Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Виж бъдещето

Платформата "Светът утре" разказва на разбираем език как науката и технологиите влияят на живота ни

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Напредъкът на науката и технологиите променя живота ни напълно, без дори да си даваме сметка за този процес."

Райчо Райчев, създател на "Space Challenges"

"Спрете да правите компромиси, бъдете реалисти, погледнете се в огледалото и се запитайте: "Какво е хобито ми, какво наистина обичам да правя?" Открийте тази страст, опознайте я добре, намерете начин да я свържете с технологиите - все пак чрез интернет в момента има два милиарда души онлайн, през 2020 г. ще са пет милиарда." Съветът е на унгарския предприемач и инвеститор Чаба Сабо. Той е първият визионер, чиито идеи за бъдещето и влиянието на технологиите в живота ни, можете да чуете в интервю на онлайн образователната платформа "Светът утре". Тя е дело на млад екип български професионалисти от различни научни области, но с обща кауза - да говорят за наука и технологии на разбираем език, да покажат връзките между технологичния прогрес и света утре, да запалят повече млади хора да развиват потенциала си в технологичните сфери. Или както сами определят мисията си: "Светът около нас се развива със скорост, непозната в цялата история на човечеството. Да осъзнаеш принципите на прогреса се превръща в необходимост." Самият Сабо преди години решава да замени света на икономиката с този на технологиите, защото осъзнава, че развитието на компаниите зависи до голяма степен от технологичния прогрес. Става посланик на SingularityU – водещата програма за експоненциални технологии в NASA, и създава Singularity Summit – Europe - най-големия форум за бързо развиващи се технологии в Европа.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kihano avatar :-|
    kihano
    • - 7
    • + 15

    Да ви кажа, науката и технологиите опропастиха доста неща. Особено храните ... И не че иначе не може, ама печалбата, за печалбата на частниците живеем и за нея работим. Капитализма е индустриален феодализъм на който са подчинени и науката и технологиите. Затова много неща се развалят. Генерираме боклук с бясна скорост.

    Нередност?
  • 2
    klimentm avatar :-|
    klimentm
    • - 2
    • + 6

    До коментар [#1] от "kihano":

    Тоест да се върнем в пещерата и да рисуваме по стените?! За твое сведение на запад има много движения и философии призоваващи към ограничаване на технологичните постижения и приложението им в живота.Спомни си също и за съпротивата срещу интернет и масовото му използване.Невъзможно и немислимо е заради бълхата да изгорим дюшека.

    Нередност?
  • 3
    tsvetko_51 avatar :-|
    tsvetko_51

    Като идея звучи добре, но доста сурова и неопределна идея все пак.
    като материал, информационна статия или дописка, за мен е доста неясна.
    Никой не спира и не се кани да спира научното или технологично развитие, а според мен това е и невъзможно.
    А ако става дума да се надъхват младите в тази посока, също е добро начинание, но струва ми се лесния начин това да се случи е когато хората, младежите научат за постиженията на техните предшественици или връстници - в науката и разбира се в социалните им позиции.
    В края на краищата примерите за реално развитие са най-добрата пропаганда и могат да заместят много елктронни/хартиени и прочие проекти за популяризиране.

    Нередност?
  • 4
    mcphisto38 avatar :-|
    Димитър Димитров
    • + 1

    "фонда за финансиране Kickstarter " - само дето не е фонд за финансиране.

    Нередност?
  • 5
    kihano avatar :-|
    kihano
    • - 3
    • + 8

    До коментар [#2] от "klimentm":

    Не, просто е необходимо нещата да се правят за това за което служат, а не за печалба. Тогава науката и технологиите могат да бъдат прилагани много по-ефективно с много по-голяма полза и с много по-малко вреда. В момента целия излишен консумаризъм, който постоянно се помпа с реклами, демонстрации на "лайфстайл", ексцентризъм и прочее неща, има една единствена цел - високо потребление, което не е нужно толкова на хората, колкото на частниците, щото потреблението е печалба. Намаленото потребление намалява печалбите и частниците веднага се разпищяват, че настъпила криза. Никой не мисли, че по-малкото потребление означава и по-малко боклук.
    С потреблението и "имането" сме свикнали толкова много, че се учудваме, когато някой каже, че нещо модерно не му трябва. Наскоро отказах смартфон от един от мобилните оператори. Служителят ме гледаше с такова жалко неразбиране и не можеше да разбере, как така не искам смартфон с 3Г. Аз му разправям, че почти всички които познавам и имат смартфони ползват само телефона указателя и камерата, а той ме гледа неразбиращо. Та така ни е наложено, да имаме, независимо дали ни трябва. И призводителите играят на тази струна, която сами създават. Колите се претъпкват с екстри, които по принцип не са нужни. Велосипедите се набъкват със скорости (до 21), когато повече от 3 не са нужни. Фотоапаратите се набъкват с мегапиксели, когато повече от 5МП не са нужни за повечето потребители, и т.н.
    А преходът от купуване на онова което ти трябва (потребителство), към онова което искаш (консумаризъм) също е режисиран от производителите и се извършва някъде през 20-те и 30-те години на 20-ти век в САЩ (в другите страни малко по-късно.) Ако забелязваш, тоя преход е от обоснована от осъзната нужда потребност, към необоснована и неосъзната потребност, която у нас наричаме "каприз". Така консуматорството представлява заместител на задоволяване на неосъзната потребност. Поне така считат някои психолози. Доколкото потребността е неосъзната и не се задоволява за прекалено дълъг период, то извода е, че потребността не е от материален характер и потребителството не е ефективен заместител, сиреч, консумаризма е форма на онанизъм. На нея се крепи капитализма.

    Нередност?
  • 6
    klimentm avatar :-|
    klimentm
    • + 2

    До коментар [#5] от "kihano":

    Аз го отдавам по скоро на човешката психика. Не че това което пишеш за консумативното общество не е вярно но не би било възможно без да го приемаме донякъде . Мисля че това е временно явление и ще бъде преодоляно постепенно .

    Нередност?
  • 7
    kas. avatar :-|
    kas.
    • + 1

    Да нуждаем се от промени в културата ни по отношение на технологиите. За мен тази статия и платформата, която описва е стъпка в правилната посока.

    Нередност?
Нов коментар