Кибервойната навлиза в нова опасна фаза
Виртуалните нападения целят извеждането от строя на набелязаните цели
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Мнозина експерти са на мнение, че през последните години в интернет се провежда кибервойна. Нейни жертви стават правителства и компании по целия свят. В голяма степен основната цел на кибератаките е временно блокиране на дадени услуги и най-вече извличане на информация от сървърите. Последните открития обаче подсказват навлизане на кибернападенията в нова, още по-опасна фаза.
Миналата седмица Sony Pictures Entertainment станаха жертва на сериозна кибератака, която изведе от строя множество компютри на компанията. Около седмица групата остана без работещи имейл акаунти. Важни системи в инфраструктурата й бяха сринати, а някои от все още непредставените официално филми бяха пуснати в интернет. От ФБР дори са разпратили предупрежoение към водещи компании в САЩ за наличието на нова, деструктивна кибератака, съобщава агенция Reuters. Макар и да не назовава конкретно Sony Pictures Entertainment, описанието на ФБР за естеството на пробива съвпада с първоначалните данни. Така компанията става първата жертва на кибернападение на американска територия, чиято цел е не кражба на информация, а сриване на системите й.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Северна Корея са много дребни играчи. Истинският потенциал за разработване и тестване на оръжия за кибервойни е съсредоточен в САЩ, Китай и Русия. Пример за възможностите на тези оръжия беше даден с разрушаването на голяма част от центрофугите обогатяващи уран в Иран от "Стукс", спекулира се за атаки срещу енергийната мрежа на врага и т.н. Руснаците блокираха временно административния апарат на правителството на Естония. Китайците откраднаха много суперсекретни технологии от САЩ и Русия, например при създаването на новия си Джей изтребител. За икономическото разузнаване въобще не говоря.
Цял свят казва, че името на вируса е Regin, вие и "Дневник" упорито го наричате Reign (статиите от 24 ноември)... ми вземете му научете името най-накрая!
За мен е интересно, кои войни могат да донесат по-големи щети за средно-нормалния човек - класическите или кибер-войните, дето приличат повече на игра, отколкото на истинска война.
Като се вземе предвид какви огромни по размер и скорост парични потоци се движат и какви биха били последствията за държави и банки, да не се окаже, че ще се наложи да се връщаме към по бабешките средства за плащане, купуване и продаване:).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.