Наемаме само роботи
Развитието на изкуствения интелект може и да не доведе до края на човечеството, но като нищо ще създаде други проблеми


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Основните опасeния при създаването на истински изкуствен интелект (AI) са свързани с паническия страх, че той може да излезе от контрол и да унищожи човечеството. Или поне така е в Холивуд - в два достатъчно известни филма се развиват сценарии със сходен край. В холивудската поредица "Терминатор" военната мрежа SkyNet поема контрола над въоръжените сили на САЩ и предизвиква ядрен апокалипсис. Във филмовата трилогия "Матрицата" изкуственият интелект пък е заробил хората и ги използва за енергия. Тези продукции може и да са научна фантастика, но през последната година бяха демонстрирани няколко интересни напредъка в развитието на самообучаващи се машини, което е една от първите стъпки в създаването на истински AI. Което накара редица големи имена в IT и научните среди като Бил Гейтс, Илон Мъск и Стивън Хокинг да изразят публично опасенията си, че в един момент роботите може да се обърнат срещу своите създатели.
Ядрен апокалипасис и превръщането на хората в акумулаторни батерии може и да звучи изсмукано от пръстите. Но развитието на AI технологиите и автоматизацията могат да създадат съвсем скоро други проблеми, които да обърнат наопаки индустриалните и икономическите реалности.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
Ето бъдещето? https://www.youtube.com/watch?v=7Pq-S557XQU
Не зная защо всички си представят че ИИ ще имат същото желание да властват и управляват както нас хората?
Думата „робот” е от чешки произход и произлиза от думата „robota” и означава принудителен труд, робство.
Въведена е преди около 90г. от известния чешки писател Карел Чапек - през 1921 година, когато е премиерата на неговата социално-фантастична пиеса „R.U.R.“ (Rossum's Universal Robots).
В пиесата си Чапек изразява опасенията си, че тези роботи един ден ще станат толкова силни, че дори ще успеят да завладеят света...
Звучи ли ви познато?
Всеки може да прочете роботският цикъл на Азимов с прословутите три закона на роботиката !
Все пак законите винаги се правят така , че да имат "вратичка в полето " !!!
До коментар [#2] от "klimentm":
За мен отговорът е малко или много очевиден-защото ги изграждаме по наш образ и подобие.
До коментар [#5] от "conTXT":
Попитах защото нашият емоционален човешки свят изглежда толкова различен от този на логиката и строгото расъждение.Той принадлежи по скоро на онова което наричаме" душа"а не на това което наричаме "разум".
В един пост по една друга тема прочетох
По-лошото от ИИ е ,естествената простотия :-)
Засега страховете от изкуствения интелект с в повече, но в бъдеще ще са реалност.Дано измислят надежден "щит" за човека от тях.
Толкова сме далече от създаването на истински изкуствен интелект, че няма накъде повече. Дори и в статията си го казват. Истинския изкуствен интелект ще може да се самообучава във всяка област, ще може сам да си пише кода така да се каже. Това за момента няма никакви изгледи някога да бъде направено.
ИИ в момента представлява написан от човека код, който кара съответната машина/програма при определени сценарии да предприема определени действия и да изчислява резултата от тези действия и да се настройва спрямо него съгласно зададени от човека критерии. Това не е истинско ИИ.
Спете спокойно.
Тази статия е съвременна версия на вижданията на лудитите, които от1801 година насам твърдят, че въвеждането на машини оставя хората без препитание. В действителност най-добро, качествено и обилно препитание има там, където има най-много машини.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.