Ракети втора употреба
Авиационните гиганти се опитват да разработят космически кораби за многократно ползване


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
От края на студената война като че ли космическата индустрия беше изпаднала в летаргия. Всички технологии, които се използват и в момента, са разработени в общи линии от 50-те до 80-те години на миналия век. Двигателите, самите ракети носители, както и цялостният процес и концепция за космически полети не са мръднали много за последния половин век. Индустрията изглежда като телевизията – чака своя звезден момент, в който нова технология или концепция ще преобърне представите ни за нея. Или поне досега. Липсата на алтернатива накара държавният и частният сектор в САЩ да започнат да търсят нови варианти.
Намалените бюджети на основните държави като САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Германия и други поставят допълнителни затруднения за сектора. Но липсата на астрономически средства води до два ефекта – единият е засиленото присъствие на частни инициативи, а вторият е, че усилията в момента са насочени към създаването на икономически изгодни технологии и концепции. Затова през последните години има тих бум на разработваните космически системи за многократно ползване. Голяма част от използваните ракети и компоненти просто се изхвърлят във или около атмосферата и дори да бъдат открити и възобновени, в повечето случаи са в лошо състояние за пълна повторна употреба. Тази особеност прави космическите полети толкова скъпо начинание. Ако бъдат приети в експлоатация ракети и съдове за многократна употреба, те ще намалят значително разходите. Единственото изключение бяха космическите совалки на NASA, разработени през 70-те години на миналия век, но полетите с тях бяха прекратени през 2011 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Е, чак в летаргия не е изпаднала. Космическата индустрия не се изчерпва само с полетите - те в крайна сметка са само средство за стигане до някое място в Космоса.
И не всички технологии са разработени през Студената война. Сателитната телевизия преживя възход през 80-те, но MPEG стандарта беше разработен през 90, а MP4 - след 2000 година. Разви се сателитното радио, сателитният Интернет, имаше бум при услугите предлагащи сателитни снимки, навигацията и прочие. Въведоха се много нови технологии при соларните панели, в компютърната техника, фотографията, наноматериалите, роботиката, миниатюризацията на техниката се разви неимоверно... всичко това се случи след 1990 год. и се ползва както на Земята, така и в космическата индустрия. Например цифровата фотография е изобретена преди 40 години, но можем ли да кажем че е изпаднала в летаргия и нищо ново не се е случило за последните 25 години?
То е изкушаващо да си седите в редакцията и да мрънкате: "Абе тия инженери к'во се мотат и нищо ново не правят?", но само преди 2 месеца написахте, че кацането на Philae върху комета било голямо постижение за човечеството. Ми те постиженията не стават с летаргия. :)
Ако някой вземе ,че открие антигравитацията и я вкара в употреба (и не забрави преди това да патентова разбира се) - сегашните милиардери ще изглеждат като сополиви просячета !
Та всеки който си монтира такава джаджа и успее да си херметизира колата с тиксо(за да не бега въздуха) ще ходи до международната космическа станция за селфи !!!
До коментар [#2] от "SS":
Май и от твойта глава "бега въздуха".
Ела си на земята!
"Почти всички изброени проекти използват осъвременени стари методи..."
Така си е! Докато не дойдат зелените човечета с някоя по-нова джаджа, ще трябва да се задоволим с това...
Като чета Капитал и особено тази преводна статия оставам с впечатлението, че все повече се завръщаме към старото си познато лоно на малка провинция в някаква голяма империя:
а) заливани сме от безумни статии как наместниците ще превземат космоса, ще победят някоя и друга болест, как техните проблеми са много по-малки в сравнение с други кандидат наместници, със силно позитивно отношение към научно техническия прогрес (е разбира се с хоризонт 50 години)
б) посещават ни наместниците на големия брат (по избор), които се вайкат, че сме жертви, с цел да ни преврънат в такива (ако ти го повторят 30 пъти ще го повярваш). Т.нар. елит е силно заинтересован от такива психози докато прави "биткойни" от българския потребител
в) насърчавана омраза и любов (то няма разлика) към едно отминало време и хора (по избор), на принципа на през едно поле е винаги най-добре
г) силно изразена международна ангажираност (един вид пролетаризъм било то демократичен, националистически, или пък комунистически, важното е да има бандера)
д) важни статии за постижения на отделни личности, за които се предполага, че всяко малко дете в отдалечената провинция на империята си е сложило тяхна снимка на вратата си (ала Йорданка Христова)
Уникално, ако се обърнете назад, ще видите, че във всяка част на новата българска история това е правилния похват за да списваш вестници... а да, разчита се основно на преводна литература с твърдото желание да се избегнат свързващи с нашата действителност коментари и връзки:)
не знам, защо им е това бързане при излитане и кацане...
най-евтино е да издигнат ракетата с балони с водород бавно, после лека лека полека още 5-10 км. и ето ти космоса за има няма 1-2 седмици.
на връщане, с по големи криле, по бавно , без нагряване за 5-10 дена пикиране, хеле ще кацне като самолет :)
До коментар [#6] от "Vasil Georgiev":
Брат, за съжаление не става баш така. Скороста е единственото нещо което те задържа от падане обратно на Земята. Гравитацията на Земята е все още значителна даже на десетки хиляди километри(С балон се е стигало до не повече от 50тина км височина).
Представи си го като да вържеш гайка на въже. Вдигни я ако искаш и до тавана, но пак ще падне на земята. Започни да я въртиш и с достатъчно голяма скорост ще опъва конеца и ще иска да бяга.
P.S. Ако е било сарказъм, поне за мен не е видим :D
Ако военните бюджети се поорежат, за сметка на бюджетите за космически изследвния, би се поолучила работата.
До коментар [#8] от "http://iconomicabg.tk":
Това също не е съвсем така, защото цивилния космически сектор е сравнително от скоро -- комуникационни спътници, наблюдения на климата, и т.н.
А Вемахта вдигна обект над атмосферата още през голямата война, после балистичните ракети бяха модифицирани за цивилни нужди, и в момента има няколко телескопа по-големи от Хъбъл--само че гледат надолу, и не се говори много-много за тях.
До коментар [#9] от "smotlixx":
Да военната индустрия е дала много на света ) Но и Интернет е възникнал по същия начин нали ? Време е да се отделят вече еднпо от рдуго военното дело и космическите изследвания. Наи добре ще стане ако се отделят като бюджети, но част от кадрите да се вземет от армиите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.