Обикновено Asus се свързва с лаптопи от по-масовия клас, които са на достъпни цени. Те се радват и на прилична популярност, като компанията има запазено място в топ 5 по пазарен дял в света вече доста години. В опит да подобри позициите си още повече и да си спечели реноме на компания от висок клас Asus засилва фокуса и и върху т.нар. премиум сегмент.
Новото предложение на компанията в тази сфера е Zenbook UX303. Asus представя обновения Zenbook с очакваните думи. "По-лек, по-тънък, стилен и мощен" са сред дежурните и задължителни присъстващи. За Asus този път тези думи не стигат и компанията е прибавила и "невероятен". Компанията е толкова горда от новия си лаптоп, че ще предлага у нас и неговата топ версия, която "Капитал" тества наскоро.
Изкован от алуминий
Корпусът на Zenbook UX303 е изработен изцяло от алуминий. Пантата на капака е стабилна, което е добра новина, тъй като дисплеят на лаптопа е сензорен. В опит да се постигне максимална компактност на корпуса въздуховодите са изведени в пространството между капака и основното тяло на лаптопа и топлият въздух се извежда практически върху екрана.
Клавиатурата е добре разпределена с едри бутони и доста пространство между тях. По корпуса няма никакви допълнителни бутони, като дори този за включване и изключване на лаптопа е интегриран в самата клавиатура, която е с автоматична подсветка. Забележка към клавиатурата са малките бутони стрелки, които са оставени в долния десен ъгъл и не са от най-удобните за по-продължителна работа или пък игри. Тъчпадът също не разполага с бутони, а самият той играе ролята на такъв. Натискането му в лявата част играе ролята на клик с ляв бутон на мишката, а в дясната - на десен клик.
Плюсове:
+ Прецизен сензорен дисплей с 4K резолюция
+ Мощен хардуер
+ Силни говорители с технология на Bang & Olufsen
+ Компактен и тънък
Минуси:
- Сравнително тежък
- При натоварване, корпусът става доста горещ
- Смяната на батерията изисква разглобяване на целия долен панел
Отстрани на корпуса има 3 порта USB 3.0, четец за SD и MMC карти, HDMI порт, Mini Display Port, класически аудиожак и, разбира се, вход за захранване. В комплекта се предлагат и два USB адаптера за свързване с LAN мрежи и VGA порт за връзка с втори монитор или телевизор. Изчистеният дизайн позволява на Asus да постигне една от целите си и да направи лаптопа възможно най-тънък. Дебелината на корпуса е 3 мм в предната част и 9 мм в задната. Въпреки скромните си размери лаптопът не е от най-леките и тежи 1.45 кг.
В лявата лента
Обяснението за това се дължи на мощния хардуер, който се крие под алуминиевия корпус. Тестовата конфигурация разполага с процесор Intel Core i7-4510U, работеща на 3.1 GHz. Процесорите от серията i7 са най-мощните на Intel, но това идва с цената на повече отделена топлина, която изисква и по-сериозно охлаждане. А това пък води и до повишено тегло. За да може процесорът да се "чувства" максимално комфортно, UX303 разполага с 12GB DDR3 оперативна памет, работеща на 1600MHz.

Тестовият лаптоп има и SSD с капацитет 256GB, а обработката на видео е поверена на Nvidia GeForce GT 840M с 2GB собствена памет. В спецификациите има още Bluetooth 4.0, WiFi, HD уебкамера и вградено озвучение от Bang&Olufsen. Всичко това се захранва от 3-клетъчна батерия. При класическия тест за издръжливост с пускане на видео с резолюция HD 720p и свързан WiFi, лаптопът издържа точно 4 часа и 27 минути, което е прилично представяне за подобен хардуер.
С подобно оборудване лаптопът несъмнено е позициониран към високия клас машини. Всъщност може би е дори твърде мощен за малките си размери. Сензорният дисплей е 13.3-инчов с QHD+ резолюция, или казано по друг начин - 3200х1800 пиксела при 275 ppi. За момента практически 4К екрани не са особено необходими поради липсата на съдържание за тях. Според Asus по-голямата резолюция дава повече пространство за работа. Но при толкова малък екран това изисква доста взиране и бързо уморява очите. Решението е интерфейсът да се уголеми, с което пък се обезсмисля допълнителната работна площ, тъй като тя изчезва. При използването на 4К резолюция на по-малки екрани пък разликите с Full HD не са чак толкова видими. Но пък дисплеят е гарантиран да "издържи на бъдещето" и да бъде актуален още доста години. Със сигурност повече, отколкото би бил животът на останалия хардуер на лаптопа.

Операционната система на лаптопа е Windows 8.1. Разбира се, машината няма проблеми с платформата и работата й е бърза и стабилна, доколкото това е по възможностите на Windows 8.1 по принцип. Сензорният дисплей е доста прецизен, като, противно на очакванията, не успя да регистрира нито едно грешно натискане или пък да не "усети" команда. Благодарение на това бързо се превърна в предпочитан метод за управление на Windows 8 за сметка на тъчпада.
Вградените говорители са SonicMaster, които са разработени съвместно с ICEpower технологията на Bang & Olufsen. Резултатът е един от най-гръмогласните лаптопи в момента. Въпреки голямата сила на звука неговото качество също е прилично. Разбира се, не може да се очаква да е конкурент на системата за домашно кино, но при гледане на филми в хотелската стая например разочаровани няма да има. Може би само съседите, ако сте от почитателите на силния звук. Цената на тази модификация на лаптопа е 2399 лв., което го позиционира в доста труден сегмент заедно с MacBook Air, Lenovo Yoga 2 Pro и модели на Dell, HP и Toshiba. Предимството на UX303 е, че успява да обедини по малко от силата на всички конкуренти. Например тези с подобни процесори не са с екрани с толкова висока резолюция. Тези с подобни екрани пък са с по-слаби процесори и т.н.
С подобен хардуер UX303 дълго време няма да среща трудности със софтуера и повечето игри, макар и да не е точно геймърски лаптоп. Но пък и може да реши дилемата на купувача, който търси добра комбинация от хардуер на по-професионално ниво и държи на компактен и не толкова "бизнес" дизайн.

Обикновено Asus се свързва с лаптопи от по-масовия клас, които са на достъпни цени. Те се радват и на прилична популярност, като компанията има запазено място в топ 5 по пазарен дял в света вече доста години. В опит да подобри позициите си още повече и да си спечели реноме на компания от висок клас Asus засилва фокуса и и върху т.нар. премиум сегмент.
Новото предложение на компанията в тази сфера е Zenbook UX303. Asus представя обновения Zenbook с очакваните думи. "По-лек, по-тънък, стилен и мощен" са сред дежурните и задължителни присъстващи. За Asus този път тези думи не стигат и компанията е прибавила и "невероятен". Компанията е толкова горда от новия си лаптоп, че ще предлага у нас и неговата топ версия, която "Капитал" тества наскоро.
8 коментара
А какви пари е това удоволствие, и дали може да работи със 7, или са му орязали БИОС и само 8.1?
Изглежда страхотно , а и по описание е екстра.
Интересна е цената.
Копие на Macbook air, само дето са закъсняли с 6-7 години. Но пък ако е на 1/2 от цената, защо не.
Публикувано през m.capital.bg
Отваряте лаптоп.бг и търсите. В американския амазон се продава (не съм сверявал всички спецификации) за $1299.
Но за 13" тъч дисплей с Windows 8.1 аз лично не бих дал никакви пари. Прекалено ми е малък, с прекалено висока резолюция (може да ви е смешно, но пробвайте дефолтните икони на Windows 8.1, а не тайловете и след това ще си говорим).
А външния адаптер за етернет просто избива рибата. Това е таблет с клавиатура, а не лаптоп, точно се побира в новата концепция за свръхлеките компютри, дето освен за гъзария рядко стават за сериозна работа.
Говориш глупости, Ерос.
Аз имам предния модел зенбуук вече година и половина.
Изглежда 1 към 1 с тоя на снимката. Същия дизайн, от алуминий.
С уин 7, 4гб рам, 1080р екран. и5. 128 ссд.
Теглото на моя е по-скоро към 1 килограм, някъде към 1.1.
Учудвам се че новите са по
Няма друга подобна машина!
Не е изобщо никакъв таблет. Работи абсолютно перфектно. Можеш да закачиш и 2 външни монитора или тв, на micro HDMI i VGA портовете.
Ако си виждал лаптопа на живо, ще знаеш защо се налага външен адаптер към лан и ВГА (които адаптери са колкото една четвърт кибритена кутйка). Външен адаптер се налага, защото корпусът на лаптопа е като лист хартия. Едновременно ултра тънък, свръх здрав (от лят алуминий), ултра лек и ултра мощен.
За година и половина не съм ползвал лан порта, защото уайърлеса върши идеалн работа. (някъде към 300 мбита е).
А за киселото грозде всички знаем.
:)
Ехоооо чукчи..."Цената на тази модификация на лаптопа е 2399 лв." Трябваи да се чете...
Леко ми се вижда безумие да се слага i7 в 13" лаптоп, че и цялото това нещо да тежи 1.5 кг. От друга страна защо пък не ако ще има хора, които ще купуват :)
Интересно и дали е сертифициран за Intel WiDi. Аз ако си взема нещо такова при никакви положения не бих искал да го оплитам с кабели за различните периферии. Ако ще е кабел, по-добре една мултимедийна станция.
До коментар [#5] от "Кана Ювиги":
Не ти слагам -, въпреки, че се налага.
В момента съм с 13" ултрабук с i5, 8G RAM, 500G хибриден диск. Наложи се. Да, лек е. Да, неудобен ми е - липсва ми цифровата клавиатура на стария, резолюцията 1680x1050 ми е прекалено ситна и я свалям на 1366x768. Матрицата е страхотна, на пряка слънчева светлина се вижда ясно. Има вграден лан, който често ползвам. Единствено не ми липсва DVD-to.
За мен лаптопът трябва да е поне 15". Лично мнение. 13" ми е прекалено малко. Не ми пречи да е малко по-тежък. Пак лично мнение.
Иначе приятно ползване на твоя зен бук.