В България ще растем колкото ни позволи пазарът на кадри
Дмитрий Лошчинин, главен изпълнителен директор на Luxoft, ексклузивно пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Как избрахте България за отварянето на новия си офис?
Взехме предвид няколко фактора. На първо място, Luxoft присъства много силно в Източна Европа – Русия, Украйна, Полша, Румъния. След това идват ключови елементи, като образователната система, наличието на IT екосистема, какви други компании от бранша оперират – с други думи, какъв тип специалисти можем да намерим. Не на последно място са и разходите за оперативна дейност, които са ключов момент при подбора. Правим оценка на базата на всичко това - имаме определени показатели, които следим. След това формираме предварителната оценка. Така сме работили на много места досега и България показа много добри резултати. Много често в други локации се е налагало да преоценяваме ситуацията, но тук почти не се наложи подобно нещо. Страната беше в полезрението на Luxoft от доста време, просто не можехме да навлезем бързо. Моментът настъпи през декември 2013 г., когато решихме да започнем подготовка за изграждането на новия офис.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Юлияне, да те „диверсифицират“.... сам се сети кои. След втория въпрос просто спрях да ти чета супер-мега-гига-диверсифицираното екслузивно интервю.
@#1,
Не си мисли че тези въпроси са от Капитал.бг
Въпросите и отговорите са директно предоставени. Нищо не разбираш от интервюта.
Публикувано през m.capital.bg
"Luxoft се загърбва с изпълнението на различни задачи за клиентите ни" - Редактора дреме ли или е оставил статията да се редактира чрез краудсорсинг!
Интересното е, че за пореден път въпрекиляб писъците че наличието на програмисти е ниско, идват чужди компании и започват да инвестират тук.Не са само Лукссофт , и други компании от ОНД отварят офиси тук и декларират големи мераци за развитие.200 програмиста от висок клас е много, това е капацитета на поне 4-5 средни компании (висок клас, жмела не го броим).
Май се повтаря маането от 1998 г., когато големите компании започнаха да отварят офиси тук, въпреки плача на местните им конкуренти че в България видиш ли хлябът недостигал.И съумяхаа да изкарат и за хляб, че и за сирене.Когато големи софтуерни фирми нотварят големи офиси на малък пазар с ограничен ресурс, мястто от където дърпат кадри могат да са само малки/средни местни фирми и провинциални такива.
Писал съм го и преди - Австрия преди време въведе зелени карти за висококвалифицирани специалисти. Ако те наемат на заплата над средната разрешителното за работа беше силно облегчено. У нас може да се направи същото за работещите на годишна заплата от над 20000 лева. Така страната ни може да стане притегателен център за специалисти от високотехнологичните индустрии от региона (Сърбия, Македония и бившия СССР). Това рязко би увеличило възможностите за растеж на ИТ индустрията в България.
"Местното законодателство ни позволява да привлечем външни кадри само в определен процент, около 10% от съществуващия персонал на звеното. Когато откриваме офиса, тази една десета от служителите е близка до нулата. "
Процентът за високоплатени позиции следва да е по-висок (примерно 50%). Ние имаме интерес такива кадри да идват в страната и да плащат данъци тук.
Тази фирма на руснаци се е закрепила солидно в Полша, по-слабо в Румъния и Германия- погледнете ръководния състав на сайта им. Имат история от 2000 година, търгуват се на борсата в Ню Йорк. Моето мнение е че навиклизането има на българския пазар трябва да има условия за наемане на местни специалисти, иначе каква ни е ползата от тези временни асоциации.
До коментар [#2] от "miroslavb":
Аз може да не разбирам, ама и ти не си разбрал: след n-тото прочитане на думата „диверсификация“ в рамките на два абзаца ми се додрайфа. Как може човек да се подпише под такава статия/интервю?!
До коментар [#4] от "Nakom":
200 програмисти от висок клас за фирма с 400 човека персонал е .. меко казано лоша идея. 1 'старши' програмист на 4-5 средно ниво е напълно достатъчно. Ако се предположи, че има един тестер на всеки 3-ма програмисти, то фирма от 400 човека ще е почти само със 'старши' програмисти. Ще се избият :) на кой идеите му са по велики и в крайна сметка ще има доста сериозно текучество, да не говорим за драмите, скандалите и простотиите по пътя.
Изглежда тази фирма има наистина огромен недостиг на програмисти за БГ офиса си. Не мога да си обясня по друг начин почти ежеседмичните интервюта по темата Луксофт. Медията стана като блог за проблемите им, идеите им и светлото бъдеще на въпросната фирма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.