина совалка се свързва със кораб-самолет. Нищо, че и дракона се предвижда да е поне частично за многократна употреба.
Проект с голям размах. Успех!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.